Розумна – це професія. Красива – теж. На жаль.

Наталка Сергієнко. Красива і розумна. — К.: Зелений пес, 2008. – 336 с.

Фраза, винесена у заголовок, — назва одного з розділів нового порадника популярної серії «Між нами, жінками». Загальновідомо, що жінки здатні перевтілюватися та поєднувати абсолютно різні сторони характеру. Навчитися гармонійно “мирити” в собі протилежні риси — так само складно, як скомбінувати два малюнки: наприклад, зображення Красивої та Розумної. Але укладачі серії впевнені, що це можливо, — і на підтвердження цього обкладинку книжки прикрашає цілком вдала «комбінація» двох жінок: у вечірній сукні та сіренькому вбранні з портфеликом під пахвою.

 

Насправді авторка, Наталка Сергієнко, не вважає поняття «краса» і «розум» антитезою. Вона впевнена, що бути некрасивою – нерозумно, а нерозумною – некрасиво. Кожна без винятку жінка мусить поєднати в собі ці риси. Більше того, в певних ситуаціях Красива мусить вміти поступатися місцем Розумній, і навпаки.

Отже, перед нами психологічний порадник. Щось на кшталт: як розпізнати в собі комплекси та позбутися їх. Безперечно, приємно погортати поради (далеко не завжди оригінальні, та це й не дивно — секрети краси старі, як світ): зачіска, макіяж, окуляри, силует вбрання, взуття…

 

Але зовнішність – це обгортка. Найсуттєвіше починається потім. Спочатку вчимося визначати свої потреби. Невеличкий тренінг: щоб розібратися, наскільки справжньою є потреба, чи, може, це просто продукт навіювання, авторка пропонує одним реченням сформулювати своє бажання, а тоді підставити замість «я» інші слова, наприклад «кіт» або «живіт». Не кожна жінка (не лише Красива, але навіть і Розумна) переживе експропріацію власного его якимось котом, але подивитися на свої бажання збоку буде корисно будь-кому.

 

Визначивши критерії розумного вибору партнера та навчившись казати «ні», читачка може поринути в дослідження світу кар’єри. Бо ж на роботі сучасна людина проводить значно більше часу, ніж із родиною та друзями. Отже, розбираємося, до якого типу належить ваш бос: Прихований Термінатор, Брат, Друг, Добрий Дядечко, Колега, Матюкальник, Дівчинка-вовчиця, Староста, Офіціантка, Наставниця – а потім дотримуємося рекомендованих правил поведінки. Наступний крок — переходимо до аналізу службових романів, які мають не лише негатив, але й чимало плюсів, зокрема, «висока сексуальна енергетика поліпшує не тільки настрій, але й імунітет». І до зворотного боку медалі – сексуальних домагань на роботі. Дуже цікаво викладено історію явища, виникнення прецедентів, приклади із нестерпного робочого життя бідолашних американців: «Згідно з інструкцією міністерства праці США, жертвою сексуальних домагань (харасменту) може вважати себе кожна жінка, якій зробили комплімент». А ще є мобінг – цькування збоку колег, з яким теж треба вміти боротися. А ще – літо, час відпусток, курортів та курортних захоплень… Саме перед початком сезону відпусток не завадить почитати грубенький розділ, присвячений психології такого явища, як тотальна курортна легковажність.

 

Отже, триста тридцять сторінок, три нестандартні психологічні тести, величезна кількість порад та рекомендацій. Рецепт серії — дві сторінки на ніч, і ви заснете щасливішою.

Віта Левицька