Про «ЦЕ» з дитиною говорити, читати чи мовчати?

ОГЛЯД

Майже кожна дитина у певний момент цікавиться такими питаннями, як відмінності між статями, сексуальні стосунки та звідки беруться діти. Головне завдання батьків – стати тими першими людьми, які дадуть відповіді, причому вичерпні та відверті. Такі розмови слід починати якомога раніше, адже сучасні діти мають безліч джерел інформації, і краще подбати про її коректність.

Ви готові розмовляти з дитиною на відверті теми чи ніяковієте лише від думки, що маєте таке розповідати? У будь-якому випадку досвідчені батьки радять пояснювати дитині про «це» з книжкою в руках. Україномовних книжок на цю тему небагато, але деякі досить якісні видання для різного віку можна знайти.

 

Для дошкільнят та молодших школярів 

Дивовижну книжку опублікувало 2009 року видавництво «Країна мрій». «Відверта розмова про «це» – повнокольорова якісна книжка, в якій розповідається про Сергійка та Марійку, які отримали в подарунок енциклопедію про сексуальне виховання. Разом із батьками вони читають її та ставлять безліч запитань. У книзі багато малюнків, що обов’язково приверне увагу маленьких читачів, до того ж вони можуть асоціювати себе з героями. Назва книги цілком відповідає змісту – про все розповідається «відверто», коректно і детально.

 

Схвально відгукуються батьки дошкільнят про маленьку непоказну книжечку «Звідки я знайшовся» Пітера Мейла львівської видавничої фірми «Відродження», що була вперше опублікована ще 1993 року. Вона кілька разів перевидавалася також англійською та російською мовами. На жаль, цієї книжки немає в широкому продажу. Її лише можна отримати поштою, замовивши у видавництва. Справа в тому, що магазини не зацікавлені продавати таку дешеву книгу (фактична вартість 0,75 грн.). Лише у деяких львівських крамничках ще можна її придбати. Однак на книжкових виставках вона йде в лідерах продажу. «Наклад 1993 року був достатньо великим, тому на залишку ми її ще маємо десь 50 тис. примірників, – розповів директор видавництва Ігор Бабик. – Вчителі і батьки її шанують. Уже нове покоління молодих батьків, які колись знайомились із цією книгою в дитинстві, купують і замовляють її для своїх дітей». «Ця книга мала б бути в бібліотеці якщо не дитини, то хоча б кожної школи в Україні. Може б тоді зменшилась рання вагітність серед молоді, школярі отримали б правильний погляд на сімейне, статеве життя, навчилися б культури мовлення у цій делікатній сфері», – додав пан Бабик.

 

Для підлітків

Видавництво «Свічадо», що спеціалізується на християнській літературі, – чемпіон за кількістю видань про «це». Це дешеві книжечки західних спеціалістів у перекладі українською. «Свічадо» видає якісну літературу, тож, якщо виникають якісь питання зі статевої психології, можна сміливо звертатися до його видань.

 

Для підлітків найбільше підійде посібник «Спокійно про ЦЕ» отця Пйотра Павлюкевича 2010 року. «Може видаватися, що коли йдеться про справи, пов’язані зі сексом, то сьогодні вже всі про все знають. Але зацікавлення цією темою не меншає і не поменшає аж до кінця світу», – йдеться в анотації до книги.

 

Для дітей від 9 до 12 років видавництво «Школа» має дешеву книжечку «Уроки сексології. Дитяча енциклопедія» 2006 року, що вийшла в серії «Я пізнаю світ». У ній, крім питань статі та сексу, розглядаються також взаємини з батьками та проблеми двох поколінь.

 

Дуже гарну книжку опублікувало харківське видавництво «Основа» 2008 року. Це «Сексуальна енциклопедія для підлітків» С.В.Суханової та Є.Г.Орлової. Енциклопедія має яскраві сучасні ілюстрації і нагадує підручник, однак у ній вичерпно розглядаються багато аспектів, що необхідно знати підліткам, зокрема гігієна та фізіологія. Хлопці можуть дізнатися про менструацію у жінок, а дівчата натомість про хлоп’ячі підліткові проблеми. У книзі зазначається, що готовність до статевого життя наступає у 18 років. Наприкінці енциклопедії можна знайти моторошне фото ембріона – жертви перерваної вагітності. Великоформатна енциклопедія коштує близько 50 грн.

 

Ще одне харківське видавництво «Пегас» має схожий посібник – «До 16 і старшим. Популярна сексологія для підлітків» 2009 року. На відміну від видання «Основи», тут можна знайти інформацію про корисну дієту та фізичні вправи, а також такі підліткові проблеми, як наркоманія, алкоголізм та сексуальні аномалії. Ціна й теми цих енциклопедій майже однакові. Проте «Пегас» надрукував свою книгу на менш якісному папері, до того ж трохи бентежить відверта реклама продукції «Always» та «Discreet» у розділі про менструацію.

 

Книги про «це» для батьків

Книгу «Звідки беруться діти. Як розмовляти з дітьми про передавання життя» Кароля Мейснера, що її видало «Свічадо» 2005 року, адресовано батькам, які не знають, як відповідати своїм 3-5-річним дітлахам на делікатні запитання. Автор книги – психолог, душпастир і психіатр.

 

2005 року «Свічадо» опублікувало корисний посібник «Ні! Допоможи дитині подолати сексуальний тиск» Джоша Мак-Дауелла, в якій автор закликає батьків прищеплювати дітям думку, що сексуальна активність має починатися зі шлюбу.

 

Цього року у видавництві «Свічадо» вийшла друком книга «Сексуальна інтеграція» Юзефа Августина. Вона адресована батькам, священикам та підліткам і розглядає різноманітні аспекти сексуальності людини та статевого виховання.

 

 

Що почитати тим, кому вже виповнилося 18?

Бестселер «Свічада» «Секс, якого ви не знаєте» отця Ксаверія Кнотца, виданий 2010 року. Автор доводить, що християнська святість подружнього акту не виключає фривольних жартів та привабливих позицій для подружжя, адже «Бог не підглядає за нами у спальні».

 

«Повну енциклопедію сексу» Джоанідис П., опубліковану видавництвом «Країна мрій» 2011 року. У ній можна знайти багато корисної інформації, пов’язаної із сексом та статевими стосунками. Ця книжка витримала безліч перевидань та перекладів і адресована «широкому колу повнолітніх читачів».

 

Як бачите, тема «про це» в Україні не надто популярна. Видань нібито й вистачає, але їх треба шукати і не сказати, що вибір аж такий великий. Шкода, що якісні англомовні видання на цю тему, яких не бракує, не надто активно в нас перекладаються. Тим не менше для кожної вікової категорії знайдеться українське «сексуальне» чтиво. А ті, хто виховують дітей, обов’язково мусять поставити на сімейну книжкову полицю хоча б одну із згаданих у цьому огляді книг.

Юлія Кузьменко

Придбати книгу «Відверта розмова про «це» в інтернет-магазині ВсіКниги.