Чого чекати від Чудотворця Миколая?

Дарунок святого Миколая: вірші, казки, оповідання. [Для мол. та сер. шкільного віку] / Упор. Ю. Березенко; худож. М. Качмар. – К. : Братське, 2012. – 72 с.

За ініціативи Київського молодіжного православного братства св. Бориса та Гліба видано добірку оповідань, казок та віршів до Дня святого Миколая. Серед авторів досить багато відомих імен – Ігор Калинець, Валентина Вздульська, Галина Манів, Зоряна Живка, Оксана Лущевська, Володимир Чернишенко, Олеся Мамчич та ін.

Як і більшість видань «Братського» книжечка має бюджетну обкладинку, папір та ілюстрації. Головне у книзі – це текст, тобто внутрішнє, а не зовнішнє. Книжка розрахована на дітей молодшого та середнього шкільного віку, а тому тексти зрозумілі і простенькі, однак завдяки тому, що апелюють до такого універсального й улюбленого свята, як День Миколая, їх цікаво читати навіть дорослій людині, що прагне створити собі святковий настрій.

Коротенькі віршики перемежовують прозові історії. На мій смак, саме оповідання роблять збірку цікавою й формують її настрій. Тимчасом у віршах немає нічого особливого, однак вони святкові, добрі та ідеальні для вивчення напередодні свят. Щоправда, слід відмітити кумедний віршик Галини Кирпи «Святому Миколаю пощастило», в якому дівчинка розповідає про те, як пощастило Миколаєві, знайти її ліжечко і просунути руку під подушку, адже вона:

«…цілий день слухалась маму.

А потім – цілий тиждень.

А потім – цілий місяць.

А потім – цілий рік».

Читання оповідань залишає післясмак чогось доброго і позитивного. Річ не лише в християнській спрямованості збірки, а й у загальному дусі свята Миколая. Ці історії не позбавлять дітей бажання писати Миколаєві листи із замовленнями на іграшки та солодощі, однак нагадають про цінність нематеріальних бажань і подарунків. У збірці розповідається про дарунки, які приносять щось більше за просту втіху від нової забавки.

Героїням оповідання Валентини Вздульської святий Миколай сам написав листи, порушивши всі традиції, та подарував їм справжню дружбу. Сирітці із казкової історії «Мама зі снів» Лідії Дяченко подарували, звісно ж, маму. А дітки з оповідання «Чобітки для Сніжинки» Оляни Рути подбали про свою маленьку кицю, в якої теж має бути свято Миколая. Старша сестричка з оповідання Оксани Лущевської «Бажання» отримала на свято корисний урок, навчившись цінувати молодшу сестру. Наталка Малетич в оповіданні «Рукавички для мами» нагадує діткам, що, коли святий Микола не приносить подарунків дорослим, діти самі можуть стати чудотворцями для своїх батьків.

У збірці дітям нагадують про зворотну сторону свята, адже Миколай приносить не лише подарунки, а й різочки неслухняним і бешкетним діткам, таким як Колька у Володимира Чернишенка. А ще Миколай може лишати подарунки не тільки під подушкою, а й у чобітках. Для мене особисто ці два моменти стали відкриттям, я не знала про існування таких традицій, тож тепер обов’язково випробую їх на своїй дитині.

Наталка Малетич в «Ангельській пригоді» розповідає про братів-близнюків, які також люблять Різдво і Миколая. От тільки вони… – зайчики, Стрибайко і Побігайчик. Мабуть, це оповідання можна спробувати почитати перед сном дошкільнятам на Миколая, особливо якщо вони мають братів-близнюків. Те саме можна сказати й про «Чарівне дерево Миколая» Світлани Прудник, це дуже гарна повчальна казочка, в якій розповідається про… різочки і яка може бути зрозумілою меншим читачам.

На тлі інших «миколаївських» історій вирізняється «Подарунок святого Миколая» Галини Манів. Героя оповідання, безсердечного Дмитрика, святий Миколай навчив бути добрим і цінувати дружбу за допомогою комп’ютерної гри.

Тож, попри непоказний зовнішній вигляд, збірка вийшла цілком святковою. Гадаю, вона заслуговує на почесне місце серед добірки книжок, які щороку читатимуться у День святого Миколая. Читаючи дитині щороку такі історії, можна закласти не лише сімейну традицію святкового читання, а й ключові асоціації з цим святом, які закарбуються в дитячій пам’яті на все життя. Саме такі сучасні, зрозумілі й водночас повчальні історії здатні створити нові або радше нагадати нам про забуті старі традиції і навчити, як святкувати і чого чекати від найулюбленішого зимового свята.

Юлія Кузьменко

 /

Замовити книжку можна, зателефонувавши 098-435-53-10, 095-010-35-45

або написавши на таку електронну адресу: agape.kyiv@gmail.com