Чому люди бояться динозаврів?

*Джеррі Койн. Чому еволюція правдива / пер. з англ. Тараса Цимбала. – К.: Наш Формат, 2015. – 288 с.


 

Книга американського генетика і дослідника еволюції Джеррі Койна має два можливі прочитання. З одного боку, це дуже логічно і «просто про складні речі» написана науково-популярна праця, що її варто читати лише заради різноманітних цікавинок, якими потім так приємно дивувати друзів. Дев’ять розділів уміщують теоретичне визначення дарвінізму, інформацію про відкриття сучасної палеонтології, аналіз «слідів минулого» на матеріалі рудиментів та атавізмів у людей і тварин. З книги можна дізнатися, як статевий добір викликав еволюцію, що таке вид, як географія розселення виду впливає на зміни у його фізіології. Джеррі Койн розповість, як еволюціонувала людина, хто наші найближчі родичі серед ссавців, які людиноподібні істоти жили на Землі до нас, звідки виникла людська раса і чи впливає вона на поведінку. Наприкінці книги подано примітки, з інформацією щодо використаних джерел і заувагами, які автор не вмістив у основний текст; глосарій; список рекомендованої літератури і бібліографія. Таким чином, «Чому еволюція правдива» справляє враження серйозної авторитетної праці від автора, який знає, про що говорить.

 

У книзі зібрана велика кількість дивовижних фактів і відкриттів. Ви знали, що птахи еволюціонували з динозаврів? А предки китів жили на суші і навіть зараз кожен із п’ятиста малюків кита народжується з атавізмом – однією задньою ногою? Що людський ембріон на початкових стадіях розвитку має риб’ячий хвіст, а у шестимісячному віці в утробі матері усі ми вкриті… шерстю? Що не так давно на острові Флорес учені знайшли рештки людиноподібної істоти, зріст дорослої особини якої заледве сягав одного метра, а важили вони приблизно 25 кілограмів (приблизно стільки ж важить людська п’ятирічна дитина)? Ці маленькі «хоббіти» мали знаряддя праці, пережили навіть неандертальців і 25 сторіч існували паралельно з Homo Sapiens. Усе це, без сумніву, цікаво, але мета «Чому еволюція правдива» не полягає у тому, щоб полегшувати травлення на післяобідній перерві або знімати стрес після важкого дня. Це полемічна книга, книга-виклик і ще це книга, у правдивість якої багато кому навряд чи захочеться повірити до кінця.

 

Джеррі Койн зізнається: причиною написання «Чому еволюція правдива» стало те, що, незважаючи на численні докази, дуже мало американців вірять в еволюцію, а ще менше бажають, щоб теорію Дарвіна викладали у школі. Така ж ситуація, за даними статистики, й у багатьох країнах Європи. Чому так відбувається? Теорія еволюції зачіпає дуже делікатну сферу – релігію і властивий нашій цивілізації антропоцентризм. Поєднати віру і теорію Дарвіна, якщо сприймати релігійні тексти буквально, не просто важко, неможливо. Крім того, люди не можуть змиритися з думкою, що, грубо кажучи, ми нічим не відрізняємося від інших тварин; ми з усіма нашими досягненнями і найдивовижнішим мозком у всесвіті – лише «лисі мавпи». Багато хто боїться: така точка зору на людину і світ, якщо вона стане поширеною, може призвести до падіння моральності, до пробудження звірячих інстинктів, бо «якщо Бога немає, то все можна». Але, пише Джеррі Койн, теорія Дарвіна – не припущення; сьогодні це доведений науковий факт, як існування атомів або чорних дір у космосі. Чи доцільно нам ховатися від цього факту, чи маємо ми право приховувати його від наших дітей заради збереження «моральності» чи ще якоїсь, хай навіть найшляхетнішої, мети? Навряд чи сьогодні знайдеться у світі хоч одне суспільство, яке могло би безболісно розв’язати цю проблему. Навряд чи хтось зможе запропонувати на нього однозначно правильну відповідь. Навіть сам Джеррі Койн, відомий своєю непримиримою боротьбою зі спробами релігії і креаціоністів відвоювати позиції у дарвінізму у сфері теорій першоджерела життя, не наважився остаточно зачинити двері до традиційного раю: «Так само ця теорія (Дарвіна) не обов’язково призведе до нігілізму, адже освічена релігія завжди знаходила способи засвоїти досягнення науки,» – дещо непослідовно пише вчений, адже перед цим він зазначав: «…таке примирення (теорії еволюції і духовних вірувань – В. З.) неможливе, якщо дослівно вірити в істину особливого сотворіння».

 

Розуміючи, настільки важко потенційним читачам буде перетравити звістку про те, що ніякого «розумного задуму» не існує, Койн в останньому розділі «Теорія еволюції та суспільство» намагається заспокоїти схвильовану аудиторію. Посилаючись на дослідження молодої науки еволюційної психології, він пише, що, очевидно, саме еволюція створила ті гарні людські якості, які виділяють нас серед інших тварин. Адже милосердя, взаємодопомога, потяг до прекрасного і допомогли нашому виду не лише вижити, а й створити для себе комфортні умови існування і стати господарями Землі. Тож руйнування цивілізації і перетворення людини на звіра через популяризацію теорії Дарвіна остерігатися не варто. Однак навряд чи навіть такі аргументи здатні розрядити увесь драматизм тих питань, які актуалізує «Чому еволюція правдива».

Вікторія Зенгва

Придбати цю книгу.

  • Олена

    Для любителів української літератури хочу порадити літературно-художній журнал Дніпро. Журнал орієнтується на смаки сучасного читача, в ньому можна зустріти рубрики такого характеру, як проза, фантастика, детектив, сучасна українська поезія, також в журналі публікується багато сучасних українських авторів.
    http://www.dnipro-ukr.com.ua/