Як козаки екшн писали, а Дедал та Ікар лабіринт будували

Олесь Ільченко. Загадкові світи старої обсерваторії. – К.: Грані-Т, 2009. – 96 с.
 «Це такий собі український екшн» – вдало характеризує книжку для дітей «Загадкові світи старої обсерваторії» сам автор Олесь Ільченко. Пригодницько-фантастична лінія повістини з перших рядків веде головних героїв, Влада й Оленку, а разом із ними – юних читачів, у загадкові світи минулого, майбутнього, можливого та нереального. Завдяки переміщенням у часі зі старенької обсерваторії професора Філа діти здійснять купу цікавих мандрівок, стануть учасниками неймовірних пригод та дізнаються багато нового. До того ж вони побувають у дивовижних країнах Ґеймленд та Хісторія. Чи ви чули про такі?

 

 

КраїнаҐеймленддивуєголовнихгероївсправжнісінькимикозаками, якіприймалидосвогоколалишетих, хтоприсягавсяземлюріднуборонитивідворогів, уБогавіруваві «Отченаш» знав. Та розумна малеча швидко виконала всі умови прийому до війська і в бою проти бусурманів навіть активно допомагала воякам.

В описі країни Хісторія письменник використовує художньо-стилістичний прийом алюзії. Грецькі боги, одомашнені на український лад, відсилають нас до бурлескно-травестійного жанру «Енеїди» Котляревського. Зевс гріється на моріжку, як автентичний дідусь із села, а також має склероз та бабусю Геру за дружину. Пегас вважається звичайною конячкою, а Дедал та Ікар будують лабіринт із Мінотавром зі званнями виконроба і підмайстра.

 

 

У нашому перспективному майбутньому, куди також потраплять Влад та Оленка, з’явиться багато незвичайних речей. Наприклад, бойові кораблі будуть оснащені сканерами замість радарів, кулями – перехоплювачами торпед, їздитимуть надшвидкісні прозорі експреси і працюватимуть клоновані професори.

Один зі світів, змальованих письменником, – світ панкового хлопчика Мео, який невдало вимовив лічилку і втрапив до землян. І діти, як справжні рятівники всесвіту, взялися повернути малого назад. Такий благородний крок обернувся для них знайомством із потворою Цьмоком та фокусами із запалюванням спирту…

 

 

Але не розкриватиму всіх карт – а то майбутнім читачам книги не буде цікаво.

 

 

Оповідка про пригоди дітлахів, ілюстрована відомим художником Костем Лавром, не лише розважальна, а й пізнавальна. Адже напевне що приверне увагу читачів елементами української історії та літератури – можливо, комусь із дітлахів захочеться познайомитися з ними ближче. А якщо хто захоче переміститися в часі, то можна скористатися лічилкою мешканця країни Татаси Мео: «Раз, два, три, чотири, п’ять, шість, ще три чверті – добрий гість!»

 

Ілона Замоцна

Придбати книгу Олеся Ільченко «Загадкові світи старої обсерваторії» в інтернет-магазині ВсіКниги.