Борці за безсмертя

Чорні Запорожці: Історія полку / Сергій Коваленко. – К. : Стікс, Наш Формат, 2012. – 368 с.

31 серпня 1919 р. у Києві відбулася низка подій, які привернули увагу всього тогочасного суспільства, вразивши уяву тогочасних обивателів. Серед цих подій одним із найяскравіших був епізод зі скиненням московського триколірного прапора з будинку міської думи на Думській площі у Києві (теперішній Майдан Незалежності). Цей прапор, вивішений поруч з українським державним за наказом Ніколая Штакєльбєрга, біло-московського генерала з військ Антона Денікіна, було скинуто з будинку думи за наказом Федора Божка, сотника полку Чорних Запорожців Армії Української Народної Республіки (УНР), під час військового параду. Московський прапор, що падав додолу, був підхоплений Федором Божком і кинутий під копита коневі Володимира Сальського, українського генерала, що командував Запорозькою групою Армії УНР. До складу цієї групи і входив Кінний полк Чорних Запорожців.

Вчинок Федора Божка розколов публіку, що прийшла споглядати парад українських військ, надвоє. Її проукраїнська частина вітала вчинок схвальними вигуками, а промосковська – криками обурення. Тим часом до Хрещатика зусібіч стягувалися біло-московські війська, що прийшли з-за Дніпра, почалися військові сутички і паніка серед глядачів. Парад було зірвано. Того ж дня українські війська, підкоряючись наказові свого вищого командування не вступати у збройний конфлікт з військами Антона Денікіна, залишили Київ…

Цю подію згодом буде названо «київською катастрофою 1919 року». Про Чорних Запорожців дізналася вся Україна. Українці й тоді були любителями театральних ефектів…

На заставці лицевої сторони обкладинки книги Сергія Коваленка «Чорні Запорожці: історія полку», яка нещодавно побачила світ у МА «НАШ ФОРМАТ», розміщено відомий малюнок Леоніда Перфецького із зображенням епізоду на Думській площі у Києві 31 серпня 1919 р. Цей малюнок став своєрідною візитівкою славетного полку Чорних Запорожців, хоча сам епізод не був такою вже й значимою подією у житті полку, у чому й можуть переконатися читачі книги.

Полк Чорних Запорожців – це витвір славетного військового діяча Петра Болбочана, наказом якого полк було створено у кінці грудня 1918 р., коли українські війська вели тяжкі бої з навалою комуно-московських окупантів, присланих в Україну урядом Владіміра Лєніна. Новостворений полк, який складався в основному з мешканців Полтавщини, пройшов бойове хрещення у боях на сусідній Харківщині.

Книга Сергія Коваленка про Чорних Запорожців – це книга про їхні бої. Полк вважався непереможним, а його командир, 24-річний Петро Дяченко, був людиною-легендою. На чолі своїх відчайдухів у тяжких боях за Україну він торував собі і їм шлях у безсмертя, і нова книга про них є етапом цього шляху.

Придбати цю книгу в інтернет-магазині «ВСІ КНИГИ». 

  • Новак Богдан

    Про нього (Божка) класно написав у  книзы “На шляхах і роздоріжжях” Антоненко-Давидович, у його спогадах атаман презентований ще тим фріком чи вар’ятом, як хочете називайте, але його образ життя подан як симбіоз популізма, патріотизма та шароварщини)))