Пам’ятники Героям Літератури, або Увічнені прибульці зі світу фантазій

Сотні літ міста, містечка і села прикрашають скульптурою, яка є обов’язковим атрибутом кожного населеного пункту, що поважає себе та свою історію. На увічнення у камені заслуговують видатні громадські та культурні діячі. На монументальні композиції – важливі історичні події. Але часто можна натрапити на пам’ятники людей, істот, яких то і не було в реальності. Взяти хоча б улюблений київський пам’ятник туристів і молодят на Андріївському узвозі – Проню Прокоповну та Свирида Голохвастова. Хто вони? Улюблені літературні персонажі! Світ літературних героїв проникає у наш із вами світ, вони стають частиною нашого життя. Хто ж удостоївся такої поваги? Хто з книжкових персонажів став найулюбленішим?

Згадати про всіх, на жаль, нам фізично не вдасться. Але для поповнення такої собі бази ви можете залишати у коментарях інформацію про пам’ятники, які бачили ви!

.

Світові хіти

Є літературні герої, яких люблять по всьому світу. Їхніх пам’ятників можна нарахувати десятками. Це – класика літератури і тепер стало класикою скульптури.

Розпочати хіт-парад улюбленців мільярдів хотілося з монумента, що багатьма вважається першим пам’ятником літературним персонажам. З’явився він на світ 1926 року в Америці на річці Міссісіпі у маленькому містечку Ганнібал, де провів свої дитячі роки американський письменник Марк Твен. У центрі міста на великому Кардіффському пагорбі височіє пам’ятник двом хлопчакам – Тому Сойєру та Гекльберрі Фінну, який несе на плечі мертву кішку.

 

Дуже популярний персонаж у камені –  відомий мандрівник та вигадник барон Мюнхгаузен. Йому пам’ятники стоять по всьому світу. Діють і музеї на честь цього культового героя. Так у маленькому німецькому Боденвердері – рідному містечку історичної особистості барона Ієроніма Карла Фрідріха фон Мюнхгаузена (1720-1797 рр.). Є музей барону і трохи поближче –  у Москві. Але найцікавіше те, що і в Україні є свій Мюнхгаузен. У Хмельницькому на Кам’янецькій, 47 з 1970 року стоїть єдиний в Україні пам’ятник-фонтан тому самому барону.

 

Такий самий епізод взято і для скульптури у Боденвердері. Нижче – у Калінінграді (Росія). Відомо, що реальний прототип барону Мюнхаузену двічі відвідував Кенігсберг.

 

Літератруних улюбленців, що заслужили на таку пам’ять, дуже багато. Це – Шерлок Холмс, Маленький принц, Русалонька, Дон Кіхот, Швейк, Бременські музики, Вінні-Пух, Мумі-тролі, Робін Гуд, Пітер Пен, Піноккіо та інші. Усіх не перерахувати, тому згадаємо деякі з них.

.

Пам’ятник Мігелю Сервантесу та його героям у Мадриді. Письменник сидить у кріслі, навколо – бронзові фігури читачів з книжками. Попереду – дві бронзові фігури вершників  – Дон Кіхот та Санчо Панса. Дону Кіхоту та його зброєносцю встановлена рекордна кількість пам’ятників. Буенос-Айрес, Гавана, Брюссель, Мехіко, Карл-Маркс-Штадт та інші міста можуть похвалитися такими монументами.

Пам’ятник Д’Артаньяну у місті Ош, неофіційній столиці Гасконі, звідки він родом

..

Аліса у Країні Див Л.Керролла  (Нью-Йорк, Центральний парк). Також їй є пам’ятники у м. Аделаїда (Австралія), Гілфорд (Великобританія).

 

Класика по-українськи

В Україні теж є улюблені книжкові герої. Полюблять скульптори як українську, так і світову літературу. Тут – деякі з популярних серед жителів та гостей України монументів і не дуже.

Пам’ятник Тарасу Бульбі (о. Хортиця, Запоріжжя)

.

Мавка і Лукаш (м. Трускавець)

.

Захар Беркут (с. Тухля Львівської області)

Маруся Чурай у Полтаві (За сумісництвом – пам’ятний знак Українській пісні)

.

Бравий солдат Швейк у Львові

 

Чехівська дама з собачкою на Ялтинській набережній

.

Пам’ятник Ларіосику – персонажу роману М. Булгакова “Біла гвардія” у Житомирі

.

Остап Бендер у Харкові. Найпопулярнішими літературними монументами в Україні є, ні для кого не секрет, герої романів Ільфа та Петрова «Дванадцять стільців» та «Золоте теля». Вони радують око жителів і туристів Харкова, Києва, Одеси, Жмеринки, Бердянська.

.

Скульптурні фантазії

Є серед пам’ятників героям літератури і такі, що важко назвати звиайчними. Це монументи або неіснуючій істоті, або якомусь предмету, або частині тіла… Тому ми відвели для цього окрему групу. Ось такі скульптурні дивацтва ми знайшли.

Пам’ятник Людині-невидимці у Єкатеринбурзі (Росія)

 

 

Ніс майора Ковальова з повісті Гоголя (Санкт-Петербург, проспект Вознесенський)

.

 Ще одна пітерська варіація на тему гоголівського персонажа

.

 

І нарешті київське бачення. Пам’ятник носу з вусами раніше висів на будинку № 34 на Андріївському узвозі, а нещодавно переїхав на вулицю Десятинну, 13. Кажуть, що, потримавшись за нього, можна вилікувати нежить.

Ось такий він світ пам’ятників літературним героям. Звісно, він набагато більше. Тому пропонуємо всім охочим доповнювати цей список побаченими на власні очі чи знайденими в Інтернеті пам’ятниками. А збирати все це діло можна у нашій групі Вконтакте в альбомі.

А закінчити хотілося б одним запитанням. Цікаво, який персонаж сучасної літератури оселиться на якійсь затишній вуличці чи у парку.

Друг Читача