Привиди Вавилонської вежі

 

 

 

Марія Матіос. Армагедон уже відбувся : Повість. Л. : ЛА «Піраміда», 2011. 112 с.

 

У своїй новій повісті «Армагедон уже відбувся» Марія Матіос залишається вірною традиціям міфологічно-реалістичного письма, в якому загострюється експресіоністичність, увага до деталей, за якими читач може реконструювати справжній хід подій. «Армагедон уже відбувся» – зразок психологічного надреалізму й трансформованого відповідно до нового світогляду символізму. Повість розгортається як переплетіння детективу, родинної саги й містичного трилеру. Головне – твір містить 112 сторінок, а отже, в цьому досить малому текстуальному обсязі вдалося створити ущільнений психологічний простір, який не залишає читача байдужим.

Повість починається з моменту смерті Івана Олексюка – попрощатися з батьком приїздять троє синів: Петро, Орест і Сильвестр. Старий Олексюк також має доньку Світлану, але вона виїхала кілька років тому до Греції. Сільський поговір множить чутки про те, що Світлана вже летить на похорон батька, але сіла не в той літак. Як інакше пояснити те, що сини не дозволяють односельцям попрощатися з небіжчиком? Мабуть, вони роблять ремонт у хаті, на який Світлана справно висилала гроші, але батько чомусь так цього і не зробив. Далі у найкращих детективних традиціях перед нами розгортається справжня історія. Сини чомусь не завішують дзеркала в кімнаті небіжчика. До хати приїздить машина, з якої виходять чоловіки з металошукачами…

Історія про Івана Олексюка – це історія розгрішення, історія про віднайдення онтології в житті, про час виродження, про людську спокуту після скоєння гріха. Це повість про нову Вавилонську вежу, яку збудовано в Україні. Збудовано на грішній землі. Іван Олексюк багато років тому служив у «стрибках» (винищувальних загонах із місцевих жителів, що діяли в Західній Україні у час боротьби НКВС із національно-визвольним рухом). На його житті нагла смерть, з якої лишилась тільки половинка зі скривавленого ґудзика того, хто боровся за незалежність України і кого спіткала сліпа смерть. Ґудзик – пам’ять про Армагедон, який уже відбувся. І з того Армагедону диявольська варта й досі не полишає України. «А нині час такий, ніби сам Ангел Диявола спустив на парашуті усю нечисть світу на землю і пустив її по скалічених людях» (С. 75).

Скалічені люди – центральний образ повісті, люди, які не мають віри в Бога, які можуть сховати за образом Божим скриню зі скарбами, аби подалі від людського ока. І тільки Божий образок покірно оберігає цей скарб Мамони, хоча і власник скарбу не вірить у Бога. Іван не навчив своїх дітей молитися. А проте, Бог з’являється в його житті бодай уві сні наприкінці життя і змушує завершити те, що старий Іван мав завершити. Все життя «Іван про свою Вавилонську вежу думає, аби не завалилася. Сини своїм вежам раду дадуть без нього» (С. 52).

Вавилонська вежа – символічний образ у повісті-параболі М. Матіос. Сини і справді вміло будують свою вежу вже біля батькового бездиханного тіла. І жах від їхніх учинків такий, що душа старого Івана воліла б ожити в тілі. Троє синів засліплені жадобою. І це не дивно, адже Петро збудував свою вежу також на крові, хоч про це прямо не сказано в повісті. Сказано хіба те, що починав він із дивної професії: рекетир. А сьогодні троє синів-круків злетілися до тіла батька, аби з металошукачами знайти скарби, а також 18 тисяч євро, які батько складав, бо ані копійки не витратив із того, що надсилала йому дочка. Світлана поїхала на заробітки в Грецію, але у своєму листі вона пише, що там, на грецькій землі, за кожною справою стоїть свій бог. Батько розчулено читає зворушливого листа дочки і ще більше розуміє, яких помилок наробив.

…Час був такий. Жорстокий час, коли люди однієї землі змушені змагатися одне з одним. І за канонічними законами параболи зло, яке почалося десятиліття тому, існує й сьогодні, знайшовши родове продовження. Батько змушений лишити заповіт, у якому всі гроші передає дочці. Скарби – на сільську початкову школу. І лише батьківська хата залишається синам. Та чи збережуть вони цю пам’ять, якщо Армагедон уже відбувся? «Пробачити ми повинні, а ось забути нам категорично ЗАБОРОНЕНО», – пише в листі-передмові до книжки ізраїльський класик Амос Оз.

Дмитро Дроздовський

Придбати книгу Марія Матіос   «Армагедон уже відбувся» в інтернет-магазині ВсіКниги.

 • Ira

  Гарно написано. Куплю цю книжку.

  • alina_korolenko

   Навіть після цього http://vsiknygy.net.ua/news/14410/ ?)

   • Ira

    Так. Це якийсь заангажований вибір літакцену, вперше, на мою думку. 

    • Mavka

     “заангажований вибір літакцену, вперше” – вперше заангажований, бо вперше він вам не подобається?
     і взагалі це “аби книжка”

     • Ira

      Якщо Дроздовський рекомендує, значить, це не пропащий твір. Треба прочитати.