Інакшість іншої, або Секс прибульців?!

Сняданко Н. Гербарій коханців: роман. – Х. : Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2011. – 272 с.

Читаєш новий роман Наталки Сняданко «Гербарій коханців» і відчуваєш просто фізично, шкірою відчуваєш, як багато стереотипів існує довкола образу Жінки. У стандарт вписують її поведінку, функції, можливості. Лишень встигли розібратися із середньовічним запитанням, «чи є у жінки душа», як постало безліч нових, на жаль, досить дотепних, висловлювань, як-от «жінка – друг людини».

Наталка Сняданко руйнує стереотипи, й перш за все затертий погляд на Жінку. Наприклад, хто сказав, що жінка повинна любити дітей, бути сором’язливою в сексі, прагнути одружити на собі чоловіка… І чому досі немає поширеного явища чоловічих борделів, клієнтками котрих будуть жінки?

«Гербарій коханців» – це роман про жінок, що мислять «чоловічими» стереотипами у сфері політики й культури, інтимних і шлюбних стосунків, тих, котрі живуть на повну силу згідно зі своїми поглядами й відчуттями та мають власні гареми-комуни! Читаєш роман і відчуваєш, що думаєш багато в чому синхронно з героїнями, і прорив саме в тому, що думати – ще не значить говорити й діяти. Авторка натомість в и п о в і д а є  усе те, про що мовчать її однодумиці. Героїні Наталки Сняданко – діють: тета Амалія на початку ХХ ст. починає й Ірина на початку ХХІ ст. підхоплює ідею закладу для жінок, де вони можуть отримати інтимні послуги різного ґатунку. Ідея в тому, щоби створити заклад, котрий надавав би жінкам, окрім звичних, особливу послугу – спокушення залицяльника. Такого залицяльника має обирати заклад без відома клієнтки, жінка не знатиме, хто, де і як її спокушатиме. В цьому суть – правдиве почуття, за котре проплачено гроші. Виявляється, чоловічий бордель так само потрібен суспільству, як і жіночий. Можливо, найдавніша професія – та, що стосується обох статей? Щоденникові записи тети Амалії свідчать про значний успіх її бізнесу. Перші кроки Ірини в зазначеній справі ледве окреслені, однак важливо не це. Жінкам, що насмілилися думати, говорити й діяти відповідно до своїх переконань, життєво необхідно проявляти свою особливість, привносити в цей чоловічий світ свою інакшість. Ні, жінка – зовсім не надлюдина, однак, вона – інша, протилежна чоловікові, істота. Вона може бути так само сильна, вільна й незалежна, однак завжди – інша.

Чоловічий світ, що наразі представлений професійним реципієнтом, паном Іздриком, котрий написав передмову до книжки, бачить відверту жінку настільки інакшою, що питання крутиться на язиці: пане Іздрику, який з епізодів видався вам «інтимом інопланетян»? Мені, як жінці, усе здалося абсолютно людським…

«Гербарій коханців» дійсно обігрує національні, культурні, вікові та сексуальні стереотипи: про націю точно підмічено, що на світовому ринку ще не відомо як будуть виглядати найвизнаніші українські митці. Звичку покладатися на системність системи Наталка Сняданко розкриває в історії з фальшивими листами: чоловік середнього віку отримує листи «нізвідки з цілковито абсурдним судовим позовом, абсолютне звинувачення цілковито невинного, звинувачення за сам факт існування», і запускає надійний механізм хабарів, щоби впорядкувати папери на нерухомість. В кінці щасливо розповідає про свої перемоги тій, котра почала цю гру як «жарт … прикольну кафківську метафору», щоби просто привернути до себе його увагу… Ірина правдиво дивується й щиросердно не розуміє свого коханця Остапа, котрий, як і більшість чоловіків, грає на статистиці: «на десять девчёнок … девять ребят», і нагадує того майже анекдотового бомжа, котрий впевнений, що кожна жінка мимохідь кидає пожадливі погляди на нього, адже він вільний! А дзуськи, Ірина – жінка з характерним чоловічим ореолом: це її прагнуть одружити з собою коханці, намагаються прив’язати до свого побуту, якнайшвидше поставити печатку й розписи в шлюбному документі.

Роман «Гербарій коханців» Наталки Сняданко буде цікавий до прочитання і жінкам, і чоловікам, адже це прорив у світ інакшості – не просто іншої жінки, а Людини. Світова преса (Berliner Morgenpost) вбачає в такому погляді «новий різновид української самосвідомості».

 

Світлана Борщ

Придбати книгу Сняданко Н  «Гербарій коханців» в інтернет-магазині ВсіКниги.