Доросла історія про дітей і не тільки

Дж. К. Ролінґ. Несподівана вакансія. – К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2013. – 544 с.

Good girl gone bad –

Take three –

Action.

Я належу до тієї категорії божевільних, хто фамільярно називає авторку саги про Гаррі Поттера, Джоан Ролінґ, «мама Ро» –  адже її героїв вже давно можна вважати повноправними членами моєї родини. І я не перестаю захоплюватися тим, як майстерно «мама Ро» уміє всіх тролити, якщо вживати мову сучасного Інтернету. Спочатку вона заявила, що писатиме роман для дорослих про вибори у маленькому містечку – і народ ледь не пальцями біля скронь крутив: що може бути цікавого у книжці про якісь там вибори? Потім письменниця піддала жару, сповістивши світ про те, що у романі йтиметься про «секс, наркотики та насильство», після чого одні почали нажахано хапатися за серце, а інші – радо потирати долоні, мовляв, нарешті ми дочекалися чогось «офіційного» у стилі найгарячіших фанфіків на тему Гаррі Поттера з рейтингом NC-17*.

В результаті, вже традиційно помилилися всі. «Несподівана вакансія» –  це не книжка про вибори, хоча саме навколо них і закручено весь основний сюжет. Так само, як не можна назвати її романом про секс, наркотики і насильство, хоча цього, як і інших дражливих тем, тут більш ніж достатньо. «Несподівана вакансія» –  дуже відверта і неймовірно пронизлива книжка, бо незважаючи на спокійний та відсторонений тон оповідача, здається, що кожна її сторінка аж заходиться криком. З правдивою безжальністю Ролінґ показує, якою крихкою є ідилія, що панує у затишному англійському містечку Пеґфорді. Варто непередбачуваному випадку втрутитися у цю ідилію – і приховане стане явним, назрілі проблеми розійдуться колами по воді, кожен буде готовий встромити ножа у спину іншому, і як завжди врятувати усе здатна буде тільки любов. Але чи знайдеться вона тут, де діє закон «усі проти всіх», де дорослі ламають душі дітей, а діти за це руйнують життя дорослих, де протистояння і ненависть між поколіннями, угрупуваннями і соціальними класами перетворилося на невигойну криваву рану?  І якщо знайдеться – то у якому темному закутку її шукати?..

 

Підліткова тематика – це те, що вдається Ролінґ особливо добре, тож не дивно що саме її виведено тут на перший план поруч з деякими іншими ключовими ідеями. Схоже на те, що у «Несподіваній вакансії» вона, вже не обмежена рамками жанру дитячої літератури, виклала нарешті те, що просилося на її перо ще у поттеріані, але що вона була змушена залишити «за лаштунками». Тут Ролінґ майстерно зображує бунтівний вік з усіма його навіть найнеприємнішими аспектами, а разом з тим дає переконливу відповідь на питання, що вже набило оскому: «Чому нинішня молодь така жахлива і що перетворює їх на таких безсовісних малих монстрів?» Відповідь, яка не кожному може припасти до душі, але не стане від того менш правдивою. До речі, хоч таке порівняння може видатися дивним, але мені «Несподівана вакансія» нагадала роман Стівена Кінга «Воно» –  зрозуміло, без містичної складової.

 

Я раджу читати «Несподівану вакансію» усім, хто не боїться дивитися на світ без рожевих окулярів, не вдаряючись при цьому у безвихідь і «чорнуху» –  бо попри все, у романі є місце для світла та надії. Тим, хто віддав своє серце чарівному світові Ролінґ буде цікаво побачити, на що спроможна «мама Ро» поза межами цього світу. Тим же, хто вважає казки про хлопчиків-чаклунів та чарівні палички дурницею, тим паче варто прочитати роман – адже він зображує реальних людей, світ, що оточує нас з вами – варто лише роззирнутися довкола, щоб його побачити. І заготуйте носові хустинки – вони можуть вам знадобитися.

 

*Рейтинг NC-17 – No One 17 & Under Admitted, за системою рейтингів Американської кіноасоціації, яку розповсюджено також на фанфіки, означає, що твір не рекомендовано особам молодшим від 17 років через відверті сексуальні сцени, насильство, ненормативну лексику та ін. 

Ольга Герасименко

Придбати цю книгу в інтернет-магазині «ВСІ КНИГИ».