Як проїхати до Гоґвортса, або Літекскурсії Львовом та Лондоном

КНИЖКОВИЙ ТУРИЗМ

Чи мріяли ви колись опинитися всередині книги? Впевнена, що більшість сучасних підлітків мріяли стати, наприклад, Гаррі Поттером. Західні психологи кажуть, мовляв, з’явилась навіть така собі фобія – страх почути, що в 11 років тебе не заберуть до Гоґвортса. Жарти-жартами, а в книжці опинитись таки можна. Ні, вас затягне туди не том «Нескінченної історії», як це сталось з Бастіаном Бальтазаром Бруксом. Затягне вас туди екскурсовод. Адже у світі вже давно створено оригінальні й цікаві маршрути за літературними творами. Один з них цього року презентували й у Львові на Форумі видавців.

 

«Кримінальні таємниці Львова комісара Едварда Попельського»

Львівський цикл книг Марека Краєвського зараз налічує три романи – свіжий «Числа Харона», який представили публіці на цьогорічному Форумі видавців, а також «Еринії» та «Голову Мінотавра». У травні наступного року світ побачить четвертий роман з цього циклу, хоча першопочатково мало бути лише дві книги. Польський письменник з українським корінням чудово розуміє нашу мову, а тепер він ще й  став добрим знавцем географії довоєнного та сучасного Львова. Пишучи свої романи, довго гуляв містом, вивчав закапелки й вулички, знаходив будинки, в яких поселив своїх персонажів. «Як я вибирав будинок, в якому житиме комісар Едвард Попельський (головний персонаж романів львівського циклу – Авт.)? Подивився на кам’яницю і зрозумів, що й сам би там жив» – розповідає письменник. Коли львів’янин або той, хто добре знайомий з містом, вперше бере до рук книжки Краєвського, його насамперед починають цікавити всі ті місця, де відбувається дія романів. У журналістиці навіть існує таке поняття як людино-кілометр – чим ближче територіально до людини місце події, тим їй цікавіше про нього читати. Єзуїтський сад – а зараз парк Франка, поліційний відділок Попельського – сьогодні це відомий музей «Тюрма на Лонцького», кримінальне лігво Львова 20-х років ХХ століття – теперішній район Клепарова – про все це хочеться не лише читати, хочеться побачити. Глянути на Львів довоєнний, зовсім інший, ніж ми його знаємо тепер, дізнатись, як колись називались вулиці, де можна було смачно попоїсти чи розважитись, є можливість завдяки екскурсійному маршруту «Кримінальні таємниці Львова комісара Едварда Попельського», який у Львові розробили за книжками Марека Краєвського. Екскурсовод Уляна Явна розповідає, що над маршрутом працювали шестеро осіб, витративши на це місяць часу. Уляна, одягнена в ретро-сукню, з вишуканими прикрасами та мініатюрним капелюшком, справді нагадує львівську панянку початку ХХ століття. Крім неї в екскурсії бере участь ще один костюмований персонаж – продавець газет, що раптом вистрибує з-за рогу будинку, повідомляючи останні новини станом десь на 1925 рік. Вартість екскурсії – 70 гривень за одну людину.

Похвастатися розробленими екскурсійними маршрутами, складеними за географією літературних творів, поки не можуть ані вітчизняні туристичні агентства, ані сучасні автори. Хіба що можна говорити про власну ініціативу книжкових мандрівників, які, наприклад, почитавши «Місто з химерами» Олеся Ільченка, вирушать у мандрівку Києвом, вишукуючи містичні будівлі, збудовані не менш містичним зодчим Городецьким. Або ж спланують подорож Львівщиною, взявши із собою книжки Галини Пагутяк та Галини Вдовиченко, як це відбулося під час Форуму позаторік. Одним словом, красно описувати міста наші письменники вміють, а от створити таку собі літературно-туристичну мережу, що вміщає у собі місця, маршрути, цікаві персонажі та їхні історії, – справа не з простих і потребує, певно, таланту не лише письменницького, але й підприємницького. Сподіваємося, що передові українські видавництва зрозуміють силу таких супутніх до видавничої справи заходів, і вже зовсім скоро усі ми на уік-енди будемо гуляти не парком чи супермаркетом, а маршрутами, описаними на сторінках улюбленої книги, як це роблять, наприклад, у Лондоні.

 

Лондонськими стежками за Гаррі Поттером, Робертом Ленгдоном та Шерлоком Холмсом

У Лондоні вже давно існує «гарріпоттерівський маршрут» – туристів водять місцинами, про які згадується в книзі. Звісно, там і славнозвісна платформа 9 і три чверті на вокзалі Кінг-Кросс, і зоопарк, де Гаррі вперше почув парселмову, і місця, де знімали різноманітні епізоди фільму – до прикладу, Черінг-Кросс Стріт.

Слідом за героями «Коду да Вінчі» Дена Брауна можна відвідати чимало видатних місць столиці Туманного Альбіону. Вестмінстерське Аббатство, могила Ньютона, Британська бібліотека, а також Національна галерея – все це вам не тільки покажуть, але й розкажуть, яку роль ці місця відігравали в книзі Дена Брауна.

А якщо ви любите книги Конан Дойля, куди вам варто перш за все навідатись? Доктор Ватсон імовірно відповів би – у книгарню чи бібліотеку. Але ж ні, це елементарно, Ватсоне – передусім до Лондона! Прогулятись місцями бойової слави Шерлока, забігти у ресторан «Крітеріон» на площі Пікаділлі – місце знайомства Ватсона і Холмса, зазирнути до госпіталю Святого Бартоломея – там навчався молодий Холмс, ну і звісно не забути про Бейкер-стріт – це святе.

До слова, існують лондонські екскурсійні маршрути, що пов’язані з багатьма іншими відомими літераторами – зокрема, можна відчути себе Вільямом Шекспіром, Чарльзом Діккенсом, Агатою Крісті чи Вільямом Блейком. Варто лише вибрати, ким хочеш стати і запастися грошима, адже такі літературні екскурсії – задоволення не з дешевих.

Лілія Хомишинець

Фото Петра Ващука,
www.britishtours.com 
  • Міла Іванцова

    Дякую! Цікава стаття. І феномен цікавий.
    Знаю, що в Києві такі екскурсії маршрутами своїх героїв робить Андрій Курков для своїх знайомих (переважно іноземців, які пройнялися перипетіями персонажів його романів, та хочуть побачити нашу столицю не з вікна туристичного автобуса.