“Найкраща літературна містифікація”, або Як викрили Джоан Роулінг

Після того, як стало відомо, що під псевдонімом Роберт Галбрайт ховається авторка саги про Гаррі Поттера Джоан Роулінг, детективний роман “Зозуля гукає” став бестселером.

Викрити пані Роулінг допоміг професор Оксфордського університету, експерт у галузі комп’ютерної лінгвістики Пітер Міллікан.

Він розробив програму для аналізу та порівняння текстів та зіставив за її допомогою роман “Зозуля гукає” з попередніми творами письменниці, “Випадковою вакансією” та “Гаррі Поттер і смертельні реліквії”, а також книгами кількох інших британських письменниць.

Комп’ютер вказує на Роулінг

Пан Міллікан досліджував такі параметри текстів як довжина слів, речень та абзаців, частота вживання конкретних слів та особливості пунктуації.

При цьому найбільше значення надавалося особливостям вживання службових слів та довжині речень у досліджуваних текстах. Пан Міллікан сказав, що ці параметри, з одного боку, залишаються неусвідомленими самими авторами романів, але з іншого – є досить характерними для всіх їхніх текстів.

“Результати переважної більшості цих порівнянь показали, що новий роман є ближчим до “Випадкової вакансії” та “Гаррі Поттера і смертельних реліквій”, ніж до (решти проаналізованих – Ред.) шести книг інших трьох авторів”, – каже науковець.

Таким чином, продовжує він, гіпотеза про те, що саме Джоан Роулінг написала роман “Зозуля гукає”, з досить великою долею вірогідності підтвердилася.

“Оскільки неупереджені джерела стверджували, що, скоріше за все, роман написала жінка, я порівнював його з текстами трьох інших письменниць. Я не сумніваюся, що з цих чотирьох авторок саме Джоан Роулінг, найвірогідніше (була автором книги “Зозуля гукає” – Ред.)”, – додає пан Міллікан.

Науковець каже, що за можливості порівняв би між собою романи одного й того самого жанру. Однак те, що детективний роман “Зозуля гукає” виявився більш схожим на не-детективи Джоан Роулінг, ніж на детективи інших авторок, надає значимості дослідженню.

Додатковий наклад

Після того, як стало відомо, що роман “Зозуля гукає” був написаний авторкою саги про Гаррі Поттера, ця книга стала бестселером.

Перед тим, як Sunday Times оприлюднив інформацію про авторство Роулінг, покупці придбали менш як півтисячі екземплярів книги.

Однак вже за кілька годин після викриття кількість проданих книжок зросла до понад п’яти тисяч.

Зараз “Зозуля гукає” займає перше місце за кількістю продажів у інтернет-магазині Amazon та у рейтингу популярності сервісу iTunes.

 

Девід Шеллі, представник видавництва, яке випустило книгу, підтвердив, що його компанія видасть додатковий наклад роману, однак не назвав точної кількості додаткових примірників.

Сама Роулінг сказала, що “сподівалася, що цю таємницю вдасться приховувати трохи довше” та назвала написання роману під псевдонімом “досвідом звільнення”.

У попередніх інтерв’ю пані Роулінг заявляла, що після закінчення саги про Гаррі Поттера воліла б писати нові романи під псевдонімом.

Речник мережі книжкових магазинів Waterstones назвав події довкола роману “Зозуля гукає” “найкращим актом літературної містифікації з тих пір, як виявилося, що в 1980-х Стівен Кінг писав під псевдонімом Річард Бахман”.

Фіктивний автор роману, Роберт Галбрайт, за легендою, у минулому працював слідчим Королівської військової поліції, у 2003 році звільнився зі збройних сил і перейшов на роботу у цивільну службу безпеки.

На зв’язок Джоан Роулінг з романом могло вказати те, що вона та Роберт Галбрайт користувалися послугами того самого агента та редактора для своїх книг.

Очікується, що наступна книга Роберта Галбрайта побачить світ у 2014 році.

BBC Україна

 • Artem

  Виправте помилку: “Гаррі” – подвоєння літери “Р”!

 • Володя

  Автор полінувався дізнатись, як саме пишеться прізвище авторки та назва її останньої книги в українських перекладах.
  “Зозуля гукає” взагалі як на мене тупо, чому не “Поклик зозулі”?

 • перехожий

  До речі, дуже милий детектив, атмосферний такий. Усі герої як живі. А Страйк (детектив) і Робін (його помічниця) – дуже приємні особистості. Взагалі наче занурюєшся в їхнє життя. Але роман спокійний, у принципі, в будь-який момент книжку можна відкласти (не так, як “Гаррі Поттера”). На це, мабуть, будуть головні нарікання любителів блокбастерів.