На рівні первісних інстинктів

*Валентин Тарасов. Чеслав. В темряві сонця. – Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2013. – 384 с.

 

Новий роман Валентина Тарасова «Чеслав. В темряві сонця» (у назві проблеми з милозвучністю!), залишив по собі неоднозначні враження. Твір цікавий, майстерно написаний. Читаючи його, нудьгувати не доводиться. Проте відгуки про твір, які вдалося надибати у пресі, дещо перевищують його художню цінність, та й обіцяють читачеві забагато. Що ж останній отримує насправді? Деякими, можливо, навіть суб’єктивними враженнями вирішила поділитися з читачами, які звикли довіряти рекламі видавців.

Два слова про зміст: молодший син голови роду Чеслав викрадає дівчину з ворожого племені. Він прагне пройти обряд Посвяти, аби стати справжнім чоловіком і одружитися з чужинкою. Однак голову роду – Велимира – знаходять убитим. У злочині підозрюють його синів – Чеслава та Ратибора. З цього все починається…

 

Валентину Тарасову вдалося зобразити життя давніх племен на лоні природи. Його герої – діти своєї землі. Як насправді жилося слов’янським племенам у І – ІІ столітті нашої ери, сьогодні можна хіба що здогадуватися. Проте письменник створив свою художню дійсність, в якій органічно поєднуються поклоніння язичницьким богам, віра в духів і міфічних істот, поганські звичаї та обряди. Сюжет твору побудовано майстерно, текст поступово інтригує, хоча затягує не відразу.

 

Жанр твору визначають як історичний, пригодницький, авантюрний роман з детективною лінією. Хоча по суті це – детектив, бо в центрі твору – серія убивств і намагання головного героя їх розплутати… Хто натренував свій читацький нюх на класиці на зразок творів Агати Крісті, вбивцю без проблем обчислить, звернувши увагу на найменш підозрілого героя. Суттєва різниця – вбивають тут не вогнепальною зброєю й отрутою, не вишукано й зі смаком, а стрілами та ножами, найчастіше по-звірячому. Ще й убивцю ловлять «на живця».

 

Викликають неоднозначне ставлення такі авторські сентенції, як «що з дівки візьмеш», «не має баба впливати на волю мужчини», «для мене сестра була й радістю, й цінністю, хоча й дівка» і под. Та й взагалі образ і роль жінки у створеному Валентином Тарасовим суспільстві – Неждани, Голуби, Болеслави, Яри – наштовхує на думки про авторську сублімацію.

 

Обіцяна в передмові любовна лінія поціновувачам любовного роману може видатися дещо примітивною. Герой викрадає дівчину з ворожого роду Буревоя зовсім не переймаючись за наслідки. Почуття самої Неждани – ненависть, яка дивним, незрозумілим для читача чином трансформується у кохання. Певно, за авторським задумом усе має бути на рівні все тих же інстинктів…

 

Два слова про автора: Валентин Тарасов – актор, драматург. У царині літератури відзначений кількома преміями за п’єси, з поміж них – три відомого конкурсу «Коронація слова». «Чеслав. В темряві сонця» – другий роман письменника, який вийшов двома мовами (російський варіант – «Чеслав. Воин древнего рода»). Твір можна вважати цілком вдалою спробою, проте шлях до сучасного читача, особливо жіночої аудиторії, автору, певно, ще доведеться шукати.

Кому може бути цікаво: любителям детективів, історій про життя на лоні природи. Після прочитання залишився післясмак чоловічої прози, тому цей текст має зацікавити насамперед чоловічу аудиторію.

Навряд чи варто читати роман жінкам, які шукають у творах розвиток характерів, бурхливих емоцій чи серйозних любовних ліній – будь-яка романтика тут практично на нулі.

Ліна Сайкевич

Придбати книгу «Чеслав. В темряві сонця» в інтернет-магазині ВсіКниги.