Щоденник пригод

Валерій Поляков Щоденники дракона. Повість. —К.: Видавець Вадим Карпенко,2006. — 168 с.Серія «Місто пригод»

Цього року зима забарилася: прийшла, коли на календарі для неї залишився тільки місяць. Сніг нарешті витягнув голе сіре місто з його заглибленого екзистенційного настрою. Але є в білої казки й зворотній бік — мороз не найкраща компанія по дорозі на роботу чи до школи, а на засніжені вулиці краще дивитися з вікна затишної домівки. Та що поробиш, дорослі мусять працювати, а діти — ходити до школи. Але як важко втягуватися в навчання після канікул!.. Вчителі навантажують нудними поясненнями і дають ще нудніші домашні завдання. Вдома батьки постійно нагадують про незроблені уроки й не пускають на вулицю гратися з друзями: бо холодно, зима надворі. Але, на щастя, вихід є! Гарна книжка допоможе пережити зимове квартирне ув’язнення. Наприклад, «Щоденники  дракона»  Валерія Полякова, у яких оживає фантастичний світ невідомої нам планети з далекої галактики, де живуть ельфи, гноми, маги й дракони.

Цього разу письменник, уже відомий читачам як автор книги «Бусове поле», полинув на таємничу планету Нілмар і, спостерігши далекі перипетії, написав захопливу повість у стилі українського фентезі. Немає сумніву, що читач, поринувши у цю чарівну історію, просто не зможе відірватися.

«Щоденники дракона» містять дві частини — «Подорож до школи» та «Від учня до вчителя» — що так нагадують шлях більшості з нас. Тож і проблеми, які постають перед героями, є актуальними для багатьох — зокрема, для читачів юного віку. Не меншу насолоду, ніж від динаміки сюжету, викликає тонка пейзажна лірика автора, яскраві візуальні образи екзотичних ландшафтів фантастичної планети. Як і має бути під час знайомства із фентезійним твором, читач зустріне не менш екзотичні топоніми, які, щоправда, дуже швидко стануть звичними та майже рідними — завдяки майстерності, з якою автор виписав деталі.

Світ виснажливих мандрів через дикі ліси, гори, океан; світ миру та воєн; сила віри, дружби, праці; призначення зброї, магії; сенс простого слова… Усе це пригадує головний герой книги — древній золотий дракон, — перечитуючи запилюжений зшиток аркушів — свій щоденник. Він із трепетом згадує, як троє друзів — ельфи та гном — відгукнулися на поклик серця й вирушили до берегів легендарного Асарху, єдиного місця, куди ніхто не може дістатися, щоб переконатися, а чи правда, що там живуть справжні дракони та світлі маги. Вони ж, затяті мандрівники, вірні своїй меті й дружбі, проходять усі нічні випробування: здобувають перемогу в боротьбі із творіннями чорних магів. Адже щоночі, коли водночас сходять два місяці — срібний Оранб та червоний Тайперр, — потвори пітьми виповзають зі своїх схованок і переслідують тих, хто загрожує їхній сваволі. Але талановиті сміливці кидають виклик чорним і тим самим вносять вагомі зміни у життя Нілмару.

Роздуми  героїв  про  закони гармонії світобудови, про філософію добра і зла, про свободу вибору, можливо, допоможуть юному читачеві проторувати власний шлях, зустрітися зі своїм драконом світла…
Тож, якщо ви маєте дитину — не ламайте її насолоди від читання: хоча б тиждень не заглядайте до шкільного щоденника, а ще краще — самі зазирніть у «Щоденники дракона» — і приємний відпочинок довгого зимового вечора вам гарантовано!

Неля Кульбабка