Журналіст дослідив справжній острів Робінзона Крузо

 

Кореспондент ВВС Гідеон Лонг відвідав острів Робінзона Крузо і досліджував його зв’язок з відомим романом Даніеля Дефо.

На створення свого знаменитого роману Даніеля Дефо надихнула справжня історія людини, потерпілого аварію корабля у 18 столітті, але ось справжній острів Робінзона Крузо майже зовсім не схожий на своє художнє зображення.

Коли ви думаєте про острів, біля якого потерпів корабельну аварію Робінзон Крузо в книзі Даніеля Дефо, ви швидше за все уявляєте сонячну карибську ідилію з піщаними пляжами і пальмами. Загалом, не гірше з місць, де можна потерпіти аварію.

Але острів, який, мабуть, став прототипом для книги, не має з цією картинкою нічого спільного. Він розташований в Тихому океані, в 700 км від чилійського узбережжя, і його зазвичай оточують тумани.

Острів Робінзона Крузо є найбільшим з островів Хуана Фернандеса, крихітного архіпелагу, який є територією Чилі. Його зв’язок з книгою Дефо датується 1704 роком, коли британський піратський корабель пристав до острова.

Корабель був сильно пошкоджений, а команда – хвора і виснажена. Один з моряків, молодий шотландець Олександр Селкірк, почав суперечку з капітаном з метою довести, що продовжувати подорож було б божевіллям.

Що відбулося після цього – неясно. Або Селкірк сам відмовився приєднатися до команди, або ж був вигнаний капітаном. У будь-якому випадку, він залишився на крихітному безлюдному острові після відплиття корабля.

Селкірк жив там сам-один наступні чотири роки і чотири місяці, харчуючись рибою, ягодами і м’ясом диких козлів, поки в 1709 році до берега не пристав ще один британський корабель. Капітан корабля описав моряка як “людину в козлиних шкурах, яка виглядала більш дикою, ніж їхні попередні володарі”.

Селкірка відвезли назад у Лондон, де він став знаменитістю. Дефо знав цю історію і достовірно використовував її (принаймні частково) при написанні “Робінзона Крузо”, опублікованого в 1719 році.

Дефо вніс багато змін в історію Селкірка. Перемістив острів в Карибське моеі і населив його канібалами, один з яких став П’ятницею, відданим слугою Крузо.

У той час як Селкірк провів на острові 4 роки, Робінзон перебував там 28 років, 2 місяці і 19 днів, як він ретельно записав у своєму журналі.

Очевидно, що Карибське море стало набагато більш важливим джерелом натхнення для Дефо, ніж Тихий океан. Острів Крузо був покритий тютюном, кокосовими пальмами і тропічними лісами, які на справжньому острові ніколи не росли.

Але іноді при читанні книги виникає відчуття саме чилійського острова Робінзона Крузо. Герой збирає виноград, полює на зайців, лисиць і навіть зустрічає пінгвінів на острові, що більш характерно для помірного, а не тропічного клімату.

Він описує острів як “страшне місце, де немає місця людяності, немає ніякої надії на полегшення чи можливість врятуватися”. Це “похмурий нещасливий острів, який би слід назвати Островом Розпачу”.

На щастя, з тих пір умови на острові покращилися. У всякому разі тут проживають близько 800 чоловік, основними джерелами доходу для яких є ловля омарів і туризм. Це надзвичайно красиве місце з мальовничими скелями і високими горами.

На острові є тільки одне поселення. Вгору від нього йде звивиста стежка до “місця Селкірка”, де, за переказами місцевих жителів, самотній шотландець годинами видивлявся на горизонті кораблі.

У книзі Дефо Крузо поступово звикає до свого нового будинку. “Якби не небезпека з боку дикунів, я був би не проти залишитися тут назавжди”, – говорить він.

Крузо пережив землетрус і цунамі, так само, як і справжні жителі острова в лютому 2010 року.
Місцеві жителі пишаються зв’язком з Робінзоном Крузо. Місцеві пивовари навіть роблять особливе темне пиво, яке носить ім’я Олександра Селкірка.

А на 107 кілометрів на захід, ще далі від континенту, лежить ще один, менший скелястий безлюдний острів у безмежжі Тихого океану.

Він називається острів Олександра Селкірка, на честь шотландця, для якого в 18 столітті ці острови стали тимчасовим будинком.

За матеріалами Кореспонденту