Україна: мільйон років тому

Вадим Степанчук. Льодовики, мамонти та первісні люди. ─ К.: ІАА “Наш час”, 2008. ─ 192 с.

Усі ми родом з минулого. Але, на жаль, часто не знаємо свого родоводу далі баби-діда, не знаємо історії рідного міста, рідної землі. Що вже казати про історію людства – і не тільки останніх століть. Чи знаєте, ви, наприклад, коли на території сучасної України з’явилися перші люди? Десять, двадцять, сто тисяч років тому? Виявляється ─ близько мільйона! Якими ж вони були, ці пращури, і що може розповісти про них історія?

 

Нова книжка серії “Невідома Україна”, яка вийшла у видавництві “Наш час”, розповість, якою була наша з вами батьківщина мільйон років тому. Цікаво? Виявляється, у часи палеоліту на наших землях лежали льодовики. Ви можете уявити собі шматочок Антарктиди десь поблизу Хмельницького, Києва чи Дніпропетровська? А які тварини першими оселилися тут, коли лід відступив? Сухі факти підручників не можуть надовго затриматися в голові – але якщо автор зуміє зробити розповідь про стародавні часи цікавою, ви вже ніколи не забудете, чим хазарська фауна відрізнялася від мамонтової.
І якщо на право називатися батьківщиною слонів давно і безнадійно претендує Росія, то наша з вами земля може тішитися званням батьківщини мамонтів. Бігали по ній і слони, і носороги, і гігантські олені.

 

У різний час було запропоновано кілька версій напрямків заселення території України: з Кавказу, з Центральної Європи, або одночасно з обох цих боків. Але ж проблема заселення території країни не зводиться лише до встановлення часу першого проникнення людських істот та з’ясування напрямків вірогідних шляхів розселення. Також важливою є залежність процесу заселення від екологічних факторів. Чи існують тут якісь закономірності? Яким чином зміни природного оточення, клімату, тваринного і рослинного світу могли допомагати, чи, навпаки, унеможливлювати освоєння території нашої батьківщини в минулому?

 

Варто пам’ятати, що лише 40 тисяч років тому на зміну неандертальцям прийшли Homo sapiens, — тому в нас нема підстав особливо зазнаватися перед пращурами. От проживемо свій мільйон років – тоді поміряємося успіхами.

 

Що ж наразі відомо про перебіг подій мільйон років тому на наших теренах, про повсякденне життя наших пращурів і про них самих: як вони виглядали, як жили, на яких тварин полювали, якими знаряддями праці користувалися, як ховали своїх небіжчиків? Саме про це йдеться у книзі Вадима Степанчука. Автор дослідження змальовує перші кроки людності на теренах сучасної України, намагається реконструювати соціальний устрій тогочасного суспільства, подає короткі нариси з історії досліджень найдавніших пам’яток України та ще багато чого іншого. Видання ілюстроване численними кольоровими фотографіями, схемами, картами, в ньому також подається невеликий словничок термінів (для не фахівців) — таким чином книжка стає ще легшою до сприйняття. Безперечно, варто погортати її сторінки, щоб дізнатися трошки більше про те минуле, з якого ми родом.

Юлія Бражук