Журналісти та громадськість вимагають від Першого національного припинити знущання над українською мовою та україномовної Олімпіади

У разі не виконання вимог журналісти лишають за собою право звернутися до суду.

Журналісти та представники громадськості звернулись до генерального директора Національної телекомпанії України Єгора Бенкендорфа з вимогою транслювати Олімпіаду українською мовою. Про це йдеться у їхньому відкритому листі.

Ініціаторами цього листа стали журналісти «України молодої» Дмитро Лиховій та Леся Шовкун. На думку журналістів, з огляду на те, що НТКУ державний канал й існує на кошти платників податків, він  має з особливою ретельністю дотримуватися Конституції та мовного законодавства.

«Черговим обурливим проявом дискримінації україномовної спільноти, яка, згідно з усіма переписами й опитуваннями, становить в Україні більшість, стали телевізійні трансляції з лондонської Олімпіади. Ми вважаємо порушенням своїх громадянських прав той факт, що в ефірі Першого національного в коментарях із ХХХ літніх Олімпійських ігор українська – державна – мова перебуває на других ролях, тоді як російська – переважає», – йдеться у листі.

Як наголошують журналісти, під час змагання майже з кожного виду спорту, зокрема тих, що транслюються у прайм-тайм, україномовного коментатора супроводжує російськомовний. Також мова програми «Олімпійських пристрастей» майже повністю російська, особливо у вечірніх слотах. «І, якби ж ще російськомовні ведучі були професіоналами своєї справи, від яких неможливо відмовитися з міркувань фаховості або рейтингу. Але ж це зовсім не так. Ведення «Олімпійських пристрастей» – здебільшого мляве, інертне, низькофахове. Перший Національний почав обурювати україномовну громадськість уже з самого початку Олімпіади-2012 – із церемонії відкриття, яку зі студії в Києві коментували четверо російськомовних ведучих і лише один україномовний», – висловлюють своє обурення журналісти.

Також вони звертають увагу на дискримінаційні висловлювання російськомовних ведучих щодо української мови: «У наруги теж є свої апогеї. В коментуванні Олімпіади на Першому Національному телеканалі таким стало запрошення в ефір російського ведучого Дмитра Волкова. 30 липня ввечері його залучили до коментування змагання плавців в «Акватік-центрі», і пан Волков дозволив собі в прямому ефірі кпини над українською мовою як такою – росіянин назвав її «диалектом славянского языка». Це визначення різонуло слух мільйонів українських телеглядачів. А співведучий Жукова навіть не спромігся його виправити чи зробити зауваження».

Саме тому, журналісти вимагають від керівництва НТКУ змінити мовні співвідношення в коментуванні Олімпіади на користь української мови, забезпечити не менш як 75-відсоткову квоту української мови в ефірах «Олімпійських пристрастей» із Савіком Шустером. Також  медівники вимагають, щоб НТКУ вибачилась перед українською громадою за образу на її адресу, що пролунала з вуст російського коментатора Дмитра Волкова, та вибачень від самого Волкова.

Відкритий лист підписали 137 журналістів.

Весь текст листа тут.

Телекритика

 • white

  Полностью согласна с журналистами. Кроме того, такого отвратительного представления Олимпиады на телеканале еще не было за всю историю моей сознательной памяти. Мы смотрим только то, что интересно Шустеру, когда отдельные и очень интересные виды спорта остаются без внимания. Позор и провал…

  • Avia

   Полностью согласна. Згідна і т.і.  Те що зараз відбувається у Україні – фільм жахів. Та фільм закінчується, а життя ….

 • S Rvach

  А кто то еще смотрит этот канал? Я его вообще убрал из списка каналов у себя. Как впрочем еще некоторые)))

 • Киянин

  З пиходом Бейкендорфа і Валіда Арфуша (чи має цей держслужбовець громадянство України?) каналд можна назвати Перший Малороський… 

 • Myhajlof

   життя покращилось і покращують його “проффесіонали” на чолі з “проффесором”

 • 74317

  Не выдавайте мысли кучки недоброжелателей Савика,за мысли всей общественности Украины.Передача сделана на уровне европейских стандартов. Спасибо,Савику и всей его команде.А зависть плохое дело.

  • Avia

   Как-то немасштабно мыслите. Мелковато. На уровне глубокой любви к представителям нынешних и всего росийского. При чем здесь недоброжелательность  и зависть? Смешно, если бы не было так грустно

  • Ja94n

   Ти мутак і проститут і я твою маму в рот … – це тобі теж подобається???

 • А что, росийськомовни не платят налогов, на которые содеожится первый канал? И как вас теперь называть. В каждое лыко свою мову, трясця ваший матери, колы жвас пранци забэруть?

 • cvb

  даже при солдепии перый национальный был чисто украинским,а сейчас пришли к власти оборотни и творят беспредел.Дожились,что каналом руководит жидяра и араб.И трансляция олимпиады с ее коментаторами -говно

 • Densb

  Взагалі навіщо було віддавати Олімпіаду в Україні Шустеру. Це повна маячня. Позбирали якихось пісьок, які вічно щось тяпнуть не в попад. Російськомовні коментатори – це, звичайно, окрема тема, яка потребує детального дослідження як же ж на ПЕРШОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ керують жид і араб (мароканець здається), ще один взагалі італієць (або італійський жид)!? Питання я б ще поставив по іншому – всю гидоту, яка працює на ПЕРШОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ – треба гнати в шию. Є одиниці, які реально – фахівці. Але вибачте, казати в прямому ефірі “красна чи голуба шапочка” чи “італьянець”, “попав” чи щн щось подібне – це просто знущання над всією 46-мільйонною аудиторією українців російськомовних чи україномовних не має значення.

 • MihelsonKP

  Эти “журналисты та громадськисть” – профессиональные патриоты паразитирующие на любви к “мове”. Они пишут, “что дискримінації україномовної спільноти, яка, згідно з усіма переписами й опитуваннями, становить в Україні більшість”. С чего они это взяли?
  Вот заголовок с этого же сайта- “На книжковому ринку та у пресі і панує російська мова”, а это рынок, которого законодательные запреты на русязык почти не коснулись. Отсюда вывод, что или статистика врет, или укромвные поголовно ничего не читают.