Божевілля історії, або Прокляття Країни Рад

*Оксанен Софі. Очищення: роман / пер. Ю.В. Максимейко. – Х. : Фоліо, 2013. – 317 с.

 
Із цього роману Софі Оксанен можна було б зробити чудовий фільм.

«Очищення» – псевдоісторичний роман, у якому читач весь час перебуває в кількох історичних вимірах: 1992, Західна Віру; 1991, Берлін; 1947, Західна Віру. Причому романний задум «стримить» від щоденникових записів до відверто псевдоісторичних рапортів агента «Х» про ліквідацію підпільних націоналістів у естонській РСР. Цей роман прийдеться до смаку різним читачам: і тим, хто любить детективний сюжет, і тим, хто любить трилер, і тим, хто, втомившись від експериментаторства, шукає чогось реалістичноподібного. Вистачає в романі і «збоченств», а проте «Очищення» – це роман про сліди минулого в житті конкретно взятих індивідуумів. Слідки, які так ніколи і не стають власне-минулим. Вони переслідують персонажів і в несподіваний спосіб оживають одного білого дня, як це сталося з Аліде й Зарою.

 

Роман Софі Оксанен – своєрідна відповідь англійському письменникові Ієну Мак’юену, який у «Спокуті» створив роман про розгрішення головної героїні за минулі гріхи. Аліде – своєрідна Брайоні Талліс, яка також пише книгу свого життя. І не відомо, який зі сконструйованих наративів «істинний». Для роману С. Оксанен притаманна «гра з істиною», властива пост-постмодернізму. Ця гра має онтологічну природу, в розуміння Ґадамера. Життя Аліде – це гра з часом, іншими людьми, епохою. Аліде вирішила, що колись може втекти від свого минулого. Але минуле в образі родички з «іншого світу» наздоганяє її. Примари минулого не зникають. Жахіття, пережите в період чекістів, НКВДистів, сьогодні трансформувалося в інші форми, але не зникло. Можливо, в цьому і полягає безкінечність жаху пострадянських країн. Радянська система створила історію як кошмар, який переслідуватиме кожного.

 

І тепер на порозі забутого будинку Аліде стоїть її родичка Зара, внучка її сестри, пам’ять про яку жінка прагнула стерти. Зара тікає від сутенерів, які хотіли показати дівчині нове життя із «західними» перспективами. Проте ельдорадо перетворилося на проституцію, друзі виявилися убивцями. В чому причина цього Зла? Зара тікає з Владика (Владивостока) на Захід. Так само, як колись давно її бабуся тікала із заходу на невідомий схід. Утекти від минулого неможливо, як і неможливо просто забути про помилки минулого. Аліде пережила в житті цькування і нещасливе кохання, вона так ніколи й не відчула родинного тепла і затишку. Але роман ставить інше питання: чи могла відчути родинний затишок «радянська жінка»? «Очищення» доволі точно відтворює сутність радянського життя (звичайно, в художньому плані), де перемагає «культ сили» і сірість, одноманітна буденність і вміння виконувати розпорядження. Мартін, чоловік Аліде, належав саме до таких радянських чоловіків. І він справді хотів зробити все, аби його «пташечка» була щасливою. Тільки щастя мислилося по-радянськи.

 

На зміну комуністично-ленініським ідеалам приходить доба тотальної свободи, що обертається сексуальною розпустою і брутальною несвободою. Форми ідеологічного контролю в описаному просторі не змінилися, змінилися хіба що самі ідоли. І в новому світі, який розпочався сорок років потому, жінка так само є жертвою. Епосі 1990-х рр. передує «невеличка буферна зона» під назвою Чорнобиль. Радянський простір у романі набуває метафізичного забарвлення – це простір проклятих: хтось колись прокляв ці землі і всіх, хто мешкав на них. За що це прокляття? За безневинні вбивства? За те, що люди стали вбивати своїх під час Другої світової? За те, що вбивали не ворогів, а тих, хто боролися за свободу, за незалежність?

 

У будь-якому разі минуле і теперішнє для Західної Віру – це результат прокляття, яке можна здолати тільки якщо ці дві часові реальності зійдуться воєдино, зустрінуться в одній точці й минуле не стане на ті самі граблі. Аліде рятує родичку від смерті, рятуючи й себе від страшного минулого. Очищення можливе тільки на індивідуальному рівні. А коли воно і відбудеться, тоді гріхи минулого постають уже не як болючі травми душі, а як документи, в яких репрезентовано нелюдські моделі поведінки, звіряче ставлення людини до людини. Документи потрібно вивчати, даючи їм належну оцінку.

Дмитро Дроздовський

 

Придбати книгу Софі Оксанен «Очищення»
 в інтернет-магазині ВсіКниги.