Кохання розумне

Не бійся сексу, або Люби і роби, що хочеш: З о. Ксаверієм Кнотцом розмовляє Сильвестр Шефер / Пер. з пол. О. Мандрики. – Л. : Свічадо, 2011. – 136 с.

Католицька церква і секс – ці слова звучать доволі контраверсійно, та не будемо забувати, що Бог є Творцем не лише людини, але й стосунків між ними, в яких чи не найвагоміше місце займає секс. Величезна кількість фанатичних послідовників церкви стверджували і наразі говорять про те, що секс є чимось брудним, непотрібним додатком, до якого Бог не має ніякого відношення, самі ж вони притримуються целібату як панацеї від всіх бід, як духовних так і фізичних. Та відкривши першу книгу Біблії ми читаємо: «Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх. І поблагословив їх Бог, і сказав Бог до них: Плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте землю…» (Буття 1:7) Пряма вказівка, чи не так?

Отець Кнотц – спеціаліст з пасторальної теології, сам проживає в целібаті і цілком задоволений цим, у своїй же ж книзі він порушує не теоретичні питання життя подружжя і настанови церкви щодо створення шлюбу і підтримання його міцності, а саме надає практичні поради. Та й де там – не про виховання дітей, що було б більш очікувано, а саме про інтимне життя між чоловіком і жінкою в шлюбі. Звучить доволі дивно, враження складається таке, що свята церква намагається втрутитись в кожен аспект життя людини, прослідкувати чим займаються подружні пари, як відбувається цей самий койтес, чи використовуються контрацептиви. Книга – так званий рекламний хід, назва підібрана доволі вдало, вона аж кричить своєю сміливістю і прогресивністю – не бійся СЕКСУ. Та ще й не просто сексу, а СЕКСУ, необхідність підкреслити всі літери в слові невипадкова. Зразу ж виникає цікавість, швидко ж потрібно купити і прочитати, доволі вдалий маркетинговий хід.

З іншого боку поради, які даються в книзі, несуть в собі певну логіку, і можуть бути використані, зокрема про розуміння особливостей жінки до і після народження дитини, ставлення в шлюбі один до одного після наприклад двадцятирічного стажу спільного життя. Автор запевняє, що стосунки в шлюбі змінюються. І це правда – після 5-10 років шлюбу, вже немає того захоплення і спонтанного сексу, почуття стають більш рівномірними та спокійними, та найголовніше те, що любов нікуди не відходить, а просто переходить на іншу глибшу стадію, стосунки навпаки вдосконалюються, з’являється повага, розуміння, довіра. Чоловік в свою чергу теж має потреби, які жінка повинна розуміти і підтримувати. Часом у нього з’являється дуже сильне сексуальне бажання, яке важко стримати.(с.43). З боку жінки буде необачливо постійно відмовляти чоловіку в цьому, адже він може задовольнити своє бажання з кимось ще. Біблія вказує: «Дружина не володіє над тілом своїм, але чоловік; так же само й чоловік не володіє над тілом своїм, але дружина. Не вхиляйтесь одне від одного, хіба що дочасно за згодою, щоб бути в пості та молитві, та й сходьтеся знову докупи, щоб вас сатана не спокушував вашим нестриманням» ( 1 Кор.7:4-5).

Та й тут ми бачимо непорозуміння, адже отець Кнотц закликає «природа ліпша від контрацепції». Чи сприйме це поняття прогресивна молодь, сексу до шлюбу – ні. Ну це ще добре, але в шлюбі без контрацепції? Не дуже зручно, чи не так? Дітей буде, як у давні часи – по 12 і більше в сім’ї. Чи є такі відважні? Звичайно, діти – квіти життя, та прогодувати їх теж треба. Та стримуватись в шлюбі, це дико. Я не є прихильником вчення католицької церкви, тому на подані поради дивлюсь доволі критично. Влучно відмічено тут і про шкоду порнографії, шлях, яким йде молодь, продивляючись порнографічні фільми – хиткий, фільми такого плану спалюють мораль, чуттєвість, вміння любити. Доволі вдало секс порівнюється з танцем, він – неповторний в шлюбі.

Як на мене, книга корисна відсотків на 50. Доволі багато там непорозумінь і недомовленостей. Вона ж читатиметься з цікавістю яскравими прихильниками католицької церкви, натомість люди, що не належать до цієї конфесії сприймають її по-іншому. Впевнена, що кожен читач знайде щось для себе в цій книзі, адже вона містить багато корисних моментів, влучних порад і пропозицій. Та в той же час, вона – як бочка з медом і ложкою дьогтю, і смак уже не той.

Іванна Дмитрієва