Звідки взялись українці

*У пошуках предків. Антропологія та етнічна історія України / Сергій Сегеда. – К.: Наш час, Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2013. – 432 с.


 

Віднедавна тема генетичних коренів українців стала актуальною – кожному хочеться мати славних  предків, і щоб це було приводом відчувати власну унікальність і вивищуватися над сусідами чи й не лише над ними. Просто золота жила для всіляких спекуляцій, правда? Тільки ж таким спекуляціям гріш ціна на великому ярмарку. Краще воліти більш котованої валюти – наукових підтверджень. А вони також є, і часто-густо навіть цікавіші за зліплений нашвидкуруч пропагандистський вимисел…

 

У ще одному достойному продовженні серії «Невідома Україна»«У пошуках предків. Антропологія та етнічна історія України» – дуже вміло витримано баланс між науковим та популярним. Видатний сучасний етнолог та антрополог Сергій Сегеда уміє подавати науковий матеріал легко і цікаво. Поява нових термінів і понять у книжці відбувається дуже поступово і логічно, ніби зведення будинку: спочатку фундамент, потім стіни, потім стеля, потім – внутрішні роботи. Окремий респект авторові за «Термінологічний словник» у кінці, завдяки якому завжди можна освіжити термін, який не відклався у свідомості читача з першого разу, а також за «Радимо відвідати» – список українських музеїв, де можна для себе унаочнити прочитане в книзі.

 

Навіть якщо ви вперше чуєте слово «антропологія», проте хотіли би розібратися в тому, звідки взялись українці, «У пошуках предків» дасть відповідь на всі ваші питання – або принаймні на більшість. Книга не вимагає ніяких спеціальних знань – для її прочитання достатньо середньої освіти та нормальної ерудиції.

 

Тон книжки – спокійно-усміхнений, розповідь ведеться без зайвого поспіху, щоб читач встигав засвоювати нові для себе знання. Сергій Сегеда користується настільки зрозумілими аргументами, пояснюючи, що ж саме робили/роблять науковці і якими категоріями мислять, що після прочитання «У пошуках предків» залишається враження, що антропологія – це взагалі щось легке й елементарне :).

 

Більшість ілюстрацій до книги – малюнки, фото, мапи, діаграми – чорно-білі, кольорові зібрані в окремій вклейці. Підібрано ілюстративний матеріал настільки вдало, що під час читання виникає цікавий ефект – візія того, як на великі історичні процеси нанизуються життя конкретних живих людей, що, власне, саме з цих життів і утворюються великі історичні процеси…

 

Книга має 6 розділів, 5 з яких присвячено тому, що таке антропологія та що вона вивчає, історії її розвитку, узагальненим знанням про антропологічну генезу українців та антропологічній же візії сучасних українців.  А шостий розділ є своєрідним бонусом: у ньому зібрано кілька антропологічних портретів цілком історичних постатей. Особливо несподіваний ракурс хрестоматійного Тараса Шевченка! Ми звикли сприймати його насамперед через призму його творчості, у крайньому разі біографії. А от антропологи дослідили, як змінювався за життя… колір очей цієї людини! І пояснили, чому це відбувалося.

 

Кому не сподобається «У пошуках предків»? Ура-патріотам (є ще влучний термін «нашавата»), яким здається, що українці – це якась особлива підраса надлюдей, і будь-які наукові факти, котрі цьому переконанню суперечать, вони відкидатимуть. Але для всіх любителів користуватися власною головою за прямим призначенням ця книга може стати в пригоді. Адже написано її з любов’ю і без озирання на кон’юнктуру. Так би мовити, на віки! Утім, саме так і мали би писатися такі книжки… Що ж, давайте звикати до хорошого!

Атанайя Та

Придбати книгу.

 • Ой Кубань, ти наша горлице,
  Цвіт калини повесні.
  Де твої козацькі гордощі?
  Де твої лункі пісні?

  Ой Кубань, ти наше горенько,
  Запорізький давній край.
  Де твої хліби колосяться?
  Де твій пишний коровай?

  Ой, нема козацьких куренів,
  Люд чужий на хуторах.
  Плачуть верби над могилами
  На козацьких цвинтарях.