Книжки-миколайчики

ОГЛЯД

Починається чарівний період зимових свят. У різних куточках України по-різному зустрічають цю пору, однак скрізь це радісний час подарунків, смачних страв, яскравих костюмів і відпочинку. Сучасним українським малюкам пощастило – адже завдяки симбіозу культур вони отримують подарунки і від Святого Миколая, і від Діда Мороза, і навіть на Різдво, і на Старий Новий рік. Ось-ось уже й цього року, у ніч з 18 на 19 грудня, слухняні дітки отримають під подушки подарунки – солодощі, замовлені в листах до Миколая іграшки та книжки. Непоганим книжковим подарунком може стати збірка, присвячена Чудотворцю, хоч, звісно, такі книжки краще читати напередодні свята.

 .

Найповніше тема християнських свят, зокрема й Дня Миколая, розкривається не надто розрекламованими видавництвами християнської спрямованості, а тому й цікаві збірки іноді знайти досить складно, адже вони не потрапляють у широкий продаж. Порівняно з новорічними та різдвяними виданнями, книжок про Миколая набагато менше, вони менш яскраві і якісні. Тож це ніша, на яку варто звернути увагу відомим та улюбленим дитячим видавництвам.

Окремі вірші та легенди про Чудотворця можна знайти у багатьох збірках віршів та казок, особливо у подарункових виданнях. Християнське видавництво «Братське» має «Зимову книжку» у серії «Християнська читанка», в якій розповідається про свята різдвяно-новорічного циклу, зокрема й про свято Миколая. Дещо про це свято можна знайти у збірці від видавництва «Лелека», «Від Миколая до Різдва», виданій 2012 року. В «Улюблених віршах» «А-ба-ба-га-ла-ма-ги» – книзі, що вже встигла стати класикою – є народна пісенька «Ішов Миколай» за редакцією Івана Малковича (видання 2010 року):

Ішов Миколай лужком-бережком,

Святий Миколай із повним мішком.

Від хати до хати біленьким сніжком

Ішов Миколай із повним мішком…

Казок, які б познайомили наймолодших читачів з тим, хто приносить їм подарунки 19 грудня (щедро проілюстрованих маленьких книжечок з простеньким текстом), дуже бракує. Є хіба що книжечка львівського видавництва «Євросвіт» – «Зимове диво» 2007 року. Книжка непогано продумана, але дуже недбало опрацьована. У конверті на обкладинці – папірець для листа Святому Миколаєві. Казочка простенька, з короткими реченнями. У ній розповідається про лісових звіряток, які отримали дарунки від Миколая. Однак оформлена книжка дуже недбало. Чого варта хоч би ілюстрація ведмедика, що ласує своїм дарунком, медом, разом з усіма звірятками на тлі сніжного лісу, у той час як на попередній сторінці було сказано, що Миколай «і про Ведмедика згадав, хоч спить той усю зиму, бо знає Миколай – весна прийде, тепло прийде, прокинеться ведмедик. Він горщик міцно обійме і поласує меду». Текст також місцями досить дивний. Зокрема про те, що Миколай не забув про Ведмедика, у казочці чомусь сказано двічі. Форма оповіді то прозова, то раптом починає претендувати на якусь риму.

Тим часом старші дошкільнята та школярі мають більший вибір. Видавництво «Апріорі» пропонує тоненьку збірочку «Святий Миколай», видрукувану на глянцевому папері, з віршами, легендами та історіями про свято Миколая та про самого святого. Ілюстрацій у збірці небагато, але вона яскрава і непогана за змістом.

Видавництво «Свічадо» має чудову антологію – «Мандрівка Святого Миколая» (легенди, казки, оповідання), упорядкована Зоряною Живкою. У ній зібрані відомі твори Володимира Скуратівського, Зірки Мензатюк, Олени Цегельської, Іванни Савицької, уперше опубліковані оповідання і казки, а також житія Миколая та відомі українські легенди про його дива. Наприкінці збірки – нарис про те, як архієпископ Мирликійський став героєм дитячих книжок. Книга призначена для широкої аудиторії різного віку і зосереджена на релігійному значенні свята Миколая. Історії захоплюють і нагадують про бідних і знедолених, якими опікувався святий Миколай, однак переважно не апелюють до сучасних реалій. Є у збірці і зовсім не радісні теми, як наприклад в оповіданні Юрія Станинця, що розповідає про страшні злидні сироти Петрика, який більше за все на світі хотів отримати бодай щось від Миколая, адже був чемним хлопчиком. Врешті-решт мама Петрика, обливаючись слізьми, таки вирішила поїхати в місто і щось купити синові від Миколая. Є й оптимістичні історії, як то казка «О хто, хто Миколая любить» Іванни Савицької, в якій усі звірятка змогли зігрітися в люту зиму.

Тимчасом у новій книжечці від видавництва «Братське» «Дарунок святого Миколая: вірші, казки, оповідання» (Упор. Ю.Березенко, худож. М.Качмар) акцент зроблено не на легендах, а на сучасних повчальних історіях про нематеріальні подарунки до найулюбленішого зимового свята. Книжка розрахована на дітей молодшого та середнього шкільного віку, однак буде цікавою навіть дорослій людині, адже, як розповідається в одній із історій збірки, «Рукавички для мами», Миколай обдаровує не лише дітей. Вірші зі збірки – коротенькі, святкові – добре підійдуть для вивчення у підготовці до дитячих заходів з нагоди Миколая. Тимчасом прозові оповідання – добрі й позитивні. У збірці можна знайти оповідання Валентини Вздульської про двох дівчат, яким Миколай подарував справжню дружбу, оповідання «Мама зі снів» Лідії Дяченко, в якому сирітці подарували маму, а також історію «Чобітки для Сніжинки» Оляни Рути, в якій не залишилась без подарунка маленька киця. У двох оповіданнях Володимира Чернишенка та Світлани Прудник дітям нагадують про різочки, які Миколай приносить неслухняним дітям замість подарунків. На тлі інших історій вирізняється дуже сучасна – «Подарунок святого Миколая» Галини Манів, в якій безсердечного Дмитрика святий навчив бути добрим за допомогою комп’ютерної гри.

Подарункове видання до свята Миколая має харківське видавництво «Торсінг Плюс». 2011 року воно вийшло за назвою «Дарунок Святого Миколая», а 2012 – перевидане як «Щедрий Миколай». В обох варіантах це книжка+гра. У вкладці на обкладинці можна знайти святкову настільну гру, розфарбовку, листівку Миколаєві і навіть святковий рецепт. Це великоформатна збірка загадок, колядок, щедрівок (що не завжди стосуються Миколая), а також легенд, казок і віршів власне про Святого. Попри не найкраще оформлення (на обкладинці святий Миколай радше схожий на радянського Діда Мороза, а в усіх ілюстраціях превалює трохи зайвий новорічний блиск), книжка виглядає як дуже вдалий подарунок до свята Миколая.

Що ж, будемо сподіватись, наступного року до свята Миколая видавництва потішать нас великою кількістю нових видань, присвячених чудовому зимовому дню, що розпочинає подарункову ейфорію. А отже ми матимемо, про що поговорити і з чого вибрати.

Юлія Кузьменко