Безстроковий злочин

Тведт Кріс. Коло смерті / пер. з норв. Н. Іваничук. — К. : Нора-Друк, 2012. — 344 с. 

«Коло смерті» норвезького письменника Кріса Тведта — скандинавська сага про сучасне життя, в якому адвокат може стати обвинувачуваним, у якому найкращий друг може перетворитися на ворога, в якому в кожного є свої кістяки у шафах, свої неприємні секрети. І деякі з них не мають «строку задавненості».

«Коло смерті» — назва, яку можна розуміти по-різному. Сам автор пропонує ледь не наукове визначення. В романі вона пояснюється як особливий соціально-психологічний синдром: коли натовп із роззявленими ротами збирається навколо загиблого потопельника, якого витягли австралійські рятувальники. Але таку назву можна розуміти і як більш символічну. Шлях головного героя — детектива Мікаеля Бренне — це шлях по колу смерті. Дві смерті майже двадцятирічної давнини змусили його взятися за, здавалося б, безнадійну справу. Але читач розуміє, що такий шлях мусить завершитися якоюсь іншою смертю, що врешті і стається. Крім того, одна задавнена справа породжує іншу справу — уже в наші дні. Ці справи перетинаються, немовби два кола, ба більше, одна породжує другу, а друга має ліквідувати першу. Варто згадати і про чималу кількість «проміжних» смертей у детективі К. Тведта під час адвокатського розслідування Бренне.

Детектив норвезького письменника має непогану композицію, заплутаний сюжет, психологічне підґрунтя для вчинків героїв. Як на мене, романові бракує «несподіваності», яка б деавтоматизувала досить розроблений у європейській традиції жанр детективу. Як приклад «нового детективу» можна назвати «Тишу» данця Петера Хьога. А в «Колі смерті» Кріса Тведта вдумливий читач, який виріс на детективах А. Крісті, ще в середині може здогадатися, хто є «вбивцею з минулого». Пізніше зізнання того «святого» вбивці так само видаватимуться непереконливими. Бо двадцять років він жив, тримаючи в собі секрет, аж раптом, коли справу було доведено до кінця, вирішив узяти на себе і провину за друге вбивство, якого не коїв, аби в такий спосіб спокутувати гріх і піти за хвилями в царство небесне. Натомість головний підозрюваний у тій справі — Арон Сьорвік — протягом усього роману не виходить із-під читацької підозри. Причому автор робить це не для того, аби заплутати читача, проклавши хибну стежку, а, здається, щоб переконати в тому, що такий чоловік не міг не вбити.

Перша справа, з якої починається детектив, більш заплутана і менш правдоподібна. Якщо детектив на покинутому холодному острові Вестьой нагадує містично-психологічний сюжет із «Твін-Пікса», то історія в суді, коли в одну мить відомий і успішний адвокат стає головним підозрюваним, зібгана, психологічно непереконлива, зведена автором супроти «волі» матеріалу. Під час захисту обвинувачуваного з’являється чоловік із кримінальною репутацією, який заявляє, що саме адвокат Мікаель Бренне найняв його, аби вчинити замах на бідолашну жіночку, щоб у такий спосіб налякати сторону обвинувачення — і перемогти. Переконливість цього сюжету мотивується тим, що новий «головний свідок» Мортен Олешер точно знає, у що був одягнений Бренне в день злочину, ба більше, він телефонував йому на мобільний, щоб остаточно отримати «відмашку» для замаху. Цей дзвоник зафіксовано. Проте такі «непорушні аргументи» легко взяти під сумнів, бо навіть зафіксований у телефоні дзвінок тривав лише кілька секунд, що також могло бути, якби той, хто дзвонив, помилково набрав чийсь номер і потім поклав слухавку.

У детективі Кріса Тведта багато «притягальних» сюжетних ліній, які в’яжуться з легкої руки письменника. Проте насправді за допомогою індукції та дедукції в романі можна легко збагнути, якою буде розв’язка, хто буде злочинцем, а хто — жертвою. Роман читається легко, переклад Наталії Іваничук можна вважати черговим успіхом — українськомовна версія норвезького детективу насичена перекладацькими знахідками. Але загальна оцінка такої книжки: чотири з мінусом або ж тверда трійка. Часом психологія стосунків між героями (не причетними до кримінальних справ) захоплює читача значно більше, ніж детективні сюжети.

Дмитро Дроздовський

Придбати цю книгу в інтернет-магазині «ВСІ КНИГИ».