Рецепт нардепа по-українськи

Сергій Харченко Електоральний оргазм К.: Зелений пес, 2003. – 350 с.

Для того, щоб приготувати народного депутата, вам знадобляться:
1 ТІСТО – пересічний громадянин непересічного суспільства. Особливі прикмети: старанний, відданий, без натяку на розум, але з добре підвішеним язиком, головне – без особистої думки. Саме з нього ліпитиметься нардеп.
2 ШЕФ-КУХАР – досвідчений політтехнолог.
3 КУХНЯ – місце приготування страви, цілком підвладне шеф-кухарям, доступ до якого простому смертному заборонено. Як кухня найкраще підходить виборчий штаб.

4 ДЕГУСТАТОР – електорат із великими вухами, на які вдосталь можна навішати локшини.
5 ЯЙЦЯ – декілька крутих бритоголових братків, щоб тісто в руках шеф-кухаря ставало еластичним та піддатливим і не намагалося втекти.
6 ДРІЖДЖІ, СІЛЬ і ОЛІЯ – розумна жінка у повному розквіті жіночих чар, аби тісто трималося купи, смакувало та мало гарний вигляд.
7 ГАРНІР – зелені овочі (у нашому випадку просто «зелені») – значна сума умовних одиниць. За рецептом, необхідно знайти постачальника «зелені» – «хрещеного папика». Це має бути людина, в якої вдосталь у.о., але замало владних можливостей; особистість із яскраво вираженим національним менталітетом, яку вдало характеризує приказка «Чим більше є, тим більше хочеться».
Однак усі ці складові – ніщо, якщо не уявляєш черговості їх застосування. Чітку послідовність технологій наводить роман житомирського письменника Сергія Харченка «Електоральний оргазм» – у ньому автор докладно зображає процес перетворення звичайного водія в народного обранця за якихось три місяці. Тому роман можна з повним правом вважати своєрідною кулінарною книгою, що розкриває таємниці майстрів політичної кухні.
Персонажі книги, як і в будь-якому іншому попмасовому творі, змальовані з певною картонністю: одні бездоганні, інші – беззаперечно негативні. Але попри всі ці попсові атрибути, «Електоральний оргазм» здатен залишити відчуття долучення до чогось цікавого і жахливого водночас: до сокровенних секретів політичного світу. Адже автор утаємничує читачів не лише у рецептуру приготування народних обранців, але й стає гідом по святая святих шеф-кухаря політтехнолога.
Для кращого травлення автор розбавляє рецепт ілюстрацією мелодраматичного кохання медичної сестри і головного героя. Логічна ж розв’язка «Електораль­ного оргазму» – хепі-енд і в політичному, і в інтимному житті головного героя – залишає відчуття перенасиченості. Надто ситна вийшла страва…
Кулінарний трилер «Електо­ральний оргазм» написаний мало не розмовною мовою. Харченко не цурається також анекдотів та жаргону. Такий стиль написання цілком відповідає авторському задуму – відтворити реальне обличчя владних кіл.
Одне маленьке зауваження: ні­хто не гарантує, що навіть за наявнос­ті всіх зазначених в рецепті інгредієнтів страва «нар­деп по-україн­ськи» вийде. Життя – складніша річ, ніж розважальна книжка…

Юлія Шеретько