Книжкова архітектура: книги замість цегли!

«Дім, в якому немає книг, подібний до тіла, позбавленого душі», – так казав Цицерон. А що б мудрець сказав про дім, зроблений з книг? Він не міг уявити, що книг згодом буде настільки багато, що люди будуть ними прикрашати свій дім, викидати, здавати на макулатуру, спалювати і… робити з них споруди! Але маємо те, що маємо. Тисячі художників і дизайнерів по всьому світу використовують для своїх творінь – книги. Одні називають це знущанням, інші – мистецтвом. Добре це чи погано, що мистці обрали такий витратний матеріал, ми не знаємо. Знаємо лише, що часом це видовище дуже захоплює і саме цей «матеріал для творчості» має в собі подвійне навантаження. Ну що якби перед нами стояв картонний будинок або палац з ігрових карт чи сірників? Майстерно, терпеливо… Власне, більше нічого. Але коли перед вами вежа з КНИГ, а у кожної з них свій автор, своя історія, то все це книжкове зодчество набуває нових смислів, часом потаємних, трансцендентних.

Ви, безсумнівно, маєте право на свою точку зору щодо такої мистецької експлуатації книжок. Саме для цього ми і зібрали з нетрів Інтернету всі ці експонати, щоб дізнатися Вашу думку. Але факт лишається фактом: бачити це треба всім!

 .

1. Іспанська художниця Алісія Мартін (Alicia Martin) створила три книжкові інсталяції під назвою «Біографії», в кожній з них «взяли участь» по 5 000 книг. Книжки «витікають» з вікон, як вода зі шлангу. А ви б хотіли прикрасити свій будинок таким книжковим водоспадом?:)

.

 

 

2.  У США у Театрі Форда, де було вбито Авраама Лінкольна, було створено незвичну вежу з книг. Циліндрична структура, заввишки в три поверхи (34 фути), складена з книг, серед яких близько 15 000 назв. Усі вони – про дванадцятого президента США  – Авраама Лінкольна. Чималий обсяг робіт символізує безкінечну дискусію про знаменитого американського президента.

 

.

3.  Мілер Лагос (Miler Lagos), художник із Колумбії, побудував з книг ескімоську оселю – іглу. Навряд врятує від холоду, зате затишок та красиве усамітнення – гарантовані!

 .

4.. Словацький художник Матей Крен (Matej Kren) створив незвичну інсталяцію під назвою Scanner Book Cave. Зовні «сканнер» має вигляд невеликої фортеці, 8-метрові стіни створені не з цеглин, а з тисяч книг. Книжкова фортеця встановлена та демонструється у Музеї сучасного мистецтва у Болоньї (Італія). Вигляд  космічний у цього диво-творіння! Адже з книжкою варто тільки закортіти, і у космос полетіти:)

 .

 .

5. Уже знайомий нам Матей Крен вважає,  що всі витвори людських рук, у тому числі, й архітектурні, створюються завдяки знанням, отриманим із книг. І тому, можна сказати, що все складається із книг. Так як і інсталяція цього художника – Book Cell («Книжкова сота») у лісабонському Центрі сучасного мистецтва. Усі книжки були взяті у Calouste Gulbenkian Foundation і будуть повернені назад до бібліотеки одразу після експонування «Книжкової соти». Чесно кажучи, книжки мали б бути вже на бібліотечних поличках. Адже експонат було створено ще в 2006 році. Хто хоче пересвідчитися – може перевірити🙂

 

.

6. Джанет Кардіфф і Джордж Міллер спеціально для Фестивалю мистетцв в Единбурзі у 2008 році створили експонат під назвою «Дім книги немає вікон». На фоні попередніх книжкових споруд цей будиночок, м`яко кажучи, «губиться». Але, певно, дітям буде до вподоби така схованка. Та й зайвий раз нагадування про існування книги, а не мобілок, ноутбуків, планшетів та іншої технічної нечисті:)

 

 

.

7. Матей Крен продовжує радувати шанувальників його мистецтва, а особливо – книжкових інсталяцій. Чергова його робота під назвою Іdiom: восьмиметрова вежа з книжок з вікном, була встановлена у Празькій міській бібліотеці. Якщо людина зазирне усередину, куди б вона не подивилася, вверх чи вниз, побачить безкінечний тунель книг. Досягнути цього ефекту художникові вдалося, встановивши під правильним кутом декілька дзеркал. Інсталяція словака знов із чималим сенсом: книжки – це безкінечні знання та мудрість, варто лише у них зазирнути.

 

 

 .

8.  Том Бендтсен  (Tom Bendtsen) створив серію книжкових споруд «Аргументи», кожна з яких складається з принаймні 10 000 книг. За його словами, у цих творіннях він «прагне відобразити слабкість аргументів».

9. Аргентинська художниця Марта Мінухін (Marta Minujin) створила 25-метрову спіральну Вавилонську вежу із 30 000 книг, написаних різними мовами. 16 000 книг були пожертвувані 52-ма посольствами, розташованими у Буенос-Айресі, решта були надані аргентинськими читачами. Сучасний варіант Вавилонської вежі був спроектований і створений у рамках святкування присвяченого оголошенню ЮНЕСКО Буенос-Айреса Всесвітньою книжковою столицею 2011 року.

Мистецтво – це, звичайно, прекрасно, але не забувайте використовувати книжки за призначенням – читати!:)

Щиро ваш

 «Друг Читача» 

За матеріалами kulturologia.ru, onua.com.ua,

inhabitat.com, etoday.ru, weburbanist.com та ін.