Начиталися: 8 українських гуртів з літературними назвами

*

Cultprostir зібрав колекцію вітчизняних гуртів, які взяли собі назви з книжок, і дізнався, навіщо вони це зробили.

 

«Воплі Відоплясова»

Джерело: Ф.М. Достоєвський «Село Степанчиково і його мешканці»

З легкої руки Олександра Піпи, Юрія Здоренка та Олега Скрипки повість Достоєвського «Село Степанчиково і його мешканці» набула популярності в середовищі меломанів. Навіть якщо ви не читали твір (в бібліотеку!), напевно чули про одного з його героїв − ексцентричного лакея Григорія Відоплясова. «Воплі Відоплясова» − так називалися римовані опуси графомана, що мріє про письменницьку славу. «Пихаті дурощі», − характеризував їх сам Федір Михайлович. Назву запропонував Піпа, який в інститутські роки захоплювався творчістю Достоєвського. За словами музиканта, його привабили «ефектність і загадковість» назви, та й натяк на аматорство також був прийнятий з гумором. З часом популярність групи переросла і «Село Степанчиково», і його мешканців. ВВ – одна з рідкісних груп, які увічнили другорядного персонажа.

 

«Крихітка»

Джерело: Е.Т.А. Гофман «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер»

«Крихітка Цахес» хоч і перетворилася просто на «Крихітку», але своє «темне» минуле приховати вже не зможе. Назву Саші Кольцовій підказала історія зачарованого Крихітки Цахеса з казки Гофмана, який володів магічною здатністю привертати до себе людей і привласнювати чужі заслуги. Доля цього коротуна склалася сумно – не в приклад групі, що стала одним із флагманів альтернативної рок-сцени. Крихітка Цахес став для Саші талісманом, незважаючи на те, що сам персонаж ніколи не був їй близький. «Мені здається, що це дуже шоу-бізнесовий персонаж. Крихітка був маленьким, потворним і злим, але одного разу фея пожаліла його та зробила так, щоб замість злобного закомплексованого карлика всі бачили чарівного і талановитого юнака. До того ж, якщо хтось біля нього виявляв свій талант, його відразу ж приписували Крихітці. У цьому сенсі Крихіткою Цахесом є будь-який артист – бо хто ми без чарівного флеру шоу-бізнесу і роботи команди – авторів, музикантів, арт-директорів, фотографів, аранжувальників, менеджерів, освітлювачів, працівників сцени, модельєрів, преси? Звичайні люди. У кращому випадку – творчі, енергійні та харизматичні. У гіршому – закомплексовані, заздрісні і жадібні до уваги. А зазвичай – і ті, й інші одночасно», − розповіла Cultprostir Кольцова. Ставлення музикантів до персонажа не змінилося з роками, а зміна імені – лише наслідки юридично-правового спору та ротації складу.

 

«Тім Талер»

Джерело: Д. Крюс «Тім Талер, або Проданий сміх»

Філософська казка німецького письменника Джеймса Крюса була екранізована в СРСР в 1980-і. Це історія героя, який обміняв свій сміх на дар вигравати парі. Двоє друзів з Горлівки Антон Бессонов і Роман Кондратьєв, що грають сентиментальний арт-панк, надихнулися цією притчею, коли підбирали назву своїй групі. Ключовою для них є цитата з Крюса: «Хоча в цій книзі йдеться про сміх, сміятися читачеві доведеться не так вже й часто. Але, продираючись її шляхами крізь темряву, він буде, скільки б не кружляв, все ближче і ближче підходити до світла». «Хлопчина на ім’я Тім Талер був кмітливим не за роками, − розповів Cultprostir Антон Бессонов. – Він досить-таки швидко (набагато швидше за мене) зумів зрозуміти, що малодушно обміняв Благословення на прокляття, одягнене в спокусливий одяг матеріального благополуччя. І знайшов у собі мужність для того, щоб повернутися до втрачених цінностей».

 

«Плач Єремії»

Джерело: Г. Чубай «Плач Єремії»

Створена Тарасом Чубаєм львівська команда має відразу кілька літературних коренів. Назву групі подарував батько Тараса Григорій Чубай – український поет, перекладач, представник львівського андеграунду 1970-х. Точніше, один з його віршів, який увійшов в так зване «П’ятикнижжя» поета. Натхненням для нього послужила біблійна легенда про пророка Єремію зі Старого Завіту. Його «Плач» − скорботна пісня про лихо, що спіткало ізраїльський народ в 586 році до н.е., коли вавилонський цар Навуходоносор зруйнував Єрусалим. Біблійна тематика, як і українофільство, вважались радянською владою небезпечними, тому автора репресували, він був засуджений за свої переконання і помер у 33-річному віці. Його синові Тарасу на той момент було 12 років. Назва «Плач Єремії» стала одночасно даниною пам’яті батькові, символом зв’язку часів і квінтесенцією вічності.

 

Peter and the Wolves

Джерело: симфонічна казка Сергія Прокоф’єва «Петя і Вовк»

Новий проект Петра Чернявського має не стільки літературну, скільки музичну основу. Але казка – вона і є казка, будь вона записана в нотах чи літерах. Петро розповів Cultprostir про свої стосунки з нею: «Строго кажучи, «Петя і вовк» геніального Прокоф’єва − симфонічна казка, і є, на мій погляд, твором більше зі світу музики, ніж літератури. Твір цей неймовірно вивірений у всіх сенсах (як майже все у Сергія Сергійовича – згадайте бронебійно-хітову тему з його ж «Ромео і Джульєтти»), і від того доступний кожному. Стінг і Михайло Горбачов, Шарон Стоун і Девід Боуї – лише деякі з тих, хто публічно читав казку. Вона з тих, що не приїдається: теми Петі (струнні) і кота (кларнет) досі викликають у мене дитячий захват. Схожі почуття можна також отримати від перегляду оскароносного мультфільму «Петя і вовк» 2006-го року». З першими треками Peter and the Wolves можна ознайомитися на Soundсloud. Сольним виконавцем Чернявський став після відходу з «Океану Ельзи» навесні 2013-го. За вісім років гітарист відіграв з командою більше п’ятисот концертів.

 

«Монте-Крісто»

Джерело: А. Дюма «Граф Монте-Крісто»

Київські поп-рокери з «Монте-Крісто» назвалися ім’ям неоднозначного персонажа Дюма-старшого. Група працює під цією вивіскою вже 15 років, хоча засновник команди Юрій Лемчук, що вигадав ім’я, вже давно залишив її. Його колеги самі поділяють захопленість персонажем графа-месника, в чому відверто зізнаються. «Наше ставлення до графа не змінюється. Їм можна захоплюватися, брати з нього приклад. Адже далеко не кожному дано, пройшовши крізь такі випробування, знайти в собі сили для боротьби. Це художній персонаж, але ми впевнені, що і в реальному житті людина здатна на такі подвиги. В цілому, Монте-Крісто для нас персонаж однозначний, тому що зрада – дуже болюча штука. Взагалі, про твори Дюма можна говорити цілодобово. У своїх романах він показував, що справедливість існує, і за неї варто боротися», − розповіли Cultprostir музиканти.

 

«Вій»

Джерело: міфи і легенди давніх слов’ян

Назва української групи «Вій» не має жодної прив’язки до Миколи Гоголя і його однойменної повісті. Просто видатний письменник, як і пізніше музиканти української групи, надихнулися одним і тим же персонажем – божеством давньослов’янського дохристиянського пантеону, відомим під ім’ям чи то Вія, чи то Вея, і який в міфологіях різних народів виконує різні функції (тих, кому цікаві подробиці, відсилаємо до «Міфології давніх слов’ян»). Язичницький Вій, аватар бога Велеса, був божеством нейтрального забарвлення, і тільки після хрещення Русі в нього з’явились демонічні риси. Такого Вія і вивів у своїй повісті Гоголь. Лідер групи Дмитро Добрий-Вечір і його колеги скористалися більш раннім трактуванням: їхній Вій не несе ані добра, ані зла, і є лише провідником стародавньої енергії. Таким же провідником космологічних знань вважали свою команду музиканти «Вія», не зараховуючи себе ані до язичників, ані до сатаністів.

 

«Брати Карамазови»

Джерело: Ф.М. Достоєвський «Брати Карамазови»

Назва прийшла до групи з роману Достоєвського обхідним шляхом. Музиканти не приховують, що «Братами Карамазовими» в 1990 році вони стали з подачі лідера групи ДДТ Юрія Шевчука, − і дуже зраділи такій знахідці, тому що «втомилися міняти вивіску кожні кілька місяців». За словами головного брата Олега Карамазова (в миру – Олега Кривошеєва), назва сподобалася своєю ідеєю братства («Пізніше всі ми в групі стали Карамазовими») і етимологією прізвища («карамази» означає «чорні» − люди, які ходять в чорному вбранні). Так що Федір Михайлович тут вплинув не напряму. До речі, мало хто знає про той факт, що «Братами Карамазовими» на початку кар’єри могли стати самі ДДТ. Ця назва розглядалася Шевчуком та колегами поряд з «Монітором», «Блюмінгом» і «Раком печінки». Обидві групи дружать досі, час від часу проводячи спільні тури.

Cultprostir