Словник месопотамської мови складено майже за століття

Проект з розшифрування найбільш знаменитого клинопису в історії людства, розпочатий в 1921 році, нарешті завершений.

У 21-томному «Чиказькому ассирійському словнику» (The Chicago Assyrian Dictionary) зібрані і розшифровані слова, вибиті в камені або залишені клинописом на глиняних табличках вавилонянами та ассирійцями, що жили в Месопотамії в період з 2500 року до н.е. по 100 рік н. е. Проект був розпочатий у 1921 році Джеймсом Генрі Брістедом (James Henry Breasted), засновником Інституту сходу при Чиказькому університеті. Через руки вчених за ці роки пройшли мільйони облікових карток, з яких вдалося виокремити 28000 слів аккадскої мови – мертвої семітської мови стародавньої Месопотамії. Значення і вживання кожного слова ретельно вивчені.
Роберт Біггз (Robert Biggs), археолог і заслужений професор Інституту сходу, який присвятив проекту майже 50 років життя, говорить: «Коли очищаєш щіткою від землі глиняну табличку, бачиш як проступають слова, які складаються в лист, що повідомляє, наприклад, про народження нової дитини в сім’ї, а на іншій табличці – запис про позику до нового врожаю, то розумієш, що це – культура не тільки царів і цариць, але і звичайних людей, таких же, як ми, які турбувалися про безпеку, їжу і житло для себе і своїх родин, нехай це й відбувалося тисячі років тому».

На офіційній презентації словника нинішній директор Інституту сходу Джил Стайн (Jil Stein) сказав: «Практично все, що ми приймаємо, як належне, зародилося в Месопотамії: міста, суспільні підвалини, колесо, літочислення і  найголовніше – писемність. Якщо ми хочемо розібратися у своїх коріннях, треба вивчати цю першу велику цивілізацію».

znaki.fm