Найнезвичайніші бібліотеки Донбасу

*У XXI столітті бібліотеки потихеньку сходять на “ні” під напором сучасних технологій. Одна електронна книга може замінити цілі стелажі томів. Прогрес – він такий … Безжалісний. І все ж, у Донецькій області зареєстровано близько мільйона читачів масових і універсальних бібліотек (більше шостої частини складають сільські жителі), що, погодьтеся, чимало.

За минулий рік ці заклади видали 25,2 млн. книг, журналів та інших видань (приблизно по 26 примірників на одного читача). Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек, який 30 вересня відзначатиметься в 15-й раз, “Донбас” вирішив розповісти про найбільш незвичайних будинках книг нашого регіону. Ми навмисне обійшли стороною трьох гігантів, які мають обласний статус (універсальна наукова бібліотека ім Крупської; Бібліотека для юнацтва;  Дитяча бібліотека ім Кірова). Про них писалося вже не раз. Але ж є і інші родзинки.

Наприкінці минулого року жителі Димитрова здобули ультрасучасну бібліотеку сімейного читання (філія № 1). Вона об’єднала в собі дві, розташовані в густонаселеному мікрорайоні “Молодіжний”, а розмістилася в прибудові до загальноосвітній школі № 10. Що зовні, що всередині це – казка (на капітальний ремонт та придбання нових меблів та оргтехніки пішло більше 1,2 млн грн з державного та місцевого бюджетів). Зовні, тому що на стіни нанесено приголомшливий малюнок, що зображає полиці з книгами, маленьких читачів, вікна-двері (їх так і хочеться відкрити, незважаючи на те, що – намальовані). А всередині, тому що площа в 330 квадратних метрів займають не тільки традиційні літературні багатства (на 1 вересня книжковий фонд склав більше 40 тис. примірників), а й комп’ютеризований читальний зал, зона Wi-Fi, конференц-зал, мультимедійне обладнання.

*

 

Артемівська спеціалізована бібліотека для сліпих існує вже майже 60 років. З маленької кімнатки в цеху виробничого об’єднання УТОС вона виросла в серйозне приміщення зі стелажами , на яких зберігається понад 30 тисяч невидимих ​​для читачів книг. Вони написані брайльовським шрифтом , збережені в аудіоверсії . Останні раніше слухали на бобінах і касетах , тепер же читачам видають диски. Деякі приходять зі своїми флешками : науковий прогрес для інвалідів по зору відкриває багато нових можливостей.

” У каталозі є не тільки художні книги , а й науково -популярна , історична , документальна література Виписуємо і журнали Ви не дивитеся , що книги здаються непоказними , у них не це головне: .. Адже незрячі не можуть оцінити яскраві фарби або вдалий дизайн , а от до змісту вони дуже вимогливі » , – розповіла кореспонденту ” Донбасу ” завідуюча бібліотекою Надія Мут . І нарекла , що читачів стало менше : раніше їх налічувалося близько 700 , зараз – трохи більше двох сотень … Після зупинки виробничого об’єднання УТОС інваліди перестали приїжджати на роботу в Артемівськ.

*

Центральна міська бібліотека Краматорська відрізняється креативністю. У ніч на 23 вересня вперше за 40-річну її історію тут відбулася соціально-культурна акція “Нічна бібліотека”. З 18 години і до півночі ЦМЛ відвідали не менше 300 осіб!

Читачі – нові і традиційні – розійшлися по 14-ти тематичними секціями, брали участь у вікторинах та конкурсах, вигравали книги. Відомий геолог-краєзнавець Геннадій Богданов розповів про багатої колекції мінералів, силами творчих колективів міста було дано концерт, працювали фотовиставки, виставки прикладного мистецтва, кожен міг взяти участь у майстер-класі. Всі, хто прийшов до ЦМЛ, отримали пам’ятні значки на честь 145-річчя Краматорська. Близько опівночі на вході в будівлю відбулося фаєр-шоу.
*
Родзинкою стало відкриття своєрідного пункту “общепита”: Підбадьоритися кави після екскурсії в книгосховищі і по всіх секціях можна було в літературному кафе або ресторанчику, де разом з напоями подавали … новинки літератури.

 

Мова про понад 500 Лялько-обереги, мамою яких є Марія Гайдук. У наступному році вона відзначить сорокаріччя свого бібліотекарських стажу, за час якого, бувало, доводилося важенними зв’язками носити книги на ферму, в тракторну бригаду. Тепер же читає народ (як дорослий, так і дітвора) вибудовується в чергу до дверей її царства в селі Кріворіждя Добропільського району, щоб не тільки у формулярі відзначитися, але й подивитися на рукотворні дива. Трапляється – і випросити на добру пам’ять. Створені ляльки всього за три роки, а їх загальна кількість – близько двох тисяч. Якби так скоро поповнювалися і бібліотечні фонди – зітхає Марія Миколаївна –. Зараз у нас 22 тисячі книг”.*

Як виглядає зовні бібліотека? Найчастіше це звичайний будинок, іноді – кілька кімнат (або квартир) у *

житловому будинку. Буває, цілий палац культури. Але щоб величезна мушля з іскристими скляними ставками була сховищем книг, а не яким-небудь бізнес-центром! Саме цим свого часу Науковотехнічна бібліотека ДОНТА вразила дончанку Аліну Литвиненка.

“Я тоді вчилася в ДонНТУ на технічній спеціальності і була впевнена, що з мене вийде інженер, – ділиться вона – .. Щодня ходила на пари повз будівлі, що будується, дивилася, як з’являється ця краса, справжній храм інформації І так замилувалася, що після четвертого курсу несподівано для самої себе вступила до харківський вуз на бібліотекознавство. Тепер моя мрія, щоб ця бібліотека скоріше відкрилася. Прийду проситися до них на роботу!

На жаль, хоча сама будівля прикрашає Донецьк давним давно, добудувати його поки не вдалося. Але цієї осені з’явилися всі шанси – уряд обіцяє виділити на це 10,1 мільйона гривень.

То дах тече , то двері відвалюється

Для багатьох бібліотек регіону проблемою є технічний стан приміщень. Капітального ремонту потребують 200 бібліотек , або п’ята частина , а в сільській місцевості – 97 ( кожна четверта) .

Стівенсон і Дефо вийшли на пляж

Цього літа маріупольські бібліотеки провели незвичайну акцію «Виходь читати на вулицю! » , В рамках якої багато з них виїжджали працювати з населенням прямо на узбережжі. Найкреативнішою виявилася бібліотека імені Тургенєва – її працівники переодягалися в розбійників піратів , щоб вивчення «Острова скарбів » або « Робінзона Крузо » не показалося дітям заняттям нудним і безглуздим.

Театралізована вікторина «У пошуках скарбів » мала на увазі проведення декількох конкурсів і квестів. Хлопцям належало відповісти на питання бібліотечної розбійниці – атаманші , що зачіпають ключові моменти стівенсоновского твори , навчитися в’язати морські вузли і перетягувати канат . Купання в морі чергувалося із завданнями , дітвора щиро раділа кожного заробленого « піастри ».

Школярі шукали бібліотечні скарби в книгах і журналах – вони перечитували кожну сторіночку в надії знайти якусь підказку. Бібліотекарі констатували : такі форми вивчення літератури ефективні, і вони мають намір наступного року проводити пляжні акції не тільки для дітей , а й для дорослих .

Donbass.ua