«Чорний ворон» В. Шкляра став політкоректним

До відкриття у «новій столиці України», славному місті Донецьку, книгарні «Є» видавництво «Фоліо» зробило справжній подарунок поціновувачам красного письменства. Конфлікт навколо «ксенофобської» (на думку Олександра Красовицького) прози Шкляра щасливо розв’язано. В результаті довгих перемовин сторони дійшли компромісу – група редакторів попрацювала над текстом роману «Чорний ворон. Залишенець», вилучивши звідти усі неполіткоректні терміни «жид» та «москаль» а також інші слова, які не вдалося знайти у Словнику української мови в 11 томах (Київ, «Наукова думка», 1970-1980). Нове, політкоректне видання вийшло друком 1.04.2011.

Але не поспішайте робити закиди на адресу Василя Шкляра – він не поступився своїми принципами, і первинний варіант роману вилучатися з продажу не буде. Суть компромісу полягає в тому, що на полицях книгарень буде стояти два «Чорні ворони» – політкоректний і неполіткоректний, і читач вже сам зможе зробити вибір. Політкоректну версію легко впізнати – зображення вершника на обкладинці у ньому має не чорний, а білий колір. Отже, який варіант переможе – чорний чи білий – віднині вирішувати вам, шановні читачі.

Презентація нової-старої книжки відбудеться також на виставці «Медвін». На неї запрошено представників Адміністрації президента, Міністерства освіти та Шевченківського комітету.

Як вдалося довідатися редакції із абсолютно надійних джерел – ініціатором проекту є Ганна Герман. Стурбована глухим кутом, який утворився після виступу Красовицького із викриттям ксенофобської сутності роману, а також відмови Шкляра від премії та вилучення його прізвища з Указу Президента, досвідчена заступниця голови Адміністрації вирішила помирити сторони, щоб при цьому не постраждав ані авторитет Шевченківського комітету, думкою якого знехтували, ані реноме Президента, який нагородив неполіткоректний роман, та й Європарламент з його бойовим депутатом Мирським лишилися задоволеними.

Як вважають джерела, близькі до Банкової, новий, політкоректний роман може бути нагороджений Шевченківською премією найближчим часом – наприклад, під час вшанування роковин перепоховання Шевченка (22 травня). Тоді й нога у Януковича загоїться, і конфлікт навколо твору ущухне.

Як зауважила Герман, приклад із твором Василя Шкляра доводить, що навіть найдавніші і найболючіші конфлікти, що розривають наше суспільство, можуть бути вирішені шляхом компромісу – для цього потрібна тільки мудрість та вміння домовлятися. Вона також висловила сподівання, що читачі не помиляться у виборі між чорним та білим – так само, як не помилилися кілька років тому, вибираючи Ярослава Мудрого «Великим українцем».

Катерина Деньдобрий

Придбати книгу Василя Шкляра «Залишенець» в інтернет-магазині ВсіКниги.