Криза сучасного шлюбу

Даниленко Володимир. Тіні в маєтку Тарновських: повісті. – Львів: ЛА «Піраміда», 2012. – 180 с.

До нової книжки «Тіні в маєтку Тарновських» відомого українського прозаїка Володимира Даниленка увійшли повісті, в яких яскраво відображено кризу подружніх стосунків головних героїв, що прожили разом чимало років, пройшли крізь вогонь і воду й… опинилися на роздоріжжі власного шлюбу.

«Сонечко моє, чорне й волохате» – романтична історія про київську сім’ю невизнаного генія піаніста та його дружину, яка працює на п’яти роботах, щоб утримати родину. Євген Луньо – майстер своєї справи, але як і більшості творчих особистостей, він не може влаштувати своє життя так, щоб заробляти гроші власним талантом. Та все ж, після багатьох років тяганини по тимчасових заробітках, Луньо вдається знайти роботу, яка забезпечила б його найближчих людей усім необхідним. Коли піаніст приносить додому перший заробіток, – рідні влаштовують свято, усі ситі, та щасливі, здається, що так має тривати вічно. Піаніст-професіонал швидко стає популярним, і на його концерти в місцевому богемному ресторані починає збиратися як прибуткова, так і не прибуткова публіка. Але найбагатшому, постійному клієнту не подобається заміна шансону на класику, керівництву ресторану – бідні студенти консерваторії, що приходять послухати майстра, тому Євген Луньо дуже швидко втрачає роботу, а з цим, здається, поступово, і власний шлюб.

Трагедія викладена від імені сина героїв, що робить її ще більш цікавою, адже як відомо, від сварок в родині найбільше страждають діти, і про них в подібних ситуаціях забувають першими. Тата «краде» молоденька студентка-піаністка, мама знаходить собі чоловіка на джипі…

Алла Рачківська і Тадей Швагуляк із повісті «Тіні в маєтку Тарновських» разом чимало років, та кожен із них має власні скелети у шафах, що залишилися після невдалих перших стосунків. Здавалось би, у них є все, що треба для ідеального життя: дочка, дім, гроші, – та парі давно вже просто нудно, вони набридли одне одному. Подружжя звертається за допомогою до психотерапевта. Найперше лікар питає кожного про родинне життя їхніх батьків, а потім вже починає розбиратися в теперішніх проблемах пацієнтів.

Нічого не виникає з нічого: дослідивши минуле героїв психотерапевт, з’ясовує, які саме підводні камені дідусів і бабусь не дають нормально жити їх дітям. Як відомо, комплекси, страхи, проблеми наших батьків, їх батьків, підсвідомо, пластами, накладаються на нас, проходять через покоління, й можуть давати про себе знати через багато років, не давати нормально жити людям теперішнього, адже нез’ясоване лишилося не з’ясованим.

Щоб полікувати Аллу та Тадея, лікар влаштовує театралізований бал в старовинному маєтку багатіїв Тарновських, на ньому герої мають віч-на-віч опинитися зі своїми потаємними бажаннями, і водночас страхами, викликаними привидами минулого і сучасного.

Як ми бачимо, головні герої обох повістей – подружні пари, зіштовхуються із неабиякими викликами життя, викликами для їхніх стосунків, що ставлять під загрозу їх спільне майбутнє, майбутнє їх дітей.

Історії написані в найкращій традиції повісті: короткий за обсягом текст широко і глибоко розкриває проблеми головних та другорядних персонажів, читач встигає у всьому розібратися, паралельно рефлексуючи над своїм власним життєвим досвідом. Родзинкою повістей є містика, романтика, київський ландшафт, які влучно додає автор. Ще один беззаперечний плюс – читається легко, як кажуть, на одному диханні.

Чи впораються герої із перипетіями, які підготував їм фатум, – дізнається кожен, хто прочитає книгу. «Тіні в маєтку Тарновських» будуть цікавими широкому колу читачів, а особливо тим, хто цікавиться психологією стосунків між чоловіком та жінкою, та процесом пошуку людиною свого власного я.

Наостанок додам, мені сподобався світ Володимира Даниленко: простір, в якому головне не сказане прямо, та в будь якому випадку зрозуміле, а герої ходять по краю прірви, лаконічно і ясно розмірковують над життям, і навіть за таких умов роблять висновки.

Ольга Гончар

Придбати цю книгу в інтернет-магазині «ВСІ КНИГИ».