10 заборонених книг в історії людства

Протягом усієї історії людства художня література зазнавала утисків цензури. Якими б не були теми: політика, релігія чи еротика, консервативні читачі грозили кулаками і гнівно таврували невдалого автора.

Британський журнал ShortList зібрав десять книг, які свого часу були зняті з полиць бібліотек і магазинів, для заміни на більш пристойні і вартісні. Про них і розкажемо.

1. Олдос Хакслі, “Чудовий новий світ” (1932)

Написаний в 1931-му році і опублікований роком пізніше, роман, який замислювався як пародія на утопію Герберта Веллса “Люди як боги”, не сильно відрізняється за тематикою від твору Джорджа Орвелла “1984”. Хакслі звернувся до актуальної на той час теми тотальної індустріалізації, досліджував проблему втрати самоідентифікації особистості та радикального поділу суспільства, що призводило до катастрофічних наслідків.
Чому книга була заборонена? В Ірландії її заборонили через спірну тему народження дітей, а в ряді штатів в Америці вилучення зі шкільних бібліотек мотивували «занадто негативними думками».

2. Джон Стейнбек, “Грона гніву” (1939)

Роман американського письменника Джона Стейнбека, що удостоєний Пуліцерівської премії, розповідає сумно відому історію наслідків Великої Депресії для сільської бідноти. Сфокусувавши увагу читача на родині здольників з Оклахоми, які покинули рідні пенати через посуху, економічної кризи і змін в землеробстві і поїхали до Каліфорнії в пошуках заробітку, письменник показує справжню людську трагедію.
Незважаючи на те, що літературна еліта з захопленням прийняла книгу, її офіційно заборонили в США. Люди були шоковані описом бідності. За словами автора, написане було облагородженої версією того, що насправді відбувалося в поселеннях вимушених трудових переселенців.

 

3. Генрі Міллер, “Тропік Рака” (1934)

Дія в романі відбувається у Франції в 30-і роки минулого сторіччя. Головний герой – сам автор, який намагається якось заробити на хліб насущний. Без тіні збентеження Міллер описує відносини сексуального характеру зі своїми друзями та колегами по письменницькому цеху.
Як тільки книга була випущена, суддя Верховного суду штату Пенсільванія Майкл Мусманно заявив: «Це не книга. Це вигрібна яма, стічна канава, вогнище гниття, слизький збір всього, що є в гнилих останках людського розпусти ». Люди просто не були готові до твору, який пізніше Джордж Оруелл назвав «найбільш важливою книгою середини 30-их років».

 

4. Курт Воннегут, «Бойня номер п’ять, або Хрестовий похід дітей», (1969)

Сюжет книги: американський солдат Біллі Пілігрим (своєрідне alter ego автора), дезорієнтований під час битви при Арденнах у Другій світовій війні, потрапляє в полон до німців і утримується під вартою в Дрездені, у старій бойні номер 5. Під час сумнозвісного бомбардування міста союзними військами, Біллі, його співтовариші і охоронці ховаються в глибокому підвалі, де Біллі бачить минуле і майбутнє, серед іншого і його власну смерть.
У Сполучених Штатах книга була заборонена, щоб не піддавати психіку дітей випробуванню похмурими сценами з книги. Твір до цих пір перебуває в списку 100 книг, які найчастіше підпадають під обмеження у видачі широким колам населення в Асоціації Американських Бібліотекарів. Компанію роману Воннегута в цьому списку складають твори Марка Твена, Теодора Драйзера, Вільяма Фолкнера та інших класиків світової літератури.

 

5. Салман Рушді, “Сатанинські вірші”, (1988)

У сюжеті немає нічого образливого: описується життя індійського емігранта в сучасній Англії. Після жахливої ​​авіакатастрофи Гібреель Фарішіта повинен відбудувати своє життя, у той час як у житті Саладіна Чамчі все розвалюється.
І все ж, багато хто в мусульманському співтоваристві вважає ставлення письменника до ісламу блюзнірським. У Венесуелі, якщо вас застануть за прочитанням цієї книги, ви отримаєте 15 місяців ув’язнення. У Японії були введені штрафи для тих, хто продавав видання роману англійською мовою. Навіть у США деякі популярні книжкові магазини відмовилися продавати книгу, після того, як отримали погрози від невідомих.

 

6. Стівен Чобскі, “Добре бути тихонею”, (1999)

Письменник був натхненний романом Дж. Д. Селінджера “Над прірвою в житі”. Опублікована в 1999 році, книга розповідає історію життя хлопчика Чарлі, який пише листи своєму анонімному другу. Чарлі описує життя тінейджера, у якому він стикається зі знущаннями, наркотиками, сексуальними домаганнями.
Через велику кількість сцен сексуального характеру книга регулярно входить у десятку зі списку книг Асоціації Американських Бібліотекарів, видача яких обмежується або забороняється.

 

7. Чінуа Ачебе, “Розпад”, (1958)

У книзі, за яку африканський письменник отримав Букерівську премію, розповідається історія Оконкво, вождя та місцевого чемпіона з боротьби в Умофіі – вигаданому регіоні з дев’яти поселень в Нігерії. Показано вплив британського колоніалізму і християнських місіонерів на традиційну африканську громаду кінця дев’ятнадцятого початку двадцятого століття. Заборонена в Малайзії, через критику колоніалізму та його наслідків.

 

8. Брет Істон Елліс, “Американський психопат”, (1991)

Історія американського процвітаючого бізнесмена і серійного вбивці Патрика Бейтмена, яка побудована на описі досвіду проживання в одному з благополучних районів Нью-Йорка в 80-і роки.
Будь-хто, хто бачив фільм по книзі, зрозуміє, чому її заборонили. Роман визнали шкідливим для неповнолітніх у Німеччині і обмежили його продаж. До недавнього часу книга була під забороною в Канаді та австралійському штаті Квінсленд.

 

9. Франц Кафка, “Перетворення”, (1915)

Комівояжер Грегор Замза, який фінансово підтримує своїх батьків і сестру, прокидається і розуміє, що перетворився в гігантського жука. Поступово близькі забувають про Грегора, який колись був улюбленцем сім’ї.
Роботи Кафки були під забороною при нацистському і радянському режимі, а так само в незалежній Чехословаччині, оскільки Кафка відмовлявся писати на чеському і писав лише німецькою мовою.

 

10. Володимир Набоков, «Лоліта», (1955)

Історія чоловіка та його хворобливого захоплення молодими дівчатами, «німфетки», як він їх називає. Відчуваючи потяг до 12-річної дочки мешканки Нової Англії, він вступає в шлюб з її матір’ю, щоб прикрити свою гріховну пристрасть.
Після того, як редактор «Сандей Експрес» назвав роман Набокова «найбруднішою книгою, яку я коли-небудь читав», видавництво вилучило всі примірники з тиражу під приводом їх порнографічного змісту. Французи заборонили книгу наступного року. Але от що дивно: її без проблем опублікували в США.

 

Новости литературы

  • Неля S

    Кафка відмовився писати на чеському? На язику чи що? Знову рука Кремля чи банальна безграмотність?