Найцікавіші факти про книжки

*

23 квітня – Всесвітній день книги та авторського права! З чим вас, дорогі читачі, і вітаємо! Відсвяткувати сьогоднішній день треба, звісно, із книжкою! Киянам же зі святкуванням дуже пощастило – для них та гостей столиці до Дня книги відкрили цілий Книжковий Арсенал, де можна і гарно скупитися, і начитатися, і наслухатися.
А розпочати святкувати можна вже прямо зараз, прочитавши цей матеріал, у якому зібрано найбільш приголомшливі факти про книжки. Читайте, святкуйте!

 

Гугл підрахував кількість всіх художніх, публіцистичних і наукових праць у світі. Виявилося, що загальна кількість книг на Землі становить 129 864 880.

 

***

Одна з найбільш незвичайних книг у світі – це «Божественна комедія» Данте, написана бенедиктинським ченцем Габріелем Челані на аркуші паперу розміром 80 на 60 см. Всі 14000 віршів легко можна прочитати неозброєним оком, а якщо подивитися на лист з деякої відстані, то можна побачити барвисту карту Італії. На цю працю Челані витратив чотири роки.

 

 

Один із найбільших гонорарів був виплачений поетові Оппіану римським імператором Марком Аврелієм. За кожен рядок двох своїх поем про рибну ловлю та полювання він отримав по золотій монеті. Загальна кількість рядків у двох поемах становила 20 тисяч.

 

***

Однією з найдорожчих книг у світі є «Лестерський кодекс» Леонардо да Вінчі. Цей науковий трактат присвячений «воді, землі і небесним тілам», надрукований дзеркальним шрифтом тому, щоб його прочитати, потрібно обов’язково озброїтися дзеркалом. Власником «Лестерського кодексу» в даний час є Білл Гейтс, який придбав книгу за 24 мільйони доларів.

 

***

Найдорожчою книгою вважають унікальний «Апокаліпсис», виданий французом Жозефом Форе. Книга оцінена в 100 мільйонів старих франків. Вона виставлена ​​в музеї сучасного мистецтва в Парижі.

 

***

«Єдині і найглибші секрети медичного мистецтва» – це назва запечатаної книги обсягом у 100 сторінок, яка була знайдена серед речей прославленого голландського доктора Германа Бурхаве після його смерті в 1738 році. Книга була продана з аукціону за 10 тисяч доларів золотом. Після того як печатка була розкрита, виявилося, що сторінки її були чистими. Тільки на титульному аркуші був напис: «Тримай голову в холоді, ноги в теплі, і ти зробиш бідняком найкращого лікаря».

 

***

Літературознавці підрахували, що в книгах Шекспіра слово «любов» згадується 2259 разів, у той час як «ненависть» промовляється всього 229 разів.

 

***

Серед найбільш популярних книг у світі, перше місце, безперечно, належить Біблії. Її загальний тираж – 6 мільярдів примірників. На другому місці – цитатник Мао Цзедуна, а третє місце дісталося «Володарю перснів».

 

 

Коли читаєш про позіхання, сам починаєш позіхати.

 

***

У минулому книги ставилися на полицю навпаки: корінцем до стіни і переднім обрізом назовні.

 

***

Дослідження показують, що 4-6 років – найсприятливіший вік для того щоб навчити дитину читати. Після 6-7 років зробити це значно складніше.

 

***

У середньому люди проводять за читанням 6,5 годин на тиждень.

 

***

Згідно з дослідженням Єльського університету, три чверті учнів, які погано вміють читати в третьому класі, залишаться такими і в середній школі.

 

***

На написання роману йде в середньому близько 475 годин.

 

***

Серед книг, які були написані або задумані за гратами – «Дон Кіхот» Мігеля де Сервантеса, «Подорож пілігрима» Джона Баньяна, «Тюремна сповідь» Оскара Уайльда, «Державець» Нікколо Макіавеллі.

 

***

У громадських бібліотеках середньовічної Європи книги приковували до полиць ланцюгами. Такі ланцюги були досить довгі для того, щоб зняти книгу з полиці і прочитати, але не давали винести книгу за межі бібліотеки. Ця практика була поширена аж до 18 століття, що було обумовлено великою цінністю кожного примірника книги.

 

 

У середньому, покупець книгарні проводить 8 секунд, дивлячись на передню обкладинку, і 15 секунд, переглядаючи задню.

 

***

Половину всіх продаваних сьогодні книг купують люди старше 45 років.

 

***

Дорослі, що регулярно читають літературу, більш ніж у два з половиною рази схильні займатися волонтерською чи благодійною роботою і більш ніж у півтора рази схильні приймати участь у спортивних заходах.

 

***

Більшість читачів втрачають інтерес до книги на 18-й сторінці.

 

***

Найдовший марафон командного читання вголос протривав 224 години і був завершений Мільтоном Неном, Сильвіною Карбоне, Карлосом Антоном, Едіт Діаз, Йоланду Баптисту і Наталі Дантаз у торговому центрі «Mac» в Пайсанду, Уругвай, 13-22 вересня 2007 року.

 

***

Книги в м’якій обкладинці видавництва «Penguin» були створені для того, щоб зробити книги такими ж доступними, як сигарети, а перші «пінгвінівські» книжки в м’якій обкладинці поширювалися в церкві.

 

***

Бібліоклептоманом називають людину, що краде книги. Один із найвідоміших бібліоклептоманів – Стівен Блумберг, який викрав понад 23 000 рідкісних книг з 268 бібліотек. Щоб скласти свою колекцію, яка оцінюється приблизно в 20 мільйонів доларів, Блумберг застосовував найрізноманітніші методи: іноді він пробирався в бібліотеку через вентиляційну систему і навіть шахту ліфта.

 

***

Термін «книжковий хробак» походить від крихітних комах, які харчуються корінцями книг.

 

***

В’язнями Бастилії були не тільки люди. Одного разу до в’язниці була поміщена знаменита Французька енциклопедія, складена Дідро і Д’аламбер. Книгу звинувачували в тому, що вона завдає шкоди релігії та суспільній моралі.

 

***

Найбільшим словником у світі є Deutsches Wörterbuch, розпочатий Якобом і Вільгельмом Грімм у 1854 р. Він був закінчений у 1971 році. Словник, обсяг якого становив 34519 сторінок, був виданий в 33 томах. Найбільший словник англійської мови – 20-томний The Oxford English Dictionary. У ньому 21728 сторінок.

 

***

Найдавнішим друкованим твором є сувій Дхарані, або сутра. Текст був видрукуваний з дерев’яних кліше. Сувій був знайдений 14 жовтня 1996 у фундаменті пагоди Пульгукса в Південній Кореї. Було встановлено, що сутра була видрукувана не пізніше 704 р. н. е.

 

 

Найдовший роман «Люди доброї волі» Луї Анрі Жана Фарігуля, він же Жюль Ромен (Франція), був опублікований в 27 томах в 1932-1946 рр. В англійському перекладі роман вийшов в 14 томах в 1933-1946 рр. Цей твір обсягом 4959 сторінок було опубліковано видавництвом «Пітер Дейвіс». У романі приблизно 2070000 слів (не рахуючи 100-сторінкового покажчика). А роман Сохачі Ямаока «Токугава Іаясу», починаючи з 1951 року, публікувався в японських щоденних газетах. Якщо його опублікувати зараз, коли роман уже завершено, то вийде 40-томне видання.

Джерело: МИФология