«Козак в Задзеркаллі»

Симоненко В. ВИБРАНІ ТВОРИ / Упоряд. Анатолій Ткаченко, Дана Ткаченко. – К.: Смолоскип, 2010. – 825 с., 16 іл. – («Шістдесятники»).

Такі книжки варто обв’язувати червоною стрічкою з надписом «Не рекомендовано вагітним, людям зі слабкими нервами, дітям до…12 років». З 12 років можна приймати дорослу дозу антибіотиків і, можливо, тих дуже болючих і, часом, просто-таки хуліганських текстів.

Завдання «Вибраних творів» – показати Василя Симоненка як людину (Ростислав Семків): унікальна добірка фотоматеріалів, щоденникові записи, фрагменти його листування, публіцистики, спогади про нього, критичні та есеїстичні тексти сучасників (Івана Світличного, Євгена Сверстюка, Івана Дзюби, Василя Стуса, Миколи Вінграновського, Леся Танюка, Іллі Бердника, Станіслава Тельнюка, Миколи Кіпоренка, Євгена Дударя, Миколи Сніжка) поряд із творами В. Симоненка немов хірургічним скальпелем можуть розрізати міцний кокон будь-якого стереотипно-хрестоматійного погляду на цю особистість. По-перше, творчість Василя Андрійовича представлена не лише поетичними текстами, але й прозовими (гуморески, новели, оповідання), драматичними (студентська п’єса, пунктири сценарію), публіцистичними, критичними та перекладами з чеської, російської, словацької мов. По-друге, видання цінне значною текстологічною роботою укладачів: зміст книжки рясніє «зірочками», котрими упорядники – Анатолій і Дана Ткаченки – позначили тексти вперше надруковані чи такі, що вперше з’явилися у книжковому форматі. У примітках простежено історію написання відомих поезій, авторських доопрацювань, редакторських і цензурних втручань. Упорядники пропонують також власні текстологічні вирішення спірних питань.

Дослідники творчого й земного шляху Василя Симоненка, студенти, учні, викладачі й науковці достойно оцінять бібліографічну й довідкову базу видання. Усі небайдужі до історії, до періоду шістдесятництва, отримають не просто добірку текстів і матеріалів, пов’язаних із одним із найбільш знакових імен доби. Такі видання – це завжди максимальне наближення до пережитого, життя в документальному зрізі, з якого мусить проступити правдиве обличчя поета. Справжність В. Симоненка, яким він постає завдяки цій збірці, у його людській багатовимірності: ліричний і експресивний, ніжний і різкий, простий «полтавський мужик» («Мій родовід») і «витязь… української поезії» (О. Гончар), по-доброму жартівливий і гостро-саркастичний, компанійський і страшенно самотній…

Для мене, Василь Симоненко – нащадок коліїв і гайдамак: він відточує, мов ніж, перо й заюшує його газетним чорнилом з отих оптимістичних репортажів про щасливу доярку (віршована новела «Дума про щастя»), процвітаючу націю, котра насправді має «на сніданок – жолуді одні» («47-й рік»). Він безпомилково прочитує абревіатурний шифр (навіть якщо ніхто й не намагався таке шифрувати): «Виставка передового досвіду» – це дійсний «Випердос» (Микола Кіпоренко «В мене власна погорда єсть…». Спогади про В. Симоненка-студента). В. Симоненко по-бойовому грізний, коли бореться із Задзеркаллям, в якому «Довіряти сказаному або почутому якось уже непристойно» (Тетяна Малярчук).

В. Симоненкова гранітна впевненість крапки («Я сказав, і – крапка») присмачена гострим античервоним перцем – іронією та сарказмом: фейлетони, казки, сатиричні епітафії, гуморески, – ось, де наші сучасники з КВК, чи «95 кварталу» можуть знайти нові й, що важливо, актуальні теми для своїх виступів.

Молодечий запал і щирість віршів підкорить сучасних підлітків і стане їм непоганим виховним елементом: юнацький максималізм знайде відраду в цих поезіях. Національно свідомі відчують підтримку з не менш ніж п’ятдесятилітньої відстані. Дітям сподобаються віршовані казки про Дурила, царя Плаксія й країну Навпаки. Їхні батьки – втішаться розумінням того, що жахастики радянської доби в минулому (?).

Світлана  Борщ

Придбати цю книгу в інтернет-магазині «ВСІ КНИГИ».