Про що шепочуться дівчатка

Гайтана радить, як стати суперзіркою / Упоряд. Л. Борсук-Янківська; Гайтана; Худож. О. Воронкова. – К.: Країна мрій, 2010, 48 с.: іл.

Якщо вже прийшла пора справжній, але поки що маленькій жінці попрощатися з «Червоною шапочкою», то найліпше замінити її на подібну книжку порад. Це розповідь про те, як треба поводитися жінці-лідерці, хоч і маленькій, але обдарованій та певною мірою самодостатній, і зовсім не обов’язково суперзірці. Але попереджаю, що феміністку ця книжка не виростить – у текстах відчувається повага до патріархального устрою суспільства. Однак про все по черзі.

Щоб заохотити сучасну дитину до читання, щоб дитина відірвалася від комп’ютера чи телевізора та відкрила книжку, треба… Що треба? Щоб цю книжку написала зірка, яку дитина бачить у тому ж таки телевізорі. Такою формулою успіху скористалися видавці, випустивши в світ видання «Гайтана радить, як стати суперзіркою».

Підтвердженням виправданості цього винаходу сучасного книговидавництва є моя племінниця-першокласниця, яка носила «Гайтана радить…» до школи. Зайві півкіло в дитячому портфелі та дівчачі дискусії на перерві. А про що ж говорили?

Це в міру сучасна патріархальна жіноча книга: рецепти, тести для дівчат, поради з гімнастики та принципи організації зоряної вечірки – і на все є доволі передбачуваний коментар  від Гайтани, який хоч і виправдовує «горизонт очікування» маленької читачки, але і не дивує. Хто з нас у ранньому віці не любив читати книжки з етикету? Але це не просто книжка про те, як треба поводитися та в який спосіб розвиватися чемній дівчинці, а видання, підкріплене авторитетом, а точніше брендом – Гайтана. Якій читачці не буде цікаво дізнатися про те, що Гайтана заробила перші свої гроші на новий велосипед, продаючи хом’ячків? Іншими словами, перед нами такий собі варіант жіночого журналу в твердій палітурці для тих кому за сім.

Непогані ілюстрації, доступна мова та в міру дидактичний тон. Усе це знайдеться у книжці. Гайтана пише: «Ми всі чогось хочемо від життя, але дуже часто нічого не робимо для того, щоб отримати бажане. Проте, якщо не лінуватися і сумлінно працювати над собою, крок за кроком ідучи до своєї мети, кожна зможе стати справжньою зірочкою!». І при цьому співачка цитує роман «Алхімік» Пауло Коельйо про здійснення справжніх мрій. Інакше кажучи, Гайтана намагається бути не мамою для маленької читачки, а подружкою, яка знає, як це бути дівчинкою, котра хоче стати дорослою, нехай навіть і суперзіркою.

А коли книжку закриваєш, починає промовляти обкладинка. Дуже подібна за змістом, формою, а також за малюнками книжка вже виходила у видавництві «Країна мрій». Це було видання «Як стати зіркою за 7 днів. Ані Лорак радить». Але того разу у вихідних даних було чесно вказано, що «зіркова» книжка є переробкою,  а точніше адаптацією книги американської письменниці Леслі Ріс «How to be a Star in 7 Days or Less» («Як стати зіркою за сім днів або менше»). То, може, варто було і на цій «суперзірковій» книжці з логотипом Гайтани позначити звідки таки ноги ростуть?

 

Любов Якимчук