Толстой говорив Чехову, що його п’єси «ще гірше Шекспірових»

Увагу до цього факту привернув раніше невідомий біограф Чехова Пітер Секірін, чия праця Memories of Chekhov («Спогади про Чехова») недавно вийшла друком.

Книга Секіріна створена на основі інтерв’ю та спогадів російською  про великого письменника, які раніше не були доступні англомовним читачам – переклад і обробка унікального масиву матеріалів (листів, щоденників, спогадів) забрали кілька років. У результаті Memories of Chekhov вийшла «біографією в документах», яка привернула увагу літературознавців до маловідомих обставин із життя Чехова.
Так, Секірін навів у книзі розповідь Чехова про візит до хворого Льва Толстого в Гаспру. На прощання Толстой шепнув на вухо колезі, що терпіти не може його п’єси – вони «ще гірше Шекспірових». При цьому Толстой завжди захоплювався Чеховим як автором оповідань і вважав його своїм близьким другом. Суворість Толстого по відношенню до Шекспіра, втім, є загальновідомою – він давав його п’єсам такі характеристики, як «балаганні п’єси», «дивовижно кепсько», «яке грубе, аморальне, вульгарне і безглузде творіння» (остання характеристика стосується «Гамлета») . Чехова Толстой критикував за те, що той «не бере глядача за руку, ведучи в бажаному напрямі» – за героями Чехова просто нікуди йти, тільки «до кушетки у вітальні і назад». Секірін наводить спогади Чехова про те, як при думці про відгуки Толстого йому ставало «смішно і прикро», а також думку автора «Вишневого саду», що Толстой хвалив тільки тих письменників, кого вважав не рівнею собі.
Книга Секіріна позитивно оцінена критиками.

Найцікавіші уривки з книги можна почитати англійською на сайті газети New York Review of Books.

За матеріалами guardian.co.uk