Учитель – теж людина

*Нікітінський Ю. Життя та зазвичайні пригоди Тамарочки Павлівни. – К. : Майстер-клас, 2012. – 56 с.

Якщо ви досі вважаєте, що незвичайні пригоди можуть переслідувати лише супергероїв, то збірка коротких оповідань Юрія Нікітінського переконає вас у протилежному. Тамарочка Павлівна – весела, ініціативна та енергійна вчителька. Вона ставиться до життя дещо інакше, ніж її колеги. Обставини її життя цілком відповідають реальності: двієчники та відмінниці, чоловік-військовий, дієти, батьки учнів, подарунки, канікули. Проте фантазія та почуття гумору Юрія Нікітінського перетворили буденність на дотепні історії. Вони сподобаються не лише учням молодших класів, які є безпосередніми учасниками веселих пригод, але й батькам, які не з чуток знають про описані ситуації та зможуть оцінити стиль автора.

 

Тамарочка Павлівна, як кожна порядна вчителька, таємно любить свою роботу, а як кожна порядна жінка, хоче бути красивою та затребуваною. Нічого відверто фантастичного в її житті немає, але звичайна вчителька не стане їсти на уроці величезний бутерброд, ганяти шкільним подвір’ям на автомобілі, грати з учнями в хованки або обійматися з великим сомом. Іноді Тамарочка їсть цукерки сміливості та, як у «Пригодах жовтої валізки» Соф’ї Прокоф’євої, та починає лазити по дахах та деревах. Усі ці події чудово проілюстровані Наталією Чернишевою. Прості, яскраві, смішні малюнки посилюють враження від змісту, викликають симпатію до головного героя та усіх її супутників.

 

Відомо, що оцінки в школі не завжди є ознакою гарних знань. Система оцінювання Тамарочки Павлівни також не зовсім звичайна, але досить прозора. Відмінницям Оленці та Юльці двійки дістали через дзеркальце: прямо в очі вчительці воно промовило, що саме ці дівчата – наймиліші й найгарніші. «Зробила вигляд, що не засмутилася», а по двійці поставила про всяк випадок. Хлопцям-двієчникам навпаки пощастило. Час від часу вони отримують високі оцінки за винахідливість. Для цього їм доводиться заключати із вчителькою парі, влаштовувати театральні сцени, дарувати подарунки. Щоправда, Тамарочка Павлівна все одно іноді їсть таких винахідників, але в цілому всі вони задоволені одне одним.

 

До речі, Юрій Нікітінський розкрив нам дуже небезпечний секрет. Якщо ви не бажаєте донести цю істину до власної дитини, оповідання «Ну-до-ти-на!» можна пропустити: виявляється, без двієчників, прогульників, бійок та тих, хто списує, справжні вчительки починають нудьгувати. І навіть гроші не переконують їх змінити звичайну школу на зразкову гімназію.

 

Після прочитання «Життя та зазвичайних пригод Тамарочки Павлівни» діти точно знатимуть, хто такі «справжні люди» і чому треба добре вчитися в школі, переконаються в тому,що вчителі – теж люди, і дітьми вони також були. Цікаві факти з дитинства Тамарочки зможуть надихнути як дітей, так і батьків.

Юлія Куліш