Підніміть мені Вікі: як українська та російська енциклопедії фіксують конфлікт

*

Інформаційна війна між Україною і Росією ведеться відразу на декількох фронтах. Одним з них нещодавно стала і Вікіпедія – перейменування статті про Київську Русь у російській версії онлайн-енциклопедії викликало бурхливий скандал. Platfor.ma вирішила порівняти погляди на резонансні події в українській і російській версіях Вікіпедії.

 

Київська Русь

Ки́ївська Русь — середньовічна держава на території Східної Європи з центром в Києві. Існувала з кінця IX до середини XIII століття. Була об’єднанням східно-слов’янських племен під владою династії Рюриковичів. У часи найбільшої могутності простягалася від Балтійського моря на півночі до Чорного моря на півдні, і від верхів’їв Вісли на заході до Таманського півострова на сході.

Древнерусское государство, с 882 года также Киевская Русь — средневековое государство в Восточной Европе, возникшее в IX веке в результате объединения ряда восточнославянских и финно-угорских племён под властью князей династии Рюриковичей.

 

Навколо перейменування статті в російськомовній версії на «Древнерусское государство» розгорівся серйозний конфлікт, який вихлюпнувся далеко за межі Вікіпедії. Втім, і в самому енциклопедичному ком’юніті суперечки були рекордно жаркими.

 
«’Київська Русь’ – це не нейтральний  в першу чергу по відношенню до Великого Новгороду, північно-західної та північно-східної Русі), вигаданий термін з XIX століття. Так що в разі самодурства адмінів війна правок буде забезпечена», – грізно попереджали прихильники перейменування.

 

«Та ну що ви говорите. А ‘Велика французька революція’ – нейтрально? Спробуйте епітет ‘великий’ вписати в преамбулу статті про яку-небудь персоналію. У нас навіть Пушкін – просто поет. А ‘Окупація Москви французами’ або яка-небудь ‘Різанина католиків в Німі’ – це нейтрально? Або Англійська шпилька, яка ні разу не англійська», – заперечували захисники Київської Русі.

Як аргумент притягувався і міжнародний досвід:

«Пропоную всім пройти тест на IQ:

Укр.: Київська Русь

Біл.: Кіеўская Русь

Англ.: Kievan Rus

Пол.: Ruś Kijowska

Виберіть в якості продовження найбільш підходящий варіант:

5. Рос.: =

а) Київська Русь

б)  Древнерусское государство

в) Русь»

 

Дискусії навколо правок виявилися настільки бурхливими, а спроби прийти до якогось рішення – настільки безуспішними, що зараз на сторінці обговорення можна виявити безліч розділів, серед яких «Предварительный итог», «К итогу», «Промежуточный итог», «Предварительный итог-2», «Итог» і навіть «Не итог». Втім, у самому кінцевому з усіх підсумків російськомовна стаття так і називається «Давньоруська держава», а згадка про Київ з дефініції прибрали взагалі.

 

Є́вромайдан

Є́вромайда́н — національно-патріотичні, протестні акції в Україні, передусім, проти корупції, соціальної нерівності, свавілля правоохоронних органів та сил спецпризначення, а також на підтримку європейського вектора зовнішньої політики України.

 

Евромайда́н — массовая многомесячная акция протеста в центре Киева, начавшаяся 21 ноября 2013 года в ответ на приостановку правительством Азарова подготовки к подписанию соглашения об ассоциации между Украиной и Евросоюзом и поддержанная выступлениями населения в других городах Украины.

 

В цілому російська версія порівняно об’єктивна і навіть містить критику на адресу власних мас-медіа: «Відзначено помилки у висвітленні подій деякими російськими ЗМІ». Втім, пізніше вказується, що 25 березня російські канали в Україні відключили, і «громадяни України тепер знаходяться в інформаційній блокаді і позбавлені можливості дізнатися оцінку російських ЗМІ подій у Південно-східній Україні та Криму». Про те, чи є можливість у росіян дізнатися точку зору українських ЗМІ, не згадується.

 

Правий сектор

Пра́вий се́ктор — політична партія та громадська організація. Виникла як громадський рух, що об’єднав активістів українських радикальних організацій, здебільшого націоналістичних та крайніх правих.

 

«Правый сектор» — неформальная правоэкстремистская группировка, объединившая активистов ряда украинских националистических («национально ориентированных») праворадикальных организаций в ходе протестных акций в Киеве.

Навколо формулювання «екстремістська» в обговоренні російськомовної статті йшли бурхливі суперечки. «Не існує рішення суду, яке визнавало б “Правий сектор” екстремістською організацією. Самі себе вони теж такою не вважають. Тому використовувати слово “екстремістська” у визначенні поняття неправильно», – вказує один з учасників обговорення. «Це патріотична організація, яка не діє на території інших держав і не причетна до фізичного усунення опонентів», – підтримує його інший. «А численні випадки різанини вбивств бойовиками цієї організації громадян на вулицях Києва??», – Цікавиться третій, втім, не наводячи посилань на джерела.

При цьому слово «правоекстремістська» у дефініції залишається досі.

 

 

Кримська криза

Кримська криза — сукупність військово-політичних та соціальних подій в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, що почалися 23 лютого 2014 року, коли Верховна Рада України усунула Віктора Януковича від виконання обов’язків президента України. Загострення кризи відбулося через російську інтервенцію до Криму з подальшою окупацією півострова, що де-факто почалася 27 лютого 2014 року і триває досі.

 

Кры́мский кри́зис — масштабные общественно-политические изменения, произошедшие на территории Автономной Республики Крым и Севастополя в феврале — марте 2014 года. Начало этим изменениям положили протесты местного, в основной массе русскоязычного, населения против действий бывшей оппозиции, пришедшей к власти на Украине.

Про участь російських військовослужбовців у подіях у Криму українська Вікіпедія повідомляє з ходу. У російській версії вперше згадка про це з’являється лише в четвертому абзаці.

 

Крим

Республіка Крим — створений всупереч нормам міжнародного права та не визнаний переважною більшістю країн світу суб’єкт Російської Федерації, входить до складу Кримського федерального округу.

 

Респýблика Крым — республика, субъект Российской Федерации, входящий в состав Крымского федерального округа. Образована в марте 2014 года на основании договора о принятии в состав России независимой суверенной Республики Крым, провозглашённой в территориальных пределах административных единиц Украины — Автономной Республики Крым и Севастополя.

У цій російськомовній статті також розгорнулися серйозні баталії з приводу формулювань в дефініції. Частина користувачів навіть виявила серед редакторів руку Кремля :  В статті нічого не написано про спірність території, і це навіть смішно: 95 % країн-членів ООН і сама організація вважають приєднання Криму до Росії незаконним… І після цього хтось буде тут говорити про те, що Вікі є об’єктивним і аполітичним проектом?? Дуже соромно за колег редакторів, вони перетворилися на слухняних виконавців волі Кремля». У підсумку нагадування про те, що Україна не визнає виходу Криму з її складу в статті все ж з’явилося і йде на самому початку матеріалу.
При цьому в російськомовній статті «Приєднання Криму до Росії» наводяться висловлювання відомих європейських політиків (в основному, колишніх) з критикою санкцій на адресу РФ. Є також перелік країн, чиї керівники (діючі) розкритикували події в Криму і відмовилися визнати проведений там референдум.

 

 

Південний схід

Проросійські виступи в Україні — серія акцій, проведених за участі російських спецслужб у східних, центральних і південних регіонах України у березні-квітні 2014 року, учасники яких виступали здебільшого за відокремлення півдня і сходу України та приєднання цих регіонів до Росії, проведення референдуму щодо федерального устрою України, надання російській мові статусу другої державної та проти нової української влади.

 

Протесты на Юго-Востоке Украины в 2014 году (также используется название «Ру́сская весна́») — массовые акции протеста под антиправительственными, федералистскими, пророссийскими лозунгами, которые начались в конце февраля 2014 года в городах Юго-Восточной Украины в ответ на насильственную смену власти на Украине.

Стаття в російській Вікіпедії рясніє плашками кшталт «Перевірити нейтральність», « Перевірити інформацію» і навіть «Ця стаття повинна бути повністю переписана».
В обговоренні – традиційні сперечання.  Прочитавши статтю, я зрозумів, що стаття не нейтральна, а більшою мірою показує тільки позицію Росії і сепаратистів, відсутні повідомлення Української влади про будь-які дії», – дивується один з учасників. «Ви українську вікіпедію почитайте. Їй взагалі невідомо поняття нейтральність», – парирує інший. Загрози звернутися за справедливістю до редакторів відкидаються геть: «Точно бандерівець… Ось так і знав, чуття у мене на зрадників батьківщини. Ну пиши, пиши адмінам, якщо хочеш. Росіян на коліна не поставиш».

Як, втім, і українців.

Platfor.ma