Книжка під ялинкою?

Так! Принаймні на одну ніч у рік – коли Дід Мороз кладе подарунки під ялинки для дітлахів, які чемно поводилися і слухалися батьків. 

Отже, як Дід Мороз збиратиме до своєї торбини книжки на подарунок чемним дітям? На щастя, ошатних новинок дитячі видавництва за останній час надбали чимало. Тож тим, хто вибиратиме серед розмаїття подарункових видань для дітей, доведеться запастися терпінням – очі розбігатимуться.

 

 

Класика

 

Перевірені часом і мільйонами задоволених маленьких читачів книжки – універсальний подарунок. Єдина проблема, з якою доведеться зіткнутися тим, хто обиратиме книжкову новинку серед масиву класичної літератури, – як купити щось таке, чого ще немає у бібліотеці юного книголюба. Подеколи у питанні класики грає роль навіть принцип «таке саме, але інше». Адже керролівська «Аліса в Країні Див» видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» і та ж таки Аліса, але вже у Дивокраї, від видавництва «Фоліо» мають зовсім різні ілюстрації (В. Єрка і Є. Гапчинської відповідно) і текст, переданий різними перекладачами (В. Корнієнко та В. Наріжна). Одним словом, це дві різні книжки – найімовірніше, на одній книжковій поличці вони не полаються.

 

Зараз спостерігається тенденція «вбирання» класики у сучасні шати. Так, «Зелений пес» видає тексти із дівчачим ухилом у романтично оформленій серії «А+Б»: тут і Олександр Грін, і Ольга Кобилянська, і Лідія Чарська… А «Країна Мрій» розпочала серію «Всеволод Нестайко радить прочитати». Цікавий дизайн руйнує стереотип сприйняття книжок зі шкільної програми. Дуже радує обіцянка видати у серії крім зарубіжних Тома Сойєра, Мюнхаузена і капітана Флінта ще й пригоди вітчизняних героїв того ж таки Нестайка, визнаного українського класика.

 

Сучасні письменники

 

Цей подарунок підійде тим дітлахам, яких за вухо від книжки не відтягнеш. Отже, якщо ваша донька чи син ковтає по сотні сторінок за вечір, якщо ви не раз ловили їх на гарячому – за читанням під ковдрою (варіанти: під партою, замість виконання домашніх завдань, миття посуду і так далі), то мерщій кидайтеся на пошуки новинок від тих видавництв, що спеціалізуються на сучасній дитячій та підлітковій прозі. Купуйте побільше – щоб бодай на Різдвяні канікули вистачило.

 

До книжок яких видавництв варто звернутися? Для книгоїдів стараються вінницька «Теза», київські «Грані-Т». Львівське «Видавництво Старого Лева» працює над перекладами: найсвіжіші книги – Джеремі Стронг “Розшукується ракета на чотирьох лапах!” і Бодо Шефер “Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей”. Ще одне київське видавництво, «Зелений пес», видало третій роман про пригоди Ліни Лапіної «Зло не має влади» авторства Марини та Сергія Дяченків. У тій же серії фантастики для підлітків «Зоряний гість» є перевидання двох перших частин трилогії та ще три не менш захопливі книжки (автори: Шмідт, Пфлаумер, Потаніна).

 

Енциклопедії

 

Енциклопедії радимо дарувати у кількох випадках. По-перше, дітям, які не в захваті від художньої літератури. По-друге, тим, хто має вподобання в конкретній галузі знань. Ну, а батьки чи родичі, даруючи енциклопедію, отримують задоволення від педагогічного ефекту: і цікаво, і повчально.

 

Для малих чомучків (дошкільнят, першачків, другокласників) просто необхідні книжки на кшталт видань «Велика книга «Чому» або «Про все на світі» (видавництво «Перо). Вони дещо відрізняються за тематичним наповненням (у другій енциклопедії більше уваги приділено історії та суспільству), проте структурою схожі. Великий шрифт, виразні малюнки, короткі запитання та місткі відповіді – а ще спеціальні розділи й завдання «Перевір себе». Під однією обкладинкою міститься безліч розгадок до тих «чому?», на які батьки не завжди знають відповіді: охоплено спектр питань від «Якими були перші динозаври» до «Як влаштована відеогра».

 

Нова серія від видавництва «Зелений пес» під назвою «Енциклопедія. Казка. Гра» – вдалий гібрид художнього, ігрового та інформативного складників. Це серія для юних мандрівників, адже для початку треба підготуватися до подорожі, дізнатися цікаві факти про історію, природу, культуру екзотичної країни (їх уже запропоновано чотири – Індія, Ефіопія, Норвегія, Бразилія). А відчути дух мандрів повною мірою можна завдяки зануренню у традиційний колорит, переданий завдяки казкам.

 

Згадана серія призначена дітям від 9 до 12 років. А що ж підліткам? Ошатністю та детальністю вирізняються книги від видавництва «Махаон» серії «Велика ілюстрована енциклопедія». Такі книжки не соромно подарувати із прицілом підготовки до уроків, написання рефератів, повторення інформації перед іспитами… Перетворитися на нудний посібник не дає їм багатий ілюстратив і цікаво написані матеріали. Звернемо увагу на осінню новинку, енциклопедію «Україна». У переліку авторів – кандидати, доктори наук і академіки. Географія, історія, культура, діаспора – про все. Рівень дуже пристойний. Рекомендується використовувати для вивчення цікавинок про батьківщину й патріотичного виховання старшого покоління (шляхом переказування бабусі чи дідусю).

 

Книжки для розглядання

 

Традиційно саме ця категорія книжок — найбільш поширений подарунок. Ті видавництва, які спеціалізують на подібних виданнях, мусять ледве не щосезону вигадувати щось новеньке, аби не набриднути своїм покупцям одноманітністю.

 

Видавництво «Махаон» на додачу до подарункових лідерів із серії, де вийшли добре знайомі книголюбам «Єгиптознавство», «Дракони», «Чарівна книга» та інші (ошатні видання з купою секретиків, сувійчиків, потайних конвертів, прихованих послань до читача), зосередилося на ще одному варіанті книжок для розглядання. Йдеться про об’ємні картинки. Саме до таких книжок належить «Попелюшка» для дівчаток і «Подорож на Місяць» для хлопчиків. А щоб остаточно вразити юного читача, видавництво започаткувало серію «Звуки дикої природи». Розгортаєш, наприклад, «Океан» – а з книги на доповнення до тривимірної картинки лунають звуки, що відтворюють звучання підводного світу, птахів і морських тварин.

 

Для тих, кому такі експерименти видаються надмірними, варто рекомендувати класичне розглядання прекрасних ілюстрацій – зокрема, видання «100 казок. Найкращі українські казки. Другий том», яким порадувала «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Такі книги, як ця, кочують за кордони суто дитячого подарунку. Дійсно, гасло видавництва працює: від 2 до 102 років – бо ж у книзі є купа малюнків, які по-справжньому здатні привабити саме дорослих: фантасмагорія до казки «Кобиляча голова» чи данс макабр (танок смерті) у ролі ілюстрації до оповідки «Про Невмирайла».

 

Для наймолодших

 

Для найменшого читача найкраще під подушку покласти кілька маленьких книжечок. Але щоб кожна з них була або пухнаста, або з оченятами, або висувна, або м’якенька… Одним словом, чим вигадливіше, тим краще. Головне, щоб малюнки були великі та добрі. Ну, а батьки оцінять розвиваючо-виховні функції книжки: розвиток дрібної моторики пальців, навчання лічбі, опануванню кольорів.

 

Видавництво «Талант» схрестило два різних види забавок для дітей – випустило книжечку-пазл. Простенькі римовані загадки відгадуються дуже просто, адже поруч є малюнок, на якому зображено відгадку. А ще всі малюнки виймаються і складаються у пазл. Дитячі видавництва часто бавляться із формою – наприклад, серія «Сонечко», де є і кольори, і геометричні фігури, і абетка, і цифри. Картонні сторінки різної форми розташовано у такому порядку, щоб дитина бачила їх всі разом по порядку – від найменшої до найбільшої.

 

У видавництві «Перо» є цікава серія «Чарівні картинки» — клапани із поясненнями до малюнків витягуються зі спеціальних картонних кишеньок. Ще можна побавити малюка фігурками-закладками на липучках (як, наприклад, у картонці «Троє поросят») — ця фігурка може кріпитися до певного місця як на обкладинці, так і на кожному малюнку всередині книжечки. Одним словом, малюкові це і книжка, й іграшка.

 

А «на виріст» можна подарувати «Велику книгу для малят» (видавництво «Аст-Прес-Україна»). Починається вона із колискових, потім ідуть простенькі віршики, згодом — невеличкі оповідки про світ, який оточує малюка. Для батьків книжка містить маленькі підказки: як можна розвинути розмову з дитиною після прочитання тексту, які запитання варто задати, які нові поняття пояснити. Ці коментарі, щоправда, сприймаються з присмаком «для чайників», але ж їх можна ігнорувати. Головне, що виразні ілюстрації й нехитрі оповідки про пригоди Тетянки й Іванка малюкам будуть до вподоби.

 

Отже, вибирати є із чого. Залишається лише сподіватися на свідомий підхід Діда Мороза: нехай він подбає про здоров’я дитячих зубок і покладе під ялинки не цукерки, а книжки.

 

Віта Левицька