УКРАЇНСЬКА ОНУКА ШЕРЛОКА ХОЛМСА

Марина та Сергій Дяченки. Пригоди Марійки Михайлової. – Вінниця: «Теза»; «Соняшник». – 2005. – 160 с.

Найкращі дитячі книжки письменники пишуть для власних дітей. Сергій та Марина Дяченки в черговий раз підтвердили цю відому тезу. «Пригоди Марійки Михайлової», нещодавно видані вінницькою «Тезою» спільно з журналом «Соняшник», створені авторським подружжям на прохання доньки. Взагалі Стаска (так лагідно Дяченки називають свою дочку) – замовник усіх дитячих історій письменників. Саме так було записано історію про українську онуку Шерлока Холмса.
Що ж спільного між славетним англійським сищиком та Марійкою Михайловою, героїнею цієї книжки? Здогадайтеся з трьох разів. Не здогадалися? Починаю підказувати.

 

«Пригоди Марійки…» – не лише пригоди, а справжнісінький дитячий детектив (підказка перша!).

 

Підказка друга: у Холмса є вірний помічник доктор Ватсон. У Марійки – вихователька з дитячого садочка Маріванівна. Фахові знання і Ватсона, і Маріванівни щоразу допомагають як одному, так і іншому детективу розплутувати найскладніші злочини.

 

Підказка третя: в обох пригодницьких історіях фігурують не лише представники кримінального світу, а й «стражі закону». В англійському варіанті – це майор зі Скотланд-Ярду, а в українському  – Майор Міліції. Їм ніколи не вдається розплутати такі справи, що під силу тільки нашим сищикам.

 

Більше спільного в цих двох історіях нічого немає, бо зазвичай Холмсами, Пуаро або Камен­ськими стають дорослі дядечки та тітоньки. А тут – звичайна дівчинка-третьокласниця. І це зовсім не фантастика, хоча автори книги – знані у світі письменники-фантасти.

 

 

Та й чи писав хтось колись про таке, щоб дівчинка розслідувала злочин, а дорослий Майор Міліції був змушений дослухатися до її порад? Шерлоку Холмсу в Марійчиному віці таке й не снилося!

 

До того ж, метод розплутування злочинів у кожного свій. У Шерлока Холмса – він дедуктивний, а у третьокласниці Марійки  – інтуїтивний. От, наприклад, чи зумів би поважний містер Холмс вирахувати дорослого грабіжника за його дитсадковою фотографією? А Марійка може! Вона багато що може: знайти жадібних крадіїв, затонулі скарби, викраденого породистого пса Гарніра. Правда, Марійчині батьки весь час обурюються, що дитині не дають спокою ні вдома, ні на відпочинку біля моря. Але ж Марійка – незамінна у справі розплутування злочинів, і тому їм доводиться змиритися.

 

Думаєте, маленькі читачі не здогадаються, що вся ця історія з Марійкою – найчистішої води вигадка? Можливо, ваші діти будуть підозрювати це, але все-таки кожного вечора проситимуть почитати про пригоди дівчинки-детектива. Головна героїня настільки живо описана, що хочеться вірити у її існування і дізнаватися про пригоди. Так свого часу деякі читачі творів Конан Дойля вірили в існування Шерлока Холмса. В Англії навіть існує музей, де зберігаються нібито власні речі відомого детектива. У Марійки Михайлової поки що музеїв немає, як у її англійського літературного дідуся, адже її детективна кар’єра щойно розпочалася. Чекатимемо продовження.

 

Інна МАЗУРЕНКО