Як луганський «АРТОДРОМ» перетворив місто на роман Жадана (ФОТО)

Протягом минулого тижня художники, поети та музиканти з України, Польщі, Білорусі, Росії, Нігерії та Голландії перетворювали індустріальне місто Луганськ в сучасний арт-об’єкт.

 

Відкрив фестиваль «АРТОДРОМ” круглий стіл «Україна – Європейський Союз: культурні перспективи Луганщини». Художники і письменники, журналісти та культуртрегери, менеджери культури та представники місцевого самоврядування, у рамках проекту «Створення Української мережі культури: Луганськ на шляху від індустріалізації до культурного планування», обговорили перспективи культурного розвитку Луганського регіону і оголосили про початок міжнародного співробітництва у сфері культури.

Центральною подією фестивалю стала презентація коміксу «Ворошиловград» за однойменним романом Сергія Жадана. Художники Артур Вабик (Artur Wabik) і Мартін Сурма (Marcin Surma), більше півроку працювали над створенням коміксу, спробували відтворити атмосферу міста, в якому ніколи не були. Вони привезли до Луганська свою роботу, щоб жителі міста першими оцінили комікс «Ворошиловград».

Після Луганська комікс «Ворошиловград» буде презентований у Києві, Варшаві, Кишиневі та Стамбулі.

 Також за участю Миколая Рейса (Mikolaj Rejs) в місті пройшов стріт-арт-квест. Разом з харківською художницею Уляною Биченковою, а також луганськими стріт-арт командами «Буржуй крев», «NCPF», «M&M’s» й «Окрашено crew» майстер монументального живопису переніс героїв роману «Ворошиловград» в індустріальний світ Луганська.

Чотири дні естакаду, що веде до залізничного вокзалу, перетворювали з індустріального – на арт-об’єкт. Тепер мешканці та гості міста зможуть поринути в атмосферу роману і відшукати його героїв серед заплутаних конструкцій однієї з найбільш відомих визначних пам’яток Луганська.

 

 Європейські художники приділили велику увагу освіті молоді у сфері сучасного мистецтва. У рамках фестивалю пройшло 2 чотириденних майстер-класи. Антрополог Єва Хубар (Ewa Hubar) дала луганським акторам і любителям танцю нові знання про перформанси і вуличні імпровізації, а Артур Вабик (Artur Wabik) і Мартін Сурма (Marcin Surma) розповіли початківцям художникам про світ сучасних коміксів. Отримані знання актори і художники закріпили на практиці: в останній день фестивалю в Луганську пройшла серія перформансів і вуличних виступів.

 

 Фінальна частина фестивалю проходила в Луганському музеї авіаційної техніки. Прямо на злітній смузі пройшов літературно-музичний концерт за участю колективів «Касіопея» (Мінськ, Білорусь), «Хамерман знищує віруси» (Київ, Україна), «Дінго проти Павлова» (Донецьк, Україна). З луганських рок-груп цінителів сучасного мистецтва виступали «Michael Circle meat», «Miracle», «Andrew Time».

На поетичній сцені Літературного  угруповання «СТАН» пройшли виступи авторів, чиї тексти вже встигли здивувати слухачів не одного літературного фестивалю. Олена Заславська (Луганськ), Євгенія Баранова (Ялта), Валерій Сурненко (Харків), Ярослав Мінкін (Луганськ), Олександр Сигида (Атаманівка) , Рамон Ігнасіо Перес (Луганськ) показали свою поетичну майстерність і презентували літературні антології  «Із жертв в ліквідатори» і «Уроки шкідництва, диверсії і шпигунства», що вийшли в рамках видавничого проекту ЛГ «СТАН» в 2011 році.

Всі дні фестивалю голландський кінорежисер Тінус Крамер (Tinus Kramer) знімала документальний фільм про проект «АРТОДРОМ». Його презентація повинна відбутися в Кишиневі, в рамках Європейського тижня культури.

 

Фестиваль «АРТОДРОМ» – це перший масштабний арт-проект в Луганську, що отримав фінансову підтримку міжнародних організацій. Літературне угруповання «СТАН», спільно з To.pole Association з Кракова, Форумом видавців зі Львова та Rita Baum Association із Вроцлава, реалізувала його в рамках програми культурних обмінів «TANDEM: Україна – Європейський Союз – Молдова».

Вгороде