Українська етнографія в моді

ОГЛЯД

Останнім часом українці стали більше цікавитися народною культурою та побутом. Для багатьох людей патріотизм уже не зводиться до вишиванки в гардеробі та жовто-блакитного прапорця на машині. Українці хочуть знати і мати дещо більше. Про це свідчить і популярність фолк-заходів (у тісних залах музею Гончара на великі свята не проштовхнутися від напливу охочих скуштувати вареників, млинців та юшки і потанцювати в народних строях під акомпанемент музик), і досить велика кількість етнографічних видань. З огляду на великий формат, якість ілюстрацій та паперу, а також величезну дослідницьку роботу, яких вимагає подібне видання, більшість таких книжок є дуже дорогими. Видавництва позиціонують їх як подарункові видання, а потенційними читачами вважають не лише фахівців з етнографії, історії, мистецтвознавства або народних майстрів, але й великою мірою пересічних українців, захоплених народним мистецтвом і традиціями.

За останні роки українські видавництва, що спеціалізуються на культурологічній літературі, опублікували досить багато етнографічних видань. Це книжки видавництв «Балтія-Друк», «Темпора», «Родовід», «Апріорі» та інших.

 .

Великі подарункові видання

Багатьох поціновувачів народного мистецтва відштовхують високі ціни на подарункові етнографічні альбоми. Саме тому в книгарнях деякі з таких видань навіть лежать окремо від етнографічних – на полицях поруч із подарунковими виданнями. Адже книжка за 200-400 грн як для любителів фольклору, так і для фахівців – трохи задорога.

До таких видань належить нещодавно опублікований «Балтією-Друк» другий том «Традиційного вбрання українців» за авторством етнолога, кандидата історичних наук Оксани Косміної, що набув великого резонансу у книжковому світі (перший том вийшов 2008 року і стосувався Лісостепу і Півдня України). Авторка зібрала традиційний одяг бойків, лемків, гуцулів, буковинців, закарпатців та поліщуків з 22 музеїв України та деяких приватних колекцій.

Вбрання демонструють сучасні моделі. На окремих малюнках зображено специфічні елементи строїв та прикраси. Анотація та резюме до книги надруковано англійською мовою. Книга буде цікавою дизайнерам сучасного одягу, що не нехтують традиційними елементами, а також викладачам і збирачам традицій. Як відзначила на одній із презентацій директор «Балтії-Друк» Рута Малікєнайте, книга не є комерційним проектом, а більш за все націлена на аудиторію, яка цікавиться історією і культурою України.

Традиційне вбрання прикрашає також сторінки книги видавництва «Апріорі» «Український стрій» М. С. Біласа та Г. Г. Стельмащука. У ній можна знайти опис українського строю від найдавніших часів до XX ст. та короткий термінологічний словник.

Це видавництво опублікувало також 2011 року третю частину масштабного видання «Чарівні візерунки» Люби Гавур. У книгах зібрано більше 400 змодельованих на комп’ютері узорів вишивок. Головна аудиторія цих видань – майстри вишивки. Композиції можна використовувати як для текстильних виробів, так і для листівок.

Треба сказати, тема вишивки превалює в етнографічних виданнях та будь-яких інших, покликаних передати портрет народної України. Вишивка детально розглядається у двох книжках видавництва «Родовід». Одна з них – Мирослави Шандро – це двомовний українсько-румунський проект про Гуцульщину. Друга – про Чернігівську область; регіональну техніку вишивки, орнаменти та історію цього мистецтва розкрила Віра Зайченко у книзі «Вишивка Чернігівщини».

Тема вишивки фігурує також у великоформатному виданні Інституту народознавства НАН України 2010 року – «Борщівські сорочки з колекції Віри Матковської» Л. Булгакової-Ситник. Ця книжка зацікавить насамперед іноземців та дизайнерів одягу, адже у двомовному виданні зібрано ілюстрації прекрасних зразків вишиванок та багато цікавої інформації про Віру Матковську.

Прекрасну ілюстровану розвідку з життя сучасної традиційної України 2011 року опублікувало видавництво «КМ Академія» – «Український стиль. Народні традиції у повсякденному житті» Лінди Вікланд та Алісії Стівенс. Ця книжка – ідеальний подарунок для українців, які мешкають за кордоном, але й також, безумовно, для дизайнерів інтер’єру та пересічних українців. Це погляд на Україну очима іноземців: місіонерка Лінда Вікланд 20 років жила в Україні. У книзі читачі знайдуть ілюстрації сучасного життя міст і сіл України – ринки, вишивки, природа, хатня оздоба, посуд, святий хліб; а також різноманітні цитати, рецепти традиційних страв.

Етнографічні посібники

2011 року Ужгородське видавництво «Ґражда» видало історико-етнографічний нарис «Етнографія Закарпаття» Михайла Тиводара. Це наукове видання, хоч і позиціонується, як книга, де «в доступній формі розглянуто основні етапи етнічної історії краю», більше орієнтована на викладачів вишів та студентів.

У кам’янець-подільській монографії 2010 року Л.Булгакова-Ситник розглядає подільську народну вишивку. На відміну, від великоформатних альбомів з ілюстраціями вишивки, у цьому посібнику можна знайти більше теоретичної інформації.

Фаховим майстрам також адресовано книжки видавництва «Майстерня книги» – «Вибійка в Україні» (мистецтво декоративного оформлення тканин методом ручної вибійки) та «Українська вишивка» С. Г. Нечипоренка. У посібниках-підручниках наведено як теоретичний, так і ілюстративний матеріал, що охоплює різні регіони.

Варто відмітити також фахову працю «Українці Словаччини» видавництва «Темпора» у перекладі Любомира Белея. Словацький етнолог Мирослав Сополига розповідає про народні промисли, житло, харчування досить численної української меншини.

Тоненькі чорно-білі посібники видавництва «Харківський приватний музей міської садиби» «Українські народні меблі» та «Житло старої Слобожанщини» мистецтвознавця Стефана Таранушенка – досить цікаві розвідки, попри непрезентабельний формат. Автор прагнув показати органічність українського стилю, пам’ятки народної архітектури, інтер’єр слобідських хат 1920-х років, задокументувати адреси та імена їхніх господарів.

Етнографічні видання – досить спеціалізовані, однак здатні задовольнити смаки українців, які за тривалу радянську добу розгубили чимало знань про власні традиції та культуру. Цей огляд, сподіваюсь, допоможе вам розібратися в розмаїтті етнографічної літератури та зробити правильний вибір для себе.

Юлія Кузьменко