Театр ляльок з живими серцями

«…Земля лежить на одній черепасі, що пливе, куди бачить. Але коли-небудь хтось підійде до черепахи і дасть їй гідну їжу. Тоді черепаха враз зупиниться, перестане плисти, на землі припиняться усі вітри, і повернуться додому усі мандрівці, хоч би де вони плавали, хоч би з ким вони плавали…»

(з тексту повісті)

*Тетяна Савченко. Мануал до черепахи. – Х. : Клуб Cімейного Дозвілля, 2013. – 240 с.

 

«Мануал до черепахи» – перший прозовий твір Тетяни Савченко, талановитого поета й перекладача поезії, блогера, члена літературного клубу «99». Повість була написана нею вже давно, і може так і лежала б собі у шухляді, якби рукопис не потрапив до рук журналістки та перекладачки Єлени Марінічевої, котра, вражена незвичайною історією, і рекомендувала видати її друком.

 

Отже, сюжет: одного дня батько і мати, залишивши своїх сімох дітей, вирушили у далекі мандри, звідки час від часу діти одержують від них листи… дуже дивні листи, що містять химерні описи подорожей, серед яких хтось з їхніх синів та доньок час від часу може знайти якісь рекомендації стосовно самого себе – не менш, а то і ще більш химерні. Час минає, діти дорослішають, пізнають почуття любові, ненависті, самотності та болю, привчаються уживатися один з одним і з цілим світом – а батьки все не повертаються. Чи повернуться вони взагалі, і звідки ж насправді приходять ці таємничі листи?..

 

Дві літературні асоціації, що не покидали мене увесь час, поки я читала цю невеличку за об’ємом книжку – це знайома з дитинства повість Астрід Ліндґрен про Пеппі Довгапанчоху і сучасний роман Маріам Петросян «Дім, у якому…» (цікаво, до речі, що обидві ці книжки, як і «Мануал до черепахи», написані жінками). Але твір Савченко – це в жодному разі не дитяча пригодницька повість, хоча її головними героями є діти, з якими увесь час щось відбувається…втім, це «відбувається» радше стосується їхніх душ, їхніх почуттів та переживань, і не магічний реалізм чарівниці Петросян, хоча проблеми та мотиви тут багато у чому збігаються.

 

Цікавою особливістю «Мануалу до черепахи» є те, що існує більше ніж один спосіб прочитання цієї книжки – що спонукає знову взятися за неї після першого знайомства. Її можна читати підряд, можна спершу прочитати усі листи від батька, можна спочатку прочитати все про одного героя, потім – про іншого, і так далі…  В анотації сказано, що ця книжка містить у собі шматочки пазлу, що зможуть показати інший бік цієї історії. Особисто мені вона чомусь більше нагадала калейдоскоп: як його не трусиш, а прикладеш до ока – і обов’язково побачиш захоплюючий візерунок, щоразу інший – але яскравий і симетричний. Хочеться також окремо відзначити роботу художника-ілюстратора Гриці Ерде, чиї малюнки-колажі ще більше допомогли зануритися у сюрреалістичний світ сімох сестер та братів.

 

Що ж стосується критичних зауважень, то в око впадає певна штучність персонажів – вони нагадують мені паперових ляльок, які були у дитинстві: вирізаєш їх з журналу, а потім вирізаєш звідти ж паперові одяганки і перевдягаєш на свій смак до безкінечності. Щоправда, це ж саме можна сказати і про середовище, в якому відбуваються події повісті –  це не той світ, який ми бачимо за вікном, а великі декорації, зроблені з картону і пап’є-маше і майстерно розфарбовані, тому у поєднанні з паперовими ляльками це має дуже органічний і природній вигляд. Але у ляльок театру Тетяни Савченко – живі, справжні, сповнені крові серця. І це – найголовніше.

 

Також не можна не відзначити певну інфантильність та наївність книжки. Складається враження, що перед нами якась «софт-версія» «Цементного саду» Іена Мак’юена або «Повелитель мух» Ґолдінґа для початківців. І саме по собі це навіть і непогано, проблема у тому, що дітям читати «Мануал до черепахи» все ж зарано, а дорослим, що вже куштували більш гострі літературні страви цього жанру – вже запізно. Втім мені, попри це, книжка сподобалася – бо я дуже люблю те, що можна окреслити словом «дивне». Якщо ви теж з таких людей – гадаю, вам обов’язково треба прочитати «Мануал до черепахи». Можливо, навіть більш ніж в один спосіб.

Ольга Герасименко

 

 Придбати книгу Тетяни Савченко «Мануал до черепах» в інтернет-магазині ВсіКниги.