Теревені фестивального вересня: карнавал і піст

Вересень був подібний на безкінечний яскравий і радісний карнавал. Письменники змучені – їздять із фестивалю на фестиваль, публіка збуджена – стільки новинок і така щільність авторів на квадратний метр. Але після карнавалу завжди приходить піст. Такий баланс свідомого (обмеження) і несвідомого (бажання). І в цьому вся складність. Про це у нашому рейтингу медіактивності письменників.

 

10. Юрій Щербак

Обійшов Андруховича і Ліну Костенко та отримав літературну премію Валерія Шевчука. І хоч премія без грошового еквіваленту, але скільки натхнення. Тепер колишній дипломат Юрій Щербак (але напевно не буває дипломатів колишніх) збирається писати ще одну книжку. Зрештою, ця премія жодного нового погляду на літературу не кидає: усі фіналісти – видні письменники та їхні книжки уже отримали премії або потрапляли в число номінантів ще минулого року.

 

 

9. Марія Матіос

Пані Марія має традиційно високі рейтинги, але цього місяця це заслуга не її літературних публікацій чи виступів, а переважно передвиборчої кампанії, у якій вона бере участь у якості кандидатки в народні депутати.

 

8.Оксана Забужко

Забужко знову під пильною увагою читачів. Вийшла нова книга «З мапи книг і людей», а також колективна антологія “27 регіонів України”, до якої Оксана Стефанівна написала есей про Донбас. Забужко і Донбас – це горюча суміш, яка подосі провокує хвилі обговорень на її сторінці на Фейсбуку.

 

 

7. Юрій Винничук

Юрій Винничук у зв’язку з авторством кількох крамольних політичних віршів, напевно, найбільш не зацікавлена особа в прийнятті закону про наклеп. На його думку, цей закон поверне країну в часи Кучми, а тоді на нього часто подавали в суди і відповідно – він часто програвав. Словом, у найбільшого в українській літературі містифікатора є свої таємниці, які за умови нового закону можуть стати гріхами.  За кілька днів після появи  цього Винничукового коментаря депутат від Партії регіонів Вадим Колесніченко подав до суду на письменника позов про захист честі, гідності та ділової репутації. “Можна лише уявити собі, як товариш Колесніченко буде у суді бити себе в груди і переконувати, що провокатор Калєснічєнка і він – це одна особа. Але тоді це свідчитиме про роздвоєння особистості”, – не припиняє «задиратися» Винничук. За що його ми всі і любимо! До речі, самому Колісніченку у вересні зійшли з рук (чи з язика) ті слова щодо «львівсько-галицьких діалектів», які він назвав «відрижкою».

 

 

6. Валерій Шевчук

Цього письменника цьогоріч називали почесним гостем Форуму видавців.  А також днями була присуджена премія Шевчука, яку отримав Юрій Щербак. Статуетка і нуль гривень, але скільки задоволення!

 

 

5. Ліна Костенко

До Форуму вийшла книжка вибраного Ліни Костенко «Триста поезій». Це найповніше вибране поетеси за часів Незалежності.

Також Ліна Василівка фігурувала в новинах, як претендентка на премію Валерія Шевчука, але Юрій Щербак таки її обійшов (у премії, а не у нашому рейтингу). Іншими словами, про Ліну Василівну зараз прийнято згадувати у будь-якій інтелектуальній чи псевдоінтелектуальній розмові і за стабільністю та частотою згадуваності вона має шанс дорівнятися до самого Кобзаря. Стати Марусею Чурай української літератури 🙂

 

 

4. Юрій Андрухович

Чим більше книжкових виставок, тим краще письменникам. Бо про них більше теревенять. Цього місяця Андрухович був публічним і як завжди щирим. То закликав українців не сплачувати податки, то говорив, що не приїде на наступний Форум, то знову висловлювався на політичні теми. А загалом, брав дуже активну участь у фестивалях. Цього місяця письменник презентував книжку своїх бездоганних перекладів творів Бруно Шульца,  літературно відредагував роман ДіБіСі П’єра, та долучився до перекладів антології сучасної єврейської поезії «І покоління приходить».

Окрім усього згаданого, його «Лексикон інтимних міст» став аудіокнижкою, а сам письменник згадав молоді роки з учасниками «БУ-БА-БУ» цими вихідними під час виступу в Рівному. Словом, цей письменник найближчі п’ятдесят років свої позиції здавати нікому не збирається.

 

 

3. Тарас Шевченко

Почалася передвиборча агітація іменем Шевченка та пересмикування його слів в цілях «задобрити» електорат. Але не виключно цим пояснюється популярність Кобзаря. Наразі відомий український кінорежисер Михайло Іллєнко працює над фільмом «Толока». В основі стрічки – вірш Тараса Шевченка “А у тої Катерини хата на помості”.

А минулого тижня прем’єр-міністрові України Миколі Азарову передали з Росії копії унікальних, раніше невідомих документів, що стосуються нашого національного героя.

Також Шевченко цього місяця згадувався у зв’язку з «Роком Семенка»: український футурист майже сто років тому проголосив: «я палю свій «Кобзар»».

 

 

2. Закон про наклеп

Таке враження, що цей закон розрахований «добити» тих, хто залишився після так званого закону про мови. Якщо «мовний» закон спрямований на всіх, хто читає, то закон про наклеп має прямий стосунок до всіх, хто пише. Верховна Рада має намір ввести кримінальну відповідальність за образу і наклеп, тобто постраждають журналісти, письменники, історики. І культурний поступ.

 

1. XIX Форум видавців

 

Так, дев’ятнадцятий. Вочевидь, цього місяця автори написали небагато. Бо як вирватися з фестивальної круговерті вересня? «Meridian Czernowitz», «Медвін», «Фестиваль Бруно Шульца», «Йоґансен-фест», «Гоголь-фест». Але Форум видавців у Львові продовжує залишатися найпопулярнішим, найбільш згадуваним і відвідуваним та найдемократичнішим святом поезії, прози, перекладу та віднедавно – культурного менеджменту. Трохи підсумків.

Нагороди

Найкращу книгу Форуму-2012 не вибрали, ґран-прі не присуджували і це якось розмило сенс усього дійства. Громадськість обурена, медіа незадоволені.

Проте цьогоріч уперше відбулось оголошення та нагородження лауреата Міжнародної літературної премії ім. Олеся Ульяненка, яким став відомий поет, перекладач, письменник та культрегер, а також панк Володимир Вакуленко-К. А «Молода республіка поетів» визначила переможицю свого конкурсу, тож тепер можемо чекати на видання Форумом книги Наталі Єрьоменко.

Львів продовжує нагороджувати письменників, які пишуть про «найбільше україномовне місто світу», як про нього каже міський голова міста Андрій Садовий. Цьогоріч відзнаку «Золотий герб» отримали Андрій Курков та Юрій Винничук.

Скандали

Без них у сучасному постмодерному світі вже не обійтися. Глянцевий журнал LZ-magazine презентував знімки, на яких моделі позували на Личаківському цвинтарі, що глибоко образило галичан. І тепер усі знають про існування цього журналу.

Не менш скандально виглядали чутки про те, що Олександра Коваль нібито планує попросити Віктора Януковича взяти наступний Форум під свій патронат. З цієї новини у Львові розпочався круглий стіл на тему «Громадянин митець. Навіщо письменнику висловлювати політичну і/або громадянську позицію?». І кілька письменників таки заявили, що не поїдуть на наступний форум, якщо Презедент стане його патроном.

 

Карнавал карнавалом, але після свята завжди приходить піст, спокійна медитація над усім, що відбулося, та утримання. Але про це подумаємо пізніше, і схоже, що вже після виборів у ВР. Наразі свято must go on. «Книжковий Арсенал» уже в середу.

PS. Нагадаємо, що цей рейтинг складається шляхом докладного аналізу кількості згадуваності персон і подій в українських медіа.  Аналіз проводиться «Другом Читача» щомісяця і стосується українського літературного процесу.

Любов Якимчук