Що турбує їжачка та інших звірят?

Роман Скиба. Зачіска для їжачка. – Тернопіль, «Навчальна книга – Богдан», 2011. – 24 с. 

Чому маленький бегемотик не любить ранкову зарядку? Від чого втомлюються соми? Що дивує краба? Чи існують червоні ворони? На ці та інші питання  відповідає Роман Скиба у новій збірочці віршів для найменших «Зачіска для їжачка» – як завжди, весело і дотепно.

Останнім часом Роман Скиба тішить поетичною творчістю своїх маленьких читачів. Минулого року у видавництві «Навчальна книга – Богдан» світ побачили аж дві  книги. Це «Перевіршики» –  збірка переспівів дитячої поетичної класики, перекладеної і адаптованої письменником для маленького українського читача, та «Рибне місце» – перша на теренах України «пластилінова» книга. Над оформленням книг працювала художниця Ганна Осадко, створивши в результаті оригінальні ілюстрації – з пластиліну та у техніці живопису на склі. Ці дві збірки мали однаковий формат, розміри, тверду обкладинку і кількість сторінок – 24. Все мало такий серйозний вигляд, що скидалося ледь не на появу нової серії – «Скибинської», а отже давало надію на все нові й нові книги від Скиби. 

Не минуло й року, як у цьому ж видавництві світ побачила чергова Скибина книга для дітей. Втім, вже трошки в іншому форматі. Цього разу у видавництві вийшла, можна сказати, «економ-книга» від письменника. Це вже не подарункове видання, а невеличка книжечка-зшиток на все ті ж 24 сторінки, проте у м’якій обкладинці та значно меншого розміру. Формат – кишеньковий. Її зручно брати з собою в дорогу, на прогулянку, у поліклініку тощо – займає мінімум місця (як вказано на сайті видавництва, важать свіжі вірші Романа Скиби не так і багато – аж 52 грама), а читати і перечитувати віршики з дітьми можна не раз. Віршів тут десять. Та й ціна більш ніж демократична: десь по гривні за кожен вірш.

Як і в попередніх Скибиних книжках для дітлахів, в цій також мешкають найрізноманітніші звірятка, які зачаровують своєю безпосередністю. Он-де барсучок міркує, з чого б то узимку зварити собі юшку, в кого позичити картоплину, в кого опеньків, в кого бурячок, а з ким краще не мати жодних справ. А ось від краба втекло море. Куди? Коли? Навіщо? А ось у лісовому трамваї їде додому вовк – без квитка! Який же ж це вовк? Це найсправжнісінький заєць!

«У трамваї лісовому

Їхав якось вовк додому.

У секреті зберігай це,

Але знай: він їхав

                         зайцем!»

У цій збірці Скиба вірний собі – дитячі вірші сповнені доброго гумору, вони дотепні, цікаві і дуже «скибинські». Крім того, вони легко читаються і легко запам’ятовуються. 

«Ой, втомилися соми!

А від чого? Від зими!

Бо всю зиму кожен сом

Що є сил займався сном». 

А ще ці вірші дають безмежний простір для фантазії – малюк разом з мамою може й сам дофантазувати безліч цікавих речей, спираючись на щойно почутий вірш: а що саме снилось сомам, а чи хропе уві сні тато-сом, чи є в них ковдра, а хто їх будить навесні тощо. 

Ця поезія і є саме дитинство, коли ти впевнений, що тварини вміють розмовляти, що вони так само, як і ти, розчісуються та роблять (чи не роблять) ранкові вправи, ганяють м’яча та пишуть один одному листи, а ще їм так само, як і нам, буває весело, ніяково чи страшно. І це велика таємниця, яку людина, подорослішав, забуває. А нова збірка Романа Скиби дає ще одну нагоду пригадати це.

Ця збірка – справжня знахідка для батьків. Крім того, має всі шанси стати однією з перших найулюбленіших книжок малюка, завдяки якій в нього і з’явиться смак до читання в майбутньому.

Маргарита Стручок