Український світ навиворіт

Степан Грицюк. Карпатський звіринець Паміра К. – Л.: Піраміда, 2008. – 262 с.

 

“Карпатський звіринець…” – дебютний роман львівського тележурналіста Степана Грицюка, що має доволі оригінальних персонажів та неповторнй гуцульський колорит. Головні герої твору Памір Куштуриця та гуцульський парубок Михайло мають реальних прототипів – це відомий режисер Емір Кустуриця та односельчанин автора Михайло Вишньовський. На реальних героїв чекають нереально небезпечні події, до того ж на українських теренах. 

 

Особливо буде непереливки відомому режисеру Кустуриці, тобто Коштуриці, який не знайомий із українськими звичаями. Правда, і читачеві буде важко впізнати свій рідний край – адже тут усе навиворіт. Священик, воюючи із силами зла, може позбавити життя невинну людину; в результаті дивного схрещення собаки і людини з’являється Людина-пес; сучасним сленгом розмовляє чоловік, який пережив дві Світові війни; за допомогою магічного порошку можна і політати, і загіпнотизувати…

Гортаючи сторінки роману, потроху втрачаєш зв’язок із реальним світом, мимоволі задумуєшся над поняттями добра і зла, які в книзі настільки заплутані й міцно переплетені, аж не одразу вдається зрозуміти, що до чого. Як, роблячи добру справу, можна накоїти лиха більше, ніж добра? Чому головним героям усе сходить з рук? І чи не намагається автор не зовсім позитивних персонажів подати в позитивному ракурсі? Словом, наприкінці чтива може виникнути бажання попротестувати, самому переписати події. А в когось – і не стане терпцю дочитати до кінця. Тому якщо ви дуже вразливі, «спробу творення сучасної гуцульської містерії» на ніч краще не читати.

                     

Анна Богородіченко