Нові пристрасті Лазуткіна

*

Дмитро Лазуткін. Червона книга. – Чернівці: Книги ХХІ, 2015. – 84 с.


Чергова новинка від поета Дмитра Лазуткіна – «Червона книга». Не про загрожених звірів і рослини, а про пристрасті, життя і смерть.

 

Нова книжка одного з першорядних поетів покоління тридцятилітніх, журналіста і спортсмена Дмитра Лазуткіна вийшла друком у видавництві «Книги-ХХІ» під маркою міжнародного поетичного фестивалю «Meridian Czernowitz». «Червону книгу», за великим рахунком, можна поділити на дві частини. До першої ввійшли вірші, тематично пов’язані з українською революцією та війною. Вони розмаїті, але всі так чи інакше спрямовані на те, щоб зафіксувати в літературі зліпок історичної дійсності. Є тут і «Реквієм», вірш відомий і визнаний, він неодноразово звучав на меморіальних заходах до річниці революційних подій. Є й тексти, насичені враженням від військових подій, життя на територіях, понівечених «російською весною» – адже Дмитро Лазуткін неодноразово їздив виступати в зону АТО як перед військовими, так і перед мешканцями звільнених територій. Один із найзворушливіших і художньо найефектніших таких віршів, що змальовує мирну людину в немирний час, розповідає про «скрипалика Павлика», дивака серед похмурих прифронтових кварталів. «Революційно-військові» поезії «Червоної книги», можна сказати, на щастя, оминули небезпеку примітивної агітації. Хоча й позиція автора сумнівів не викликає.

 

Дмитро Лазуткін “Червона книга”. Буктрейлер

 

Від трагічної ноти першого розділу книга переходить у більш життєствердне та пристрасне річище. Вірші різних років, зосереджені на любовній і, якщо формулювати узагальнено, пригодницькій тематиці. Пульсація емоцій, кохання і злість, наївність і глибина, простота і неоднозначність – складники того поетичного коктейлю, за який і люблять Дмитра Лазуткіна прихильники сучасної української поезії.

 

Цікаво, що серед віршів «Червоної книги» зустрічаються тексти, присвячені спорту – темі, м’яко кажучи, не найпоширенішій у творчості наших поетів. Це додатковий ексклюзив книжки, що виразно відтіняє панівну, попри все, любовну тему. Виписану в Лазуткіна традиційно з різних ракурсів, але завжди з великим емоційним наснаженням.

 

Що ж, кров і пристрасть – усе це нагадує нам саме про червоний колір і вмотивовує назву книги та насичений колір її обкладинки. Антитезою до якої є використані в оформленні роботи художниці Ярини Саєнко – замислені й неначе завмерлі.

Олег Коцарев

Придбати цю книгу.