Сутінкова лихоманка, або Як вампіри плодяться?

КІНОМАНІЯ ДЛЯ КНИГОЇДІВ

Фанати нарешті дочекалися чергового фільму з Сутінкової саги – екранізовано першу половину четвертої книги Стефані Майєр – «Світанок». Історія про дівчину – Ізабеллу Свон, яка закохалася у вампіра – Едварда Каллена, причарувала підлітків усього світу. Та й не лише їх…

Стосунки вампіра й людини – складні й суперечливі. Однак у «Світанку» на Беллу чекають не «банальні» проблеми попередніх частин Саги – небезпека, боротьба за кохання та право бути поруч з коханим, любовний трикутник з вампіром Едвардом Калленом та найкращим другом – вовком-перевертнем Джейкобом Блеком, протистояння між вампірами та вовками (останні покликані захищати людей від «кровососів»)… У першій половині фінальної, четвертої, частини головну героїню очікують негаразди дорослого життя. Адже дівчинка виросла… Зі школярки вийшла гарна наречена, а от її коханий Едвард майже не змінився – додав лише кілька років до своїх ста з гаком (байдуже, що виглядає на 20!).

Незважаючи на досить суперечливі рецензії критиків, «Світанок» таки завоював симпатії глядачів. І не дивно. Він розпочинається довгоочікуваним серед фанатів весіллям головних героїв – Едварда та Белли. Красиві декорації, елегантна сукня нареченої, обіцянки «бути разом у горі й радості» – все у кращих традиціях любовної мелодрами. «Псують» картину романтичної ідилії хіба що непримиримість Джейкоба та кошмарний сон Белли напередодні весілля. А люди, вампіри й перевертні, які змішалися у натовп гостей, виглядають цілком природно й гармонійно. Вампіри не п’ють кров людей, вовки-перевертні не полюють на вампірів – усі спокійно насолоджуються церемонією вінчання.

Медовий місяць на острові Есмі також порадував око любителів краси і романтики (гарні краєвиди, будинок, інтер’єри, а головна героїня нарешті позбулася джинсів та кедів)… Сюди ще варто додати кілька хороших еротичних кадрів – сексу між вампіром і людиною глядачі, певно, чекали не менше, аніж самого весілля… Одним словом, фанати – серед яких переважна кількість підлітків та мрійливих представниць прекрасної статі – отримали тут по максимуму.

Далі по сюжету – «гірка пілюля» четвертого фільму. Ідилія на лоні природи переривається шокуючою звісткою: Белла вагітна. Хіба можна завагітніти від вампіра? Виявляється, можна… Едвард прагне позбутися дитини, яка буквально вбиває кохану. Проте Белла проявляє рішучість і при будь-яких обставинах хоче зберегти життя своєму малюку – напівлюдині-напіввампірові. Їй у цьому допомагає зведена сестра Едварда Розалі Каллен, для якої дитина узагалі є чи не найбільшою цінністю в житті. Бо ні вічне життя, ні ідеальна зовнішність, ні гроші, не можуть замінити Розалі звичайного людського щастя – постаріти в оточенні дітей та внуків…

Гра головних акторів майже досягла свого апогею: Роберт Паттісон і Крістен Стюарт «зрослися» зі своїми героями і певного відчуття фальшивості чи натягнутості ситуацій у «Світанку», порівняно з іншими фільми Сутінкової саги, майже немає. Крістен Стюарт прекрасно вдається маска материнської жертовності, адже її героїня Белла готова на смерть, аби тільки зберегти життя дитини. Перекошене інфернальне обличчя Едварда у четвертому фільмі виглядає цілком природно, бо його дружина помирає на очах і він нічого не може вдіяти з «убивцею». А 19-річному Тейлору Лотнеру добре вдалося зіграти мужнього і рішучого Джейкоба, який заради безпеки коханої не тільки покинув зграю вовків-побратимів, але й діяв усупереч інтересів зграї і ладен був самотужки боротися проти вчорашніх братів, захищаючи інтереси вампірів.

Під час споглядання фільму у мене склалося враження, що це вже не ті «Сутінки». У «Світанку» немає більше банальних втеч від одного-двох очманілих від спраги крові вампірів. Героям доводиться приймати серйозні дорослі рішення, від яких залежить життя новоствореної сім’ї. Крістен Стюарт вживається у роль дружини й матері, а також новоствореного вампіра. Назва книги і фільму «Світанок» символізує початок, тобто Світанок нового (вампірського!) життя головної героїні Белли.

До безперечних плюсів фільму можна додати й те, що він доволі непогано зроблений з технічного боку. Та й заслуга режисера Білла Кондона безперечна. У фільмі цілком зберігся книжний сюжет – не лише основні фрагменти, але й ті, які не мають суттєвого значення, однак стають справжніми родзинками – смішні ситуації, жарти. Крім того творці додали й дещо нове. Навряд чи більшість романтично налаштованих фанатів була проти кадрів із листівками-запрошеннями на весілля, які адресатами сприймалися по-різному, або з танцем Белли та Едварда на вулиці Ріо-де-Жанейро… Режисерові вдалося створити масштабну, емоційно насичену картину, яка вивела усю Сагу на дещо новий рівень, порівняно з другим та третім фільмами («Молодий місяць» та «Затемнення»). Й озвучування «Світанку» досить якісне – український дубляж не підкачав!

Глядачам, які не читали книги, може здатися надмірною сцена «пологів» Белли – якщо те, що відбувалося, можна назвати саме так (у багатьох, певно, перед екраном попкорн застрягав у горлі, а усвідомлене чи неусвідомлене бажання материнства-батьківства нищилося нанівець). Дитина майже вбила свою матір – закінчилося людське життя Белли, почалося інше – вампірське… Утім зважаючи на те, скільки уваги приділяє періоду вагітності та пологам у четвертій книзі Стефані Майєр, творці фільму ще «по-божеськи» обійшлися з глядачами.

Загалом складається враження, що й режисер і знімальна група зробили для цієї історії усе, що могли, зважаючи на сюжет четвертої книги – жодних перекручень чи викривлень.  Хоча художня цінність оригіналу, тобто самої Вампірської Саги Стефані Майєр, досить сумнівна. Зумій письменниця по-справжньому загострити зіткнення поглядів, світів, створити глибокі, а не поверхневі характери – її книги від цього тільки виграли б.

Сутінкова сага досить популярна серед читачів. Багатьох «затягує» романтика, небезпечні пригоди та «рожевоокулярі» образи вампірів-супергероїв, які не такі вже й небезпечні для людей, адже п’ють кров тварин. Тому книги Стефані Майєр – цілком прийнятне читво для підліткової аудиторії, а також для тих, кому іноді треба змарнувати час на пляжі чи за робочим комп’ютером. Достатньо відкрити книгу – і бухгалтерські рахунки, соціологічні дослідження чи наукові статті відразу потьмяніють на фоні пригод, зворушливого кохання і душевних переживань героїв.

Враховуйте також, що четвертий фільм на зло шанувальникам і за традицією викачування грошей поділений на дві частини. Тому після досить вдалої першої частини «Світанку» фанати вже завмерли в очікуванні другої, яка з’явиться лише через рік.

Ліна Сайкевич