Книжка в кишеньці: «віртуалізація» замахнулася на «джерело знань»!

 

У читацькому світі дедалі частіше спостерігається тенденція переходу від паперової до електронної книжки. Щонайперше, через доступність відразу кількох книжок на одному пристрої, по-друге, через можливість інтерактивного пошуку за будь-якою літерою, словом чи реченням. Зрештою, «електронка» – зручна й компактна, то ж хіба цього мало?! Піонерами серед авторів у цьому жанрі можна назвати «казкаря» Паоло Коельо та «фантаста» Стівена Кінґа, які вже другий рік мають непогані прибутки з продажу власних творів у електронному варіанті.

 

Через відсутність законодавчої бази та банальної зацікавленості книжкових видавництв у цьому процесі говорити про електронну книгу в Україні дещо зарано. Поки що це все тримається на плечах кількох сотень ентузіастів, що створюють систематизовані електронні бібліотеки чи просто складають книжки для загального користування.

 

Спочатку слід обрати пристрій для читання. Найпростіше взяти свій мобільний телефон, якщо його випущено не раніше 2005 року і він підтримує функцію Java. Якщо ж мобільний телефон вас не влаштовує, варто подумати про придбання КПК (Кишенькового персонального комп’ютера). Аби не загубитися в різноманітті моделей, слід пам’ятати: модель має бути не старіша двох років, екран на ній не повинен блимати, а акумулятор – сідати після двох годин активного «читання». Нещодавно в магазинах з’явилися спеціальні прилади для читання – E-book. Схожі на планшет формату А5, завгрубшки 2-3 см, ці пристрої ідеально підходять для читання й зберігання книжок. Звісно ж, якщо вас не злякає їхня ціна.

 

Отже, пристрій придбаною, і тепер саме час помізкувати над програмним забезпеченням. Найкращим варіантом для мобільного телефону є легендарна програма ReadManiac (readmaniac.com). «Маніяк» підтримує більш ніж 500 моделей телефонів різних фірм і моделей, досить легкий у користуванні, а тому має широке коло поціновувачів. Якщо ж ви хочете самостійно «конвертувати» книжки у формат «електронки», варто спробувати BookReader (bookreader.nm.ru). Інтерфейс програми трохи заскладний і потребує часу для вивчення, але й функцій порівняно з ReadManiac’ом набагато більше.

 

Для КПК вибір програмного забезпечення помітно ширший. На особливу увагу заслуговує лідер серед програм для електронного читання CoolReader (coolreader.org). Неважка (2,5 Мб) програмка, що не потребує інсталяції, підтримує майже всі текстові формати – з нею можна порозумітися з перших хвилин. Натомість Text-Reader BookShelf (text-reader.com) – програма для справжніх естетів, спрямована на стирання всіх можливих граней між реальним та електронним читанням. Приємний, графічно багатий інтерфейс, підтримка формування власних бібліотек з пошуком у мережі Інтернет обкладинок та анотацій робить програму справжнім раєм для електронних бібліографів-початківців. Здоровим компромісом може бути ICE Book Reader Professional (ice-graphics.com). Важливо знати, що всі згадані програми є не тільки лідерами на ринку електронних книжок, але й абсолютно безплатними.

 

Нарешті постає питання: де брати книжки? Пропонуємо деякі з українських електронних книгозбірень:

vesna.org.ua – одна з найстарших бібліотек в Україні, що пропонує непоганий вибір класичної світової, а також сучасної української літератури, публіцистики.
madslinger.com – відносно молода бібліотека, вимагає попередньої реєстрації. Пропонує чи не весь доробок Василя Стуса, багатий вибір української, російської та англійської поезії, а також базу аматорських перекладів.
littak.org.ua – ще один молодий проект, спеціалізований на книжках формату fb2. Наразі на сайті можна знайти трохи більше сімдесяти рідкісних або ж ексклюзивних книжок – від класики світової літератури до сучасного українського трешу.
poetyka.uazone.net  – найбільша в українській мережі поетична бібліотека.
lib.proza.com.ua – пропонує багатий вибір критичної літератури, чи не найбільший вибір релігійної літератури в електронному варіанті.
ukrcenter.com – найвідоміша бібліотека в Україні, пропонує найширший спектр літератури від класики до сучасності.

 

І останнє. Видавці, покликаючись на статистику своїх продажів, досить-таки часто нарікають на те, що люди стали менше читати. Якщо це й правда, то тільки частково. Падіння продажів паперової літератури багато в чому можна пояснити тим, що з’явилося безліч інших можливостей для читання: хтось обирає аудіокнигу, а хтось віддає перевагу екранові монітора й «електронці». Хтозна, можливо, в найближчому майбутньому книговидавці замість витрат на рекламу «кишенькових романів» фінансуватимуть розробки програмного забезпечення для читання електронних книжок. І вже тоді, напевно, ми станемо свідками появи зовсім нового типу книжкової продукції.

Єжі Рудь

  • Pahomy4

    Занадто науково як для газети про книжки, і взагалі,мені здається, що стаття дещо не за адресою, не в ту газету.

    І чому б не згадати, що схоже вже було, та й перелік сайтів тут неабиякий, порівняйте з цим –
    http://vsiknygy.net.ua/index.php?module=overview&…