Кіно і Карпа

Ірена Карпа. Bitches get Everything. – Х.: Книжковий клуб “Клуб сімейного дозвілля”, 2006. – 356 с.

Письменниця, співачка і просто панкуша Ірена Карпа, здається, вирішила не обмежувати свої творчі поривання музикою і літературою. Її нова героїня (хоча яка там нова, всі вони у Карпи схожі, як різні версії Microsoft Word) – авангардна режисерка. Яка, до речі, зняла кіно під назвою “Перламутрове порно” – часи такі, без (не)прихованої (само)реклами далеко не заїдеш…

 

Але не героїнею єдиною. Кіно-тематики загалом в романі трошки більше, ніж потрібно для просто-літератури: починаючи від численних згадок про культових режисерів на кшталт Лінча чи Джармуша і закінчуючи кадровим форматом книжки. Тож мимоволі “Bitches get Everything” асоціюється з іменем скандального київського режисера Олександра Шапіро. Те ж прагнення  краси, насолод, молодості, успіху та грошей, та ж провокативність, те ж загравання з гламуром.

 

Якщо ж хочете асоціацій зі світовою літературою – згадайте про Ф.-С. Фітцджеральда. Молодість, дорога, мандри, ЛСД, алкоголь – цей неповний набір тем при ен–ному повторенні стає все менш оригінальним. „Ви помрете молодими, сексуальними, бажаними, наповненими і успішними” – от вам й уся філософія. Але є одна принципова різниця. У Фітцджеральда за красивим життям золотої молоді ховається глибока і безнадійна порожнеча, а Карпа до усвідомлення цього ще якось не дійшла.

 

А от що вона справді вміє, так це чесно милуватися собою і сміливо розповідати про реальних людей і реальні події, ледве прикриваючи їх фіговим листком сюжету. Тут можна зустріти головну героїню в компанії Світлани Поваляєвої чи дізнатися, як вона ставиться до такої письменниці як Ірена Карпа. Спостерігати за самомилуванням нарциса – заворожливо. А тут ще й зворотній ефект – відображення роздивляється оригінал.
Тим же, хто любить пхати носа у чуже особисте життя, підкинемо тему для міркувань: чи справді у Карпи є неповнолітній бойфренд, молодший від неї на 8 років. Це одна із найцікавіших сюжетних ліній. Авторка зумисне перевертає традиційні романні ролі, за якими чоловік має бути упевненим і сильним звабником, а жінка – невинною, молоденькою і по вуха закоханою. Тут все якраз навпаки – демонічна цинічна режисерка і недосвідчене наївнооке оленятко Бембі чоловічої статі. О, лямур!

 

Кому це все буде цікаво – питання. В анотації стверджується, що аудиторія Карпи – „вершки”: ”..абсолютна меншість: впевнені в собі, сильні духом, талановиті, вільні, самостійні в мисленні, сексуальні й схильні до новаторства люди”. Одначе такий портрет читача якось суперечить масовому, як на українським ринок, накладу – 7000 примірників. До того ж розповсюджувати книжку збираються через каталоги “Клубу сімейного дозвілля” – разом із жіночими романами у рожевих обкладинках та порадниках з медицини. Очевидно, ставка, насправді, – на найширшу молодь, в тому числі провінційну, яка з завмиранням серця буде “хавати” кадри з життя шаленої столичної режисерки. Бо ж “знято” і справді майстерно – з усіма дублями інтимного життя, нехитрими трюками із ненормативною лексикою, спецефектами із листом турецькому султану чи англомовними шматками тексту… Так чи інакше, „Bitches get everything” – нова історія від бренду “Ірена Карпа”. Знято.

 

Оленка Бардо

Придбати книгу Ірени Карпи   «Bitches get Everything» в інтернет-магазині ВсіКниги.