Невловимий месник у помаранчевій масці

*Володимир Лис. Маска : роман. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2013. – 318 с.

«Роман про людину в п’яти масках» – саме так характеризує своє нове творіння Володимир Лис. Здається, читачі вже звикли, що кожна книга цього популярного письменника є бестселером, але все одно очікують на сюрприз від майстра історичного роману. Такою несподіванкою став вихід у світ у видавництві «Клуб Сімейного Дозвілля» роману «Маска». Визначальною особливістю роману є його документальна основа, адже автор дуже витончено вводить свого читача в історичний контекст, що виступає тлом описаних подій.

 

Події відбуваються на території Волині ХІХ ст., там з’являється нізвідки і зникає в нікуди невловимий месник у масці, який примушує найбагатших аристократів Польщі, Німеччини, України та Трансільванії добровільно віддавати коштовності, а сміливця, котрий таки наважився зняти його маску, не вбиває, а лише чемно попереджує: «Ваше життя повинно належати мені».

 

Головний герой книги – простий селянин Прокіп Марушко зазнав всіх негараздів кріпацького життя: важкої роботу від світанку до смеркання, знущання, приниження та побоїв панів. Саме завдяки своїй природній кмітливості та непересічному інтелекту, він зумів завоювати серце норовливої пані Гелени та запалити в її душі нестримну палку пристрасть, заради якої закохана до нестями пані ладна віддати йому все. Проте, коли хлопець вперше віддано покохав чуйну вродливу дівчину-кріпачку, то мстива нахабна пані запроторила нещасну молоду дівчину на тривалий час до льоху, тримаючи її лише на хлібі та воді. Після такого нелюдського виснаження казкова врода дівчини змарніла, і вона у 19 років стала схожою на стару, втомлену життєвими негараздами жінку. А Прокопа жорстоко висікли різками за те, що віддав перевагу та своє нестримне почуття коханій, а не жорстокій свавільній Гелені, яку люто ненавидів.

 

Вже з перших сторінок книги автор дуже вміло інтригує читача завдяки незвичним поворотам сюжетної лінії, які неможливо передбачити заздалегідь, навіть, якщо ви мали це на меті. В уяві враженого читача поставатимуть сцени майже ідеальних пограбувань, а допитливий розум щоразу шукатиме відповідь на питання, як цьому невловимому месникові, якого постійно шукає розвідка чотирьох держав, знову вдалося уникнути небезпеки і перехитрити своїх переслідувачів?..

 

У романі можна простежити перегуки з такими героями українського епосу, як Олекса Довбуш та Устим Кармелюк. Приємно вражає витонченість мови, бо навіть найприскіпливішому літературному гурманові не вдасться знайти в тексті ні найменших стилістичних чи орфографічних огріхів.

 

Дуже своєрідною є композиція роману, тому що автор паралельно розкриває читачеві два плани оповіді – спочатку оповідає про пригоди безстрашного невловимого месника та вишуканого багача, яким Прокіп став вже в зрілому віці, а потім, ніби запрошує читача поглянути на роки дитинства та юності розбійника.

 

Володимир Лис водить читача лабіринтами історичного минулого і при цьому звертає увагу на деталі в оточенні персонажів, їхньому одязі, поведінці чи манері спілкування. Така скрупульозність може видатися надмірною, але, на мою думку, саме вона дає змогу краще зрозуміти та глибше проаналізувати мотиви вчинків персонажа, зазирнути в його неповторний внутрішній світ.

 

Впевнений, що цей прекрасний історичний детектив припаде до смаку кожному, хто цікавиться історією рідного краю і є поціновувачем творчості найкращого українського письменника останнього десятиріччя!

Ігор Зіньчук

Придбати книгу в інтернет-магазині ВсіКниги.