Маленький принц Чаргорода

*Антонич Б. І. Чаргород ; живопис О. Рибчинського / укл. Н. Бабалик, О. Галета, Є. Гулевич, З. Рибчинська. – Л. : Центр гуманітарних досліджень; Видавництво Старого Лева, 2013. – 112 с.

 

«Дитиною я чув у своєму серці два протилежні відчуття – жах життя та екстаз життя», – ці слова Шарля Бодлера – ілюстрація до одного з малюнків Олега Рибчинського у цій книжці. «Чаргород» – видання, яке могло народитися тільки у Львові, в місті Антонича. Львівські інтелектуали (серед яких науковці, письменники, молодь…) створили культ Антонича – поета-«дітвака із сонцем у кишені», химерного й вишукано естетичного. У Львові в кожного, мабуть, – свій Антонич. І видання «Чаргород» – цікава модерна у своїй суті спроба представити Антонича як «вічного дітвака», який може бути химерним, вередливо-дошкульним, ніжно-романтичним, містичним і метафізичним.

 

У світовій літературі є своя система «традиційних образів»: вічного жида Агасфера, вічного коханця Дон Жуана, вічного гульвіси Фальстафа, вічного «духа пізнання» Фауста. Проте цей перелік в українській літературі доповнився образом «вічного дітвака». Час Антонича – принципово особистісний і антиідеологічний. У цій поезії – естетика, а не декламації. І ця поезія житиме, якщо вона щоразу ставатиме іншою. А для цього кожний читач мусить етично «привласнити» Антонича, не боятися бути з ним і на «Ви», і на «Ти», принаймні мені так здалося. Книжка «Чаргород» – особистісна, малюнки Олега Рибчинського часом відкривають несподівано інакшого Антонича. Але тільки так і народжується міф. Не варто боятися цього слова, бо людина «запрограмована» на творення міфів і на житті всередині них. Сьогодні ці феномени визначаються медіапростором, який витворює передусім соціальні міфи. А міф Антонича, до якого долучається «Чаргород», – породжений любов’ю. Мені здається, що укладачі цієї книжки, а також і видавці, зачудовані Антоничем. І це зачудування починається в любові, тій величній і всевишній Любові, яка є джерелом таланту і яка забезпечує існування пам’яті. «Чаргород» – це своєрідне місце пам’яті, що існує всупереч розбурханій плинності сьогодення.

 

Поезія Антонича у книжці не просто доповнюється ілюстраціями, вона поставлена в контекст світової літератури. Цитати з Геракліта, Туве Янссона, Ярослава Врхліцького чи Альберта Ейнштена – не просто інтелектуальний декор. Так, ці цитати підкреслюють основний «мотив книжки» – мотив гри, забавляння зі словом, яке в такий спосіб відкривається читачеві як інша реальність. Антонич вважав, що мистецтво не копіює реальності й не доповнює, не переінакшує її, воно створює іншу реальність. І «Чаргород» – це, безперечно, інша реальність, в якій живе життєрадісний, вітальний і містичний Антонич. Укладачі довільно вибирали вірші з Антоничевих збірок. Вони – конструктори нового (свого) світу, який весь час може і має бути новим.

 

Антоничів «Чаргород» – це сюрреалістичний світ, у якому паралельні прямі можуть перетинатися і в якому людина може водночас бачити свою потилицю без дзеркала. Це світ, який проектує іншу антропологічну модель людини: людини-дітвака; істоти, яка грається. Гра для Антонича – форма пізнання суті речей, і слова Геракліта, викарбувані на брамі Чаргорода, – це підтверджують. Книжка переконує в тому, що наш світ може бути прекрасним. І ніколи не потрібно боятися бути не таким, як усі. Антонич – це дитина, але «знаюча дитина», яка виростає зі світової літератури (не випадково він зачитувався творами Нобелівським лауреатів). «Я закоханий в житті поганин», «Я звичайний піїта», «Для мене поетику укладає сам Бог», «розсіяний і босий хлопчина з сонцем на плечах», «мармуровий вождь на кучерявому коні», «міжзірний волокито та бродяго», «бродяга, волокита, шалапут», «вистрілений зі стрільна рушниці стріл» – у «Чаргороді» багато імен для своїх мешканців і для свого маленького принца. Кожний обере своє ім’я. У цьому світі відбувається справді поганське сакральне дійство. Але культ Антонича – в ім’я мистецтва і з любові. Мабуть, це один із найчарівливіших культів в усій українській літературі. Одне слово, запросіть себе до Чаргорода!

 

Дмитро Дроздовський

Придбати книгу Богдана Ігоря Антонича «Чаргород»
в інтернет-книгарні ВсіКниги.